امروز: جمعه، 29 شهریور 1398

توریسم تراول

سایت گردشگری ایران و جهان

04/1 1396

مسجد جامع فرومد در روستای فرومد از توابع شهرستان میامی ، بر سر راه شوسه شاهرود به سبزوار و در 165کیلومتری شاهرود در استان سمنان بنا شده است.
فرومد مهم‌ترین مراکز فعالیت سربداران بوده و مزار شیخ حسن جوری از رهبران بنام نهضت سربداران نیز در این روستا واقع شده است.
بنای مسجد فرومد از آثار ارزشمند معماری در دوره خوارزمشاهیان است که در دوره ایلخانی گسترش یافته و بر تزئینات آن افزوده شده است.
هم چنین در داخل ایوان‌های شمالی و جنوبی، محراب با تزئینات پرکار گچبری و کتیبه‌های خط کوفی وجود دارد.
ایوان جنوبی مسجد از ایوان مقابل بزرگ‌تر است و با طاق و قوس گهواره‌ای عرضی و نیم گنبد انتهایی پوشش یافته است.
از فراز ستون نمای پایه ایوان غربی، کتیبه‌هایی کوفی آمیخته با نقوش اسلیمی و گیاهی آغاز و در ستون نمای پایه شرقی بنا خاتمه می‌یابد.
اگر چه در حال حاضر از این مسجد تاریخی استفاده نمی‌شود ولی ویرانه‌های آن ابهت خاصی به این روستای تاریخی داده و شاهد زنده‌ای بر قدمت منطقه است.
مسجد جامع فرومد از معدود مسجدهایی است که گچبری، نقش‌ها و کاشی کاری‌های زیبای قرون چهارم تا هفتم هجری در دل آن به‌کار رفته و به همین دلیل این اثر تاریخی در از جمله آثار تاریخی مهم کشور و استان سمنان محسوب می‌شود.
مقبره ابن یمین فرومدی شاعر نامدار ایرانی، مقبره شیخ حسن جوری، مسجد جامع و ... از جمله آثاری است که سالانه بسیاری از گردشگران را به این روستای شرقی استان می‌کشاند.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی شود