روستای خرقان

روستای خرقان روستایی است کهن در دشت‌های حوالی شهرستان شاهرود در استان سمنان . روستای قلعه نو مرکز دهستان خرقان از توابع بخش بسطام شهرستان شاهرود است که بنا بر سرشماری سال 1390، 3 هزار و 927 نفر جمعیت را در خود گنجانده است. برخی از پژوهشگران می‌‌گویند که نام این روستا، در ابتدا «خَلقان» بوده که در گذر زمان، حرف «ل» به «ر» تغییر یافته است. «خلقان» به معنای انبوه مردم است و چون در قرن‌های گذشته، در این روستا جمعیت زیادی ساکن بودند ،آن را به این نام خوانده‌اند. البته برخی دیگر از پژوهشگران می‌گویند که نام این روستا از ابتدا همان خرقان به معنای «خرقه‌ها» یا لباس ویژه اهل تصوف بوده‌است‌. دلیل این نامگذاری هم این بوده که این منطقه از گذشته‌های دور محل تولید و خرید و فروش خرقه صوفیان بوده‌است.علامه علی اکبر دهخدا در «لغتنامه» خود، درباره «خرقان» چنین نگاشته است: «نام قریتی از قراء بسطام برسرراه استرآباد است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

منطقه گردشگری قطری

منطقه گردشگری قطری واقع در شهرستان شاهرود از توابع استان سمنان در همسایگی جنگل رویایی ابر قرار دارد، جنگلی هم رنگ ابر و هم نوای باران... وجود ابر و بیرون زدن تاج ارتفاعات از میان ابرها همچو عرشه کشتی شناور بر دریا، زیبایی این منطقه را دو چندان کرده است.
به گزارش خبرنگار مهر، 45 کیلومتر از شاهرود به سمت شمال (محور آزادشهر) که حرکت می‌کنید در حاشیۀ جنوبی رشته کوه البرز و در کنار روستای زیبای ابر به جنگل زیبای قـَطری می‌رسید که به عنوان مناطق نمونه گردشگری شهرستان شاهرود به شمار می‌رود.

این جنگل در موقعیت جغرافیایی 36 درجه، 46 دقیقه و 17 ثانیه عرض شمالی و 55 درجه، 7 دقیقه و 17 ثانیه طول شرقی واقع شده و به واسطه قرارگیری در منطقه کوهستانی دارای آب و هوای سرد و معتدل بوده و بارش بیشتر آن به دلیل رطوبت ناشی از دریای خزر است که طراوت و سرسبزی خیره کننده ای به آن بخشیده.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آبشار آلوچال

آبشار آلوچال در شهرستان شاهرود واقع شده و یکی از جاذبه‌های طبیعی استان سمنان است.
جنگل ابر در ۴۵ کیلومتری شمال شاهرود در مسیر جاده شاهرود به آزاد شهر قرار دارد و از شمال به جنگلهای استان گلستان و از طرف شرق به منطقه اولنگ از طرف جنوب به کوه قاسم و کوه ابر و قطری و از طرف غرب محدود به کوه یخام و تکیانو است. آبشار شرشر جنگل ابر در شیب شمالی کوه ابر و در میان درختان متراکم این جنگل، بسیار پرآوازه است. این آبشار زیبا با یک ساعت پیاده روی از محل سرتخت حمام دره قابل رویت است و از چشمه‌های پرآب تغذیه می‌شود. جاده‌های پاکوب این جنگل به جنگل‌های جنوب گرگان منتهی می‌شوند.
آبشار آلوچال، یکی دیگر از ده‌ها آبشار روان در دل ابرهای جنگل ابر است. آلوچال شامل ۲ آبشار بزرگ است که از فاصله چندصدمتری روی هم می‌ریزند و در نهایت آبشار اصلی را شکل می‌دهند و صدای بی‌نظیر این بازی آب، سنگ و درخت، تنها صدایی است که سکوت خنک دل جنگل را می‌شکند
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

دق اسماعیل مهلو

دق اسماعیل مهلو در شهرستان شاهرود از توابع استان سمنان از جنوب به پلایای دشت کویر، از شمال به جاده ارتباطی طرود به معلمان، از غرب به ارتفاعات کوه سه پستان و از شرق به ارتفاعات جنوب طرود محدود می‌گردد. مرکز دق پوشیده از زمینهای پفکی رسی سخت است که تپه‌های آتشفشانی پراکنده ای در آن دیده می‌شود. منطقه به طور کامل از رسوبات تجزیه ای کف کویری (رسوبات پفکی) پوشیده شده است. این واحدهای رسوبی به طور کلی متشکل از سنگهای تخریبی ترشیری و تبخیری هستند که مشتمل بر کنگلومرا، مارن، ماسه سنگ و چینه‌های سلستین است. در جنوب منطقه لات شور طرود واقع است که در حاشیه آن نمکزار و زمینهای باتلاقی رسی قرار دارند. گنبدهای نمکی در شرق و غرب منطقه پراکنده اند و زیباییهای این منطقه را دو چندان کرده اند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آبشار و قندیل‌های یخی آوستا ابرسج

جلوه‌های طبیعت زیبا و منحصر به فرد شهرستان شاهرود در استان سمنان به حدی است که گاهی اوقات در معرفی آنها ناتوان هستیم. آبشار و قندیل‌های یخی آوستا ابرسج یکی از جاذبه‌های گردشگری شهرستان شاهرود است که اقتضای فصل زمستان است. ویژگیهای بی نظیر و خاص این منطقه در کمتر جای دیگری یافت میشود.
نواحی کوهستانى در فصول مختلف سال مکانى مناسب براى گردشگران طبیعت تلقی می‌شود تا ساعاتی را به دور از هیاهوى شهر در دامنه هاى کوهستان و دره هاى خوش آب و هوا سپرى کنند. قندیلهای یخی دره آوستای ابرسج که در دامنۀ عظیم قلۀ شاهوار قرار دارد٬ یکی از موارد یاد شده میباشد.
در فصل زمستان