روستای آبادان

روستای آبادان در 25 کیلومتری شمال شهر ایرانشهر از توابع استان سیستان و بلوچستان قرار گرفته است.
این روستا از اطراف توسط کوه‌ها و تپه‌های بلند شنی محصور شده و از سطح دریا در حدود 518 متر ارتفاع دارد.
اقلیم روستا گرم و خشک با بهار و پاییز مطبوع و زمستان‌های سرد و تابستان‌های گرم است.
قدمت روستای ابادان به دوره قاجاریه مربوط است، ولی آثار تاریخی به جا مانده در پیرامون آن از استقرار جماعات انسانی در دوره‌های تاریخی بسیار دور حکایت دارد.
مردم روستای ابادان به زبان بلوچی سخن می‌گویند و مسلمان و مذهب تسنن دارند.
اقتصاد روستای ابادان بر پایه فعالیت‌های زراعی، دامداری و باغداری استوار شده است. گروهی از مردم روستا در امور خدماتی و تولید صنایع دستی اشتغال دارند.
مهم‌ترین محصولات زراعی و باغی این روستا مشتمل بر گندم، جو، ذرت و انواع میوه‌های گرمسیری مانند هندوانه، خربزه، انگور و خرما می‌باشد.
دامداری نیز، با پرورش گاو گوسفند و تولید انواع لبنیات رونق دارد. زنان و دختران روستایی با بافت و تولید انواع گلیم، حصیر و سوزن‌دوزی‌های بسیار زیبا و ظریف، در افزایش درآمد خانوار روستایی نقش مهمی ایفا می‌کنند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای دامن

روستای دامن یا دامین یا دمن از دهستانهای شهرستان ایرانشهر است که از مشرق به ابتر وحومه ازجنوب به ایرانشهر ازمغرب به بمپور واز شمال به خاش در استان سیتان و بلوچستان محدود است.
آب و هوای منطقه گرم و نیمه مرطوب است. شغل اغلب سکنه منطقه کشاورزی و در درجه بعد دامداری می‌باشد. محصولات عمده آن شامل خرما ، برنج ، سبزیجات و صیفی جاتی مانند گوجه فرنگی و پیاز می‌باشد.
قریب به اتفاق سکنه منطقه از مسلمانان اهل تسنن می‌باشند که با گویش بلوچی تکلم می‌کنند.
رودخانه دامن این از کوهپایه‌های سرحد سرچشمه گرفته و پس از طی مسافت 275 کیلومتر پس از مشروب نمودن دشت ایرانشهر از آنجا گذشته و با اتصال به رودخانه سر کور رودخانه بمپور را تشکیل می‌دهد .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستا و قلعه ابتر

روستا و قلعه ابتر روستایی از بخش مرکزی شهرستان ایرانشهر در استان سیستان و بلوچستان است که در انتهای شرقی شهرستان ایرانشهر واقع شده است.
ابتر از شمال به دهستان ایرندگان از بخش مرکزی شهرستان خاش، از مغرب به دهستان دامن، از جنوب به دهستان حومۀ بخش مرکزی شهرستان ایرانشهر و دهستان سرباز و از مشرق به دهستان زابلی از بخش زابلی شهرستان سراوان محدود است.
نام ابتر به صورتهای ابطر (وزیری، تاریخ کرمان، ۲/۶۶۰)، ابطار (سایکس، ۱۵۹)، اپطار (رزم‌آرا، جغرافیای نظامی شهرستانهای مرزی) هم آمده است.
دهستان ابتر در جلگه‌ای نسبتاً هموار و بی‌عارضه واقع است که شیب کلی آن از مشرق به مغرب است و تنها قسمتهایی از مشرق آن به کوهپایه‌های درزنان کوه به ارتفاع ۸۳۰‘۱ متر (همانجا) منتهی می‌گردد ، هوای آن در تابستان بسیار گرم و در زمستان معتدل است .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

کوه بزمان

کوهستان بزمان با ارتفاع 3497متر از سطح دریادر در 120کیلومترى غرب خاش و 115کیلومترى شمال‌غرب شهر ایرانشهر ،در 30کیلومتری شمال غربی شهر بزمان در شمال چاله جازموریان در استان سیستان و بلوچستان قرار دارد.
این کوهستان از دو جاده بم -ایرانشهر و خاش- ایرانشهر قابل دسترسی می‌باشد.
آتشفشان نیمه‌‌فعال بزمان به کوه خضر نبی یا زنده نیز معروف است.
به واسطه شکل مخروطی آن و ارتفاع قابل ملاحظه 2000 متری از سطح زمین‌های اطراف، بزمان از دور دستها قابل رویت است.
این کوه در راس قله دارای یک کاسه آتشفشانی بزرگ می‌باشد و از شمال ، و جنوب با شیب زیاد به سطح و دشت می‌رسد ، از شرق و غرب با چند قله کوتاهتر و دره‌های عمیق به تپه ماهور‌ها و سپس به سطح می‌رسد و از شرق به کوه نادر و از غرب با قله‌های کم ارتفاع به گیران ریگ و هودیان می‌رسد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

