روستای بهورد

روستای بهورد در استان سمنان و در 32 کیلومتری شمال غربی ایوانکی در شهرستان گرمسار حد فاصل دشت و کوهستان واقع شده است.
این منطقه تحت پوشش اقلیم خشک و معتدل قرار دارد. از ویژگی‌های این منطقه تابستان گرم و زمستان معتدل است.
برای دسترسی به این روستا باید در جاده ایوانکی به تهران حدود 18 کیلومتر را طی کنید و سمت راست به سمت شمال وارد جاده ای خاکی شوید که به سمت روستای گندآب (چند آب) می‌رود. فاصله ابتدای جاده تا این روستا حدود شش کیلومتر است، بعد از آن مسیر جاده خاکی را به سمت شمال شرق ادامه می‌دهیم و از این نقطه به بعد بافت خاک تغییر کرده و جاده از میان تپه ماهورها می‌گذرد.
مهمترین قابلیت منطقه مورد مطالعه آب و هوای مطبوع کوهستانی و طبیعت بکر و دست نخورده است و به دلیل کوهستانی بودن منطقه و نبود راه دسترسی مناسب برای وسایل نقلیه از یک سو و عدم قابلیت‌های ویژه برای فعالیت‌های صنعتی و معدنی، طبیعت منطقه به صورت بکر و وحشی باقیمانده و این ویژگی یکی از جذابیت‌های منحصر به فرد محسوب می‌شود.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

کاروانسرای ایوانکی

کاروانسرای ایوانکی از معروف‌ترین کاروانسراهای استان سمنان است که در 71 کیلومتری جاده تهران به گرمسار و دو کیلومتری جنوب ایوانکی قرار دارد.
این بنا در دوران صفویه ساخته شده ، ساختمان این کاروانسرای چهار ایوانی، از سنگ و آجر بنا شده و دارای تزئینات آجرکاری است.
این کاروانسرا که دارای پلانی مربع شکل است ، بصورت شمالی – جنوبی بوده و ورودی آن از ضلع جنوبی بنا می‌باشد . ایوانها بصورت عریض اما کم ارتفاع قرار گرفته اند که از لحاظ بصری بنا را مستحکم و استوار می‌نمایاند .
کاروانسرای ایوانکی که دارای تزئینات آجر کاری کم بوده ، در قسمت پیشانی ایوانها قرار گرفته است . از جمله زیبایی‌های این بنا ایجاد تقارن درکل بنا است . حجره‌های دور تا دور حیاط و قسمت بیرونی در قاب آجری زیبایی قرار گرفته که جلوه‌های خاص به بنا بخشیده اند .
کاروانسرای صفوی ایوانکی به شماره 1763 در فهرست آثار تاریخی به ثبت ملی رسیده است .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

کاروانسرای عباسی ده نمک گرمسار

کاروانسرای عباسی ده نمک گرمسار یکی از بناهای تاریخی استان سمنان میباشد که در روستای ده نمک شهرستان گرمسار واقع شده است .
به دلیل پیشینه تاریخى سکونت در روستاى تاریخی ده نمک و همچنین قرار گرفتن در مسیر جاده ابریشم، آثار و بناهاى فراوانی در آن ساخته شده است. آثار به جا مانده از دوره‌های گذشته قلعه‌ها و تپه‌هایی هستند که در سطح روستای ده نمک به صورت پراکنده به چشم می‌خورد. این قلعه‌ها نشانگر وجود تمدن در دوره‌های باستان می‌باشد که قدمتی چند هزار ساله دارند. از مهم‌ترین این آثار می‌توان به : قلعه گبری، کاروانسراى شاه عباسى، مقبره، حمام، قنات، یخچال و آب انبار اشاره نمود.
تعداد قابل توجهى از آثار این روستا، از جمله آسیاب‌هاى آبى، قره سوخانه(دادگاه)، چاپارخانه، قهوه خانه و... اغلب مربوط به دوره قاجاریه بوده‌انددر طول سال‌هاى گذشته از بین رفته‌اند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

تفرجگاه بنه کوه گرمسار

تفرجگاه بنه کوه گرمسار در شمال شهر گرمسار در پنج کیلومتری شمال گرمسار استان سمنان واقع شده است و بخاطر دارا بودن طبیعت زیبا و عبور رودخانه حبله رود، یکی از مناطق نمونه گردشگری در استان سمنان می‌باشد، این منطقه به دلیل قرار داشتن بر سر راه باستانی گرمسار به مازندران، از نظر تاریخی و نظامی دارای اهمیت ویژه ای بوده است.
وجود قلعه باستانی استوناوند، ریگ تپه و قلعه گبری از جاذبه‌های این منطقه است. به دلیل قرار داشتن بنه کوه در بخش انتهایی رودخانه حبله رود (که رودخانه ای دائمی است)، در این منطقه انواع پرندگان و ماهی‌ها زیست می‌کنند. راه آهن تهران گرگان هم از روستای بنه کوه عبور می‌کند.
گوجه سبزهای آن معمولا اواخر فروردین می‌رسند و انجیر‌های خیلی خوشمزه ای هم دارد. در ضمن تابستان برای شنا مناسب است.
قلعه قدیمی و معماری آلمانی ایستگاه راه آهن بنه کوه از مکان‌های دیدنی و تاریخی منطقه گرمسار است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

