مسجد جامع روستای فرومد

مسجد جامع فرومد در روستای فرومد از توابع شهرستان میامی ، بر سر راه شوسه شاهرود به سبزوار و در 165کیلومتری شاهرود در استان سمنان بنا شده است.
فرومد مهم‌ترین مراکز فعالیت سربداران بوده و مزار شیخ حسن جوری از رهبران بنام نهضت سربداران نیز در این روستا واقع شده است.
بنای مسجد فرومد از آثار ارزشمند معماری در دوره خوارزمشاهیان است که در دوره ایلخانی گسترش یافته و بر تزئینات آن افزوده شده است.
هم چنین در داخل ایوان‌های شمالی و جنوبی، محراب با تزئینات پرکار گچبری و کتیبه‌های خط کوفی وجود دارد.
ایوان جنوبی مسجد از ایوان مقابل بزرگ‌تر است و با طاق و قوس گهواره‌ای عرضی و نیم گنبد انتهایی پوشش یافته است.
از فراز ستون نمای پایه ایوان غربی، کتیبه‌هایی کوفی آمیخته با نقوش اسلیمی و گیاهی آغاز و در ستون نمای پایه شرقی بنا خاتمه می‌یابد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

دشت آفتابگردان کالپوش

یکی از جاذبه‌های طبیعی و فصلی شهرستان میامی در استان سمنان وجود دشت آفتابگردان‌ کالپوش است که در شهریور ماه رخ می‌نماید. جلوه‌ای طلایی از طبیعت زرفام مملو از گل هایی که آفتاب را پرستش می‌کنند.
دشت آفتابگردان‌ها کالپوش در 160 کیلومتری شمال شرق میامی
این منطقه سرسبز و جنگلى با ‪ ۱۴ هزار هکتار جنگل، ۳۰ هزار هکتار مرتع و ‪ ۳۴ هزار هکتار مزارع زیر کشت آفتابگردان و گندم دیم و با بارندگى کافى و اراضى بسیار مستعد براى کشاورزى و جنگل کارى، در مجاورت با پناهگاه حیات وحش خوش ییلاق و پارک ملى گلستان از موقعیت ممتاز گردشگری بسیار جالبى برخوردار است
در اواخر مرداد و اوایل شهریور ماه زمین‌های زراعی و دامنه دشت‌های زیبای کالپوش به وسعت پنج هزار هکتار غالباً در دشت دانیال، پوشیده از گل‌های آفتاب پرستی است که تلألوی آن از دور دست‌ها قابل مشاهده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

جنگل و آبشار نام نیک

جنگل و آبشار نام نیک در حوزه استحفاظی شهرستان شاهرود و در آبریز شمالی استان سمنان قرار دارند.
این آبشار، در روستای نردین از توابع بخش میامی شهرستان شاهرود قرار دارد و از جاذبه‌های طبیعی و با ارزش این روستا محسوب می‌شوند.
آبشار آب پران در جنوب‌غربی سراب تبقوس و در دامنه کوه بزرگ توپ‌سر واقع شده و یکی از زیبایی‌های طبیعی منطقه به شمار می‌رود.
آبشارهای زیبای آب پران و نام نیک همه ساله عده زیادی گردشگر را به سوی خود جذب می‌کنند. آبشار روستای نام نیک از کوه‌های بلند منطقه سر چشمه گرفته است و در قسمت شمال غربی روستا قرار دارد, برای بازدید از آن باید از داخل روستا عبور کرده و حدود ۳۰ الی ۴۵ دقیقه پیاده روی کرد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

جنگل دشت شاد

جنگل دشت شاد واقع در شهرستان میامی و در ۱۸۰ کیلومتری شمال شرق شاهرود قرار دارد، تنوع گونه‌های جنگلی و طبیعت زیبا از ویژگیهای این منطقه در استان سمنان می‌باشد.
با رسیدن فصل بهار در روستای دشت شاد کالپوش گندم زارهای یک دست سبز که درمیان آنها سرخی گلهای شقایق زیبایی خاصی به طیبعت این روستا داده و جنگلهای بکر و دست نخورده با درختانی سر به فلک کشیده چشم نوازی می‌کنند.
منطقه نمونه گردشگری دکل دشت شاد ، جنگل شاخا ، ایلالی ، لته ملی گلند ، آبشار آبپران نمونه‌هایی از این مناطق است.
منطقه کالپوش با 14 هزار هکتار جنگل، 30 هزار هکتار مرتع و 34 هزار هکتار مزارع زیر کشت با بارندگی کافی و اراضی برای کشاورزی و جنگلداری مناسب است، در فصل بهار با دشت‌های مملو از گل شقایق، در شهریور ماه با گل‌های آفتابگردان و مناظر زیبا پذیرای گردشگران است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

