موزه مهرو سکه

موزه مُهر و سکه کومش در شهر سمنان ، نخستین موزه تخصصی سکه و مُهر در استان سمنان است که هم زمان با هفته میراث فرهنگی و روز جهانی موزه ها، در بیست و هشتم اردیبهشت ماه سال 1392 هجری خورشیدی به همت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان و مشارکت بخش خصوصی (مهندس حسن پاکزادیان) گشایش یافت.
در این مجموعه تخصصی؛ مُهرها، ابزارهای مبادلاتی کالا از قبیل حلقه‌های مبادلاتی، پول‌های اولیه، سکه، اسکناس، سفته و برات و ابزارهای نگهداری پول، از ابتدای تاریخ ایران تا عصر حاضر به نمایش در آمده است.
بخش نخست به مُهر‌ها اختصاص داده شده که شامل مُهر‌ها و اثر مُهر هایی از هزاره دوم پیش از میلاد تا دوره قاجار است.
نمایش سکه‌ها در بخش دوم در این مجموعه بر اساس سیر تحولات تاریخی به شکل دیدنی به نمایش گذاشته شده و تاریخ 3000 ساله تبادلات پولی این مرز و بوم را معرفی می‌کند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

کویر کوه سرخ

در استان سمنان و در جنوب غربی شهر سمنان ، کویر کوه سرخ واقع گردیده است. منطقه کویر کوه سرخ که از سمت شمال به کوه سرخ ، از غرب به صفائیه و سیاه کوه ، از جنوب به بخش‌های شمالی ریگ جن و از شرق به معدن گوگرد دلازیان محدود می‌شود ، شامل پدیده‌های زمین شناسی مختلفی از جمله فرسایش تونلی ، بدلند و اشکال شبه کارست ، می‌باشد و باعث گردیده که در نوع خود ، بی نظیر یا کم نظیر در کشور قلمداد شود. زمین شناسان معتقدند که در کویر کوه سرخ ، سازندها و نهشته هایی از دوره پلیوسن و کواترنر دیده می‌شود. ناگفته نماند که خاک رس تمامی منطقه تحت سلطه خود دارد.
تاغ و گز بسیاری در این کویر وجود دارد و پوشش گیاهی این منطقه را شکل داده است. همچنین از جمله جانورانی که در این کویر زیست می‌کنند می‌توان به خرگوش صحرایی ، مار ، موش صحرایی ، بزمجه و شتر اشاره کرد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

امامزاده یحیی بن موسی الکاظم ( ع )

آرامگاه امامزاده یحیی بن موسی الکاظم ( ع ) در مرکز بافت قدیم شهر سمنان مرکز استان سمنان و در انتهای بازار جنوبی حضرت و در ضلع جنوب غربی تکیه معروف پهنه ، قرار دارد.
طبق شهادت "ابن شهر آشوب" در مناقب و صاحب عمدة الطالب و کشف الغمه و کتب دیگر و تأیید مرحوم حضرت آیة الله علامه حائری مازندرانی که سال‌ها در جوار بقعه سکونت داشته و تحقیقات فراوانی در خصوص این بقعه و سایر بقاع متبرکه سمنان انجام داده است ، صاحب بقعه فرزند بلافصل حضرت موسی بن جعفر(ع) امام هفتم شیعیان است که در سال 198 هجری قمری هنگام مسافرت حضرت علی بن موسی الرضا (ع) از مدینه به مرو جزو همراهان حضرت بود.
حضرت رضا(ع) جهت ارشاد مردم این سامان برادر خود حضرت یحیی را مامور این مهم می‌کند. بعد از شهادت امام رضا(ع) به تحریک مأمون خلیفه عباسی حضرت یحیی(ع) نیز در سمنان به شهادت می‌رسد و در محل کنونی به خاک سپرده می‌شود.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