باغ خالصه بمپور

باغ خالصه بمپور از جمله بناهای زیبا و ارزشمند استان سیستان و بلوچستان است که قدمت آن به اواخر دوران قاجاریه و اوایل پهلوی می‌رسد و در شهرستان ایرانشهر واقع شده است .
باغ خالصه بمپور , ساختمانهای داخلی آن در قسمت منتهی الیه خیابان بخشداری و در ضلع جنوب شرقی قلعه بمپور قرار گرفته است.
این باغ بر جای مانده از باغهای خالصه گذشته است که اکنون قسمتی از تاریخ منطقه بمپور را با خود به همراه دارد، چرا که این باغ برای حاکمانی که در مواقع مختلف از زمان اشکانیان تا پهلوی بر قلعه حاکم بودند، دارای اهمیت بسیاری بوده است.
بیشترین اهمیت باغ خالصه مربوط به اواخر قاجاریه و اوایل پهلوی که یک ساختمان تقریباً عظیم قسمت حاشیه غربی باغ بنا گردید و تمام غلات و باج و خراجی که از مردم منطقه گرفته می‌شده، در این انبارها به مساحت حدود 1000 مترمربع ذخیره می‌شدند. این باغ زیبا با توجه به قدیمی بودن دارای سیستم آبیاری به شیوه جدول کشی بوده که دور تا دور باغ در حال حاضر موجود است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

قلعه ناصری

قلعه ناصری در مرکز شهرستان ایرانشهر واقع شده است و از بزرگترین بناهای خشت و گلی استان سیستان و بلوچستان است
این قلعه در سال ‪ ۱۲۶۴‬هجری شمسی به دستور ناصرالدین شاه قاجار طی هفت سال توسط استاد «حسین معمارباشی کرمانی» ساخته شد.
این بنا مجموعا دارای مساحتی بالغ بر 36000 متر مربع می‌باشد. با توجه به متون به جای مانده، قلعه ایرانشهر دارای بیش از 150 اتاق شامل مال بند، حوضخانه، انبار، اصطبل، حمام، سربازخانه، حاکم نشین و... بوده است.
مصالح اصل این قلعه از خشت و گل و آجر است و حصار آن مجموعا دارای 9 برج دیدبانی می‌باشد که قطر دیوارهای حصار آن در روی سطح زمین به 5/4 متر و ارتفاع آن به حدود 7 متر می‌رسد.
هر چند که معماری داخلی قلعه تخریب شده، ولی می‌توان به آجرنمای تزئینی سردر ورودی و برج‌های آجرکاری شده دو طرف اشاره نمود که دارای انواع طرح‌های رجچینی، دندان موشی، هندسی، لوزی، چلیپایی و... است. این نوع تزئین یادآور سبک معماری بکار رفته در برج‌های ارگ بم در استان کرمان توسط هنرمندان آن خطه است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

قلعه بمپور

قلعه بمپور در 22 کیلومتری غرب ایرانشهر واقع در استان سیستان و بلوچستان قرار گرفته و رودخانه با اهمیت بمپور که ازکوه‌های شمال‌شرقی ایرانشهر سرچشمه می‌گیرد، از جنوب بمپور به طرف غرب جریان می‌یابد و در انتها به هامون جازموریان می‌ریزد و ناحیه‌ی جلگه‌ای‌ست که 510 متر ازسطح دریا ارتفاع دارد و ارتفاعاتی در حدود 1700 متر زمــــین‌های جنوبی آن را پوشانده است. آب و هوای آن به طور کلی گرم و نسبتا مرطوب است و بازدید از این مکان بهتر است، در فصل پاییز و زمستان صورت بگیرد زیرا از اردیبهشت ماه هوای این منطقه به شدت گرم میباشد. قلعه بمپور، در 24 کیلومتری غرب ایرانشهر ،در بخش بمپور و در یک کیلومتری شمال شهر بمپور قرار دارد و بر روی یک تپه مصنوعی بلند با ارتفاع 80 متر و با مصالحی از خشت و گل ساخت شده‌است و معروفترین قلعه بلوچستان است که زمانی بسیار طولانی مرکز حکومت کرمان و بلوچستان بوده‌است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]