دشت شقایق کالپوش

جلوه‌ای بهشت‌گونه دشت شقایق کالپوش که چشم هر بیننده‌ای را محسور خود می‌کند، یکی از جاذبه‌های طبیعی و فصلی شهرستان میامی در منطقۀ کالپوش استان سمنان است که همه ساله در اردیبهشت ماه رُخ می‌نماید.
دشت شقایق‌های کالپوش در 140 کیلومتری شمال میامی قرار دارد. دسترسی به آن به گونه‌ای است که پس از گذراندن 460 کیلومتر از مسیر تهران به مشهد با رسیدن به شهر زیبای میامی به سمت شمال (جاده جاجرم) تغییر مسیر داده و به منطقه کالپوش منتهی می‌شود.
این منطقه سرسبز و جنگلی با چهارده هزار هکتار جنگل، سی هزار هکتار مرتع و 34 هزار هکتار مزارع زیر کِشت با بارندگی کافی و زمین‌های مستعد برای کشاورزی و جنگلداری، در فصل بهار با دشت‌های آکنده از گل‌های شقایق، در شهریور ماه با گل‌های آفتابگردان، در پاییز و زمستان با مناظر زیبا و در مجاورت با پناهگاه حیات وحش خوش ییلاق و پارک ملّی گلستان از موقعیت ممتاز گردشگری برخوردار است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آرامگاه شیخ حسن جوری

آرامگاه شیخ حسن جوری در روستای کلاته میرعلم فیروزآباد شهرستان میامی از توابع استان سمنان و حوالی روستای فرومد در 150 کیلومتری شاهرود قرار دارد.
حسن جوری معروف به شیخ حسن جوری یکی از رهبرانِ قیام سربداران در سده هفتم هجری و از شاگردان شیخ خلیفه مازندرانی بود. مبانی اندیشه وی بر «باور به تشیع دوازده امامی؛ تاکید بر مسئله ولایت و جهان‌بینی مهدویت، جدایی‌ناپذیری دین و دولت از یکدیگر و مبارزه با ظلم و ستم» مطرح بوده است.وی به دست وجی‌الدین مسعود در سال 745 به شهادت رسید و در این منطقه دفن شد.
این آرامگاه از یک اتاق 3 در 4 و گنبد مدور روی آن تشکیل شده است,بنا از خشت خام ساخته شده و تشریفات ظاهری ندارد.
در حوالی مقبره شیخ حسن جوری، بازمانده‌های شهر جور قرار دارد که آثار قلعه‌ها و برج و باروی آن ها، گویای عظمت گذشته این شهر با پیشینه‌ای در حدود 700 سال است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

کاروانسرای میامی

کاروانسرای میامی در مرکز شهر میامی از توابع استان سمنان واقع شده و از کاروانسراهای زیبای عهد صفوی است که تقریباً سالم بر جای مانده است. این بنا به فرم حیاط مرکزی و از نوع چهار ایوانی است که با آجر ساخته شده است.
ورودی این بنا که به شکل هشتی و در دو اشکوب است، در ضلع شمالی کاروانسرا قرار دارد. در سردرب ورودی کتیبه‌های سنگی حجاری نصب شده که تاریخ ساخت و بانی آن در روی آن درج شده است و از این حیث منحصر به فرد است.
کاروانسرای میامی با زیربنای 5250 متر مربع به شماره 1718 در سال 1365 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده و در حال حاضر محل موزه مردم شناسی شهرستان میامی است.
شهرستان میامی، شرقی‌ترین شهرستان استان سمنان در مسیر تهران به مشهد است
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]