مسجد سلطانی سمنان

مسجد سلطانی سمنان از مهمترین و زیباترین بناهای تاریخی و مهم استان سمنان به شمار می‌آید و به نام‌های مسجد شاه یا مسجد امام نیز شهرت دارد و در مرکز شهر سمنان قرار دارد.
مجموعه مسجد امام در زمان فتحعلی شاه قاجار به همت حاج سید حسن حسنی و استادی صفرعلی معمار ساخته شده است و از جمله بناهای چهار ایوانی به شمار می‌آید.
ایوان اصلی این مسجد در قسمت جنوب قرار دارد و با قوس چهاربخشی در دو طرف گوشواره‌ها، کاشیکاری و تزئین شده است.
مسجد امام همچنین چهار در بزرگ ورودی از شمال، جنوب، شرق و شمال غربی ورودی دارد که سردرهای شمالی و شرقی آن با مقرنس‌های زیبا تزیین شده است.
در شمال غربی به دالان درازی باز می‌شود که در انتهای آن تکیه پهنه‌است.
درهای شمال، جنوب و شرق دارای هشتی دالان و دهلیز هستند. بالای درهای شمالی و شرقی تزئینات مقرنس‌کاری گچی زیبا با دو گوشواره دو طبقه در طرفین با پشت بغل‌های کاشیکاری شده دیده می‌شود.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

امامزاده علی بن اشرف

آرامگاه امامزاده علی بن اشرف (ع) از ابنیه مربوط به دوره صفوی است در استان سمنان و در محله زاوقان شهر سمنان و در خیابان امام حسین(ع) واقع شده است.
حضرت امامزاده علی اشرف از نوادگان حضرت امام زین العابدین(ع) است. نام شریفش علی اشرف، فرزند عمر اشرف بن امام زین العابدین (ع)، از علماء علم حدیث بوده است.
وی جد اعلی مادری سید مرتضی و سید رضی(گردآورنده نهج البلاغه) است و ناصر کبیر، پادشاه دیلم و طبرستان فرزند اوست.
عمر اشرف، پدر علی اشرف از روحانیون و عباد و زهاد عالیقدر بود. مادر امامزاده اشرف، ام سلمه دختر حضرت امام حسن(ع) است و از این رو امامزاده علی اشرف از طرف مادر حسنی و از طرف پدر حسینی است.
شیخ مفید درباره علی اشرف می‌گوید: "او فاضل جلیل، پارسا، با سخاوت و متولی صدقات حضرت رسول(ص) و حضرت علی(ع) بوده است. "
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

بقعه پیغمبران

بقعه پیغمبران در استان سمنان و در 18 کیلومتری شمال شرقی شهر سمنان و بر فراز کوه مرتفعی واقع شده و مربوط به دوره قاجار است .
درباره شجره نامه مدفونین این بقعه اطلاع صحیحى در دست نیست ولی طبق اعتقادات مردم سمنان و همچنین طبق مفاد کتیبه موجود صاحبان بقعه دو نفر از فرزندان نوح پیغمبرند که به نامهاى «سام النبى» و «لام النبى» مشهورند.
زائرانی که قصد رفتن به محل این بقعه را با وسیله نقلیه دارند پس از پیمودن 27 کیلومتر با اتومبیل و گذشتن از چند کلاته و مسیر رودخانه و جاده خاکی پرپیج و خم به پای کوه مرتفعی می‌رسند که در گذشته زائران بایستی تا فراز کوه که محل مقبره است را با اسب و الاغ و یا پیاده طی می‌کردند.
اما در سال‌های اخیر با همت هیئت امناء و پیگیری اداره کل اقاف و امور خیریه و مساعدت استانداری نسبت احداث جاده جدید از پای جاده تا محل بقعه و تامین برق بقعه اقداماتی به عمل آمده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آستانه علویان سمنان

بقعه بزرگ و تاریخی در استان سمنان و در محلات شهر سمنان ، خیابان خرمشهر، قرار دارد که به آستانه علویان سمنان معروف است.
تحقیقاتی توسط مرحوم آیت الله علامه حائری مازندرانی درباره سلسله نسب مدفونین این بقاع صورت گرفته و در لوحه ای ثبت و در حرم مطهر نسب گردیده است.
طبق این تحقیقات مدفونین این بارگاه را ده تن ذکر نموده اند که 8 تن آنها در داخل بنا و دو تن دیگر در خارج و در صحن شرقی دفن شده اند که اسامی آنها عبارتند از :
1- عبیدالله بن حسن که با سایر سادات علوی در گرگان مجتمع بوده و سپس به بلاد قومس آمد.
2- عبیدالله بن عباس ثانی فرزند حین بن عبیدالله ابوالفضل العباس(ع) و برادرزاده عبیدالله بن حسن
3- قاسم بن علی اشرف فرزند امام زین العابدین(ع) و برادر ناصرکبیر پادشاه طبرستان و دیلم
4- عبیدالله اعرج بن حسین اصغر بن امام زین العابدین(ع) که یکی از سادات جلیل القدر و نام آور زمان خود بوده است.
5- ابو جعفر محمد، فزند قاسم بن علی اشرف که از فقها، زهاد و عباد زمان خود بوده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