غار نمکی گرمسار

غار نمکی گرمسار ازجاذبه‌های فرهنگی و طبیعی شهرستان گرمسار در استان سمنان می‌باشد .
این غار نمکی که به غار نفت دره در کوه اژدهای گرمسار معروف است، بر اثر سیلاب‌ها و شسته شدن صخره‌های نمکی به وجود آمده است.
این غار بنا به اظهار نظر برخی کارشناسان زمین شناسی در دوره دوم زمین شناسی بوجود آمده است که انواع و اقسام استلاتیک‌ها و استلاک میت‌ها یا ناودیس‌ها در آن وجود دارد.
غارنمکی گرمسار به عنوان قطب توریست پذیر این شهرستان میتواند هم از لحاظ اقتصادی و هم فرهنگی موجبات بهره بری استان را فراهم آورد.
هوای این غار به لحاظ اینکه از درون لایه‌های نمکی عبور می‌کند بسیار پاکیزه و سالم است و در اوج گرمای تابستان برودت دمایی دارد.
در قسمت هایی از این غار به بخشی بر می‌خوریم که بایستی حدود 100 متر آنرا بصورت نشسته طی کنیم که این مورد از موارد جاذب این غار است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

امامزاده علی اکبر

آرامگاه امامزاده علی اکبر در روستای امامزاده علی اکبر شهرستان گرمسار در استان سمنان قرار دارد و قدمت تاریخی این بقعه به حدود هشتصد و پنجاه سال قبل می‌رسد.
گنبد اصلی این بنا ایلخانی و رواق‌های پیوست و هشتی ورودی آن به‌دوره قاجار مربوط است‌.
بقعه و بارگاه بانمای آجری ساخته شده است,گنبد بنا دو پوششی است و بصورت شش ضلعی در پائین و استوانه‌ای در بالا میباشد.
در مجموعۀ امامزاده ، کتیبه یا سنگ نبشته ای که مربوط به بنای اولیۀ آرامگاه و اصل و نسب مدفون در آن باشد وجود ندارد ،ولی طبق شواهد قدمت تاریخی این بقعه به حدود هشتصد و پنجاه سال قبل می‌رسد . گنبد اصلی این بنا ، ایلخانی و رواق‌های پیوست و هشتی ورودی آن مربوطه به دوران قاجار است .
در سالهای 69 ـ 68 تعمیرات اساسی قسمت‌های مختلف بقعه و گنبد توسط سازمان میراث فرهنگی استان و با همکاری ادارۀ اوقاف شهرستان گرمسار اقدام شده است .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

پارک ملی کویر

پارک ملی کویر حدود 50 کیلومتری جنوب شرقی تهران و در استان سمنان واقع شده و شبه جزیره ای است که بین دریاچه نمک، کویر ریگ، کویر مرکزی و شهرستان گرمسار محصور شده
پارک ملی و منطقه حفاظت شده کویر مرکزی در غرب کویر مرکزی ایران و شرق دریاچه نمک و قم رود در استان قم، پیشوا و دهستان ارادان و قشلاق بزرگ گرمسار و شمال دهستان ابوزیدآباد کاشان قرار دارد که در محدوده استان‌های تهران، قم، سمنان و اصفهان واقع شده است.
این پارک نمونه بارزی از بیابان‌ها و استپ‌های کم آب ایران به شمار می‌‌آید.
این منطقه در سطح کره زمین یکی از چند نقاطی است که به عنوان ذخیره گاه کره زمین باید مورد حفاظت قرار گیرد.
این منطقه در سال 1343توسط کانون شکار ایران با مساحت 609 هزار و 438 هکتار حفاظت شده، اعلام شد و در سال 1355 به پارک ملی تبدیل شد و در سال 1357 شورای عالی محیط زیست با آزاد اعلام کردن قسمت‌های جنوبی، آبریزهای کوه سرخ و آبریزهای جنوبی کوه سفید آب را جزو پارک ملی اعلام کرد و مساحت پارک به 670 هزار هکتار رسید.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

کاروانسرای قصر بهرام

کاروانسرای قصر بهرام واقع در استان سمنان د‌ر ۱۵۴ کیلومتری جنوب تهران و بر سر راه جاد‌ه سنگی قد‌یمی و کاروانروی کویری اصفهان ـ کاشان ـ گرمسار قرار د‌ارد.این جاد‌ه د‌ر طول مسیر خود از کنار کاروانسرای عین‌الرشید می‌گذرد و به جاده سنگفرش نیز معروف است.
کاروانسرای عین‌الرشید د‌ر ۴ کیلومتری جنوب غربی کاروانسرای قصر بهرام واقع شد‌ه است. کاروانسرای شاه عباسی قصر بهرام یکی از جاذبه‌های تاریخی این منطقه است.
این بنا که بیشتر شبیه کاروانسراهای شهری است و شبــــاهت آن به کاروانسراهای میان راه کمتر است، به گفته برخی از کارشناسان برخلاف نامش ساختمانی برای اقامت سلاطین صفوی د‌ر مواقع شکار و سفرهای شاهانه بود‌ه است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]