خانه رجبی (برج بادگیر)

خانه رجبی (برج بادگیر) به اواسط دوره قاجار تعلق دارد در استان سمنان و در جنوب شهر سمنان در محله اسفنجان نبش میدان ابوذر(پاچنار) واقع شده است.
این بنا دارای یک بادگیر بلند و منحصر به فرد در روی قسمت جنوبی است که از روی سقف، قسمت تابستان نشین بیرون آمده است.
بنا دارای یک حیاط مرکزی و باغچه و یک راهرو طولانی که از هشتی به حیاط متصل است ، این بنا دارای اتاق‌های تابستانی دارای بادگیر و رو به شمال است .
اتاق‌های زمستانی رو به غرب و در دو طبقه و با ارتفاع کم تا زودتر گرم شوند .
اتاق‌های شمالی و رو به جنوب که در زمستان مورد استفاده قرار می‌گرفته است و اتاق‌های رو به شرق که در غرب بنا واقع است که در بهار و پاییز استفاده می‌شده است .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

امامزاده علی بن جعفر ( سمنان )

امامزاده علی بن جعفر فرزند امام جعفر صادق و برادر بزرگوار امام موسی کاظم می‌باشد و در شهر سمنان مرکز استان سمنان واقع شده است .
بقعه امامزاده علی بن جعفر در خیابان شهید رجایی سمنان واقع شده است و مساحت فعلی این مجموعه در حدود 3500 متر مربع می‌باشد.
ساختمان این بقعه متبرکه شامل گنبد ، ایوان ، حرم و دوسالن بزرگ در طرفین بقعه است که اخیرا نسبت به بازسازی و کاشی کاری گنبد و دو سالن طرفین بقعه و تعمیرات مهتابی و راهروها اقدام شده است .
ایوان اصلی بقعه که رو به مشرق است بر روی صفحه ای بزرگ قرار دارد در قسمت جلوی ایوان و پیش فضای آن مهتابی بزرگی به طول 22 متر و عرض 15 متراحداث شده است , ایوان بوسیله 12 پله به حیاط امامزاده مرتبط می‌شود, این مهتابی حدود 2/75 متر از صحن بلندتر است.
ایوان اصلی غربی که 9/5 متر ارتفاع دارد با کاشی زینت یافته و دهنه ایوان 5/5 متر است. قبر حضرت در سالهای اخیر با سنگ مرمر بازسازی شده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

قلعه سارو

آثار قلعه سارو در 10 کیلومتری شمال شرقی شهر سمنان مرکز استان سمنان در محلی به نام کلاته سارو که چشمه سار زیبایی است، بر فراز دو رشته کوه طرفین آن، به چشم می‌خورد.
وجود پرتگاه‌های خطرناک و صعب العبور بودن راه این دو دژ را به صورت دژهای تسخیر ناپذیر در آورده است.
تاریخ بنای اولیه این قلاع را به دوره پیشدادیان و کیانیان منسوب می‌دانند, در قرن ۶و۷ هجری در ایالت قومس که یکی از کانون‌های مهم اسماعیلیان در ایران بود بیش از۱۵۰قلعه در اختیار این فرقه بوده که هریک از این قلاع را یک کدخدا و همه قلعه‌های آن ایالت را یک نفر محتشم که به منزله حاکم بزرگ بوده زیر نظرداشته است.
قلعه شمالی (ساروی کوچک) بر اثر گذشت زمان و بروز سوانح طبیعی و کندو کاوهای افراد گنج‌یاب تا حدودی تخریب شده است.
قلعه جنوبی (ساروی بزرگ) یکی از مهم‌ترین قلعه‌های دفاعی شرق ایران است که به نظر می‌رسد از سه طبقه تشکیل شده است.
طبقه اول جای چهارپایان، طبقه دوم محل سکونت رعایا و طبقه سوم که دارای معبد و حمام می‌باشد محل سکونت سربازان مدافع قلعه و بزرگان قلعه بوده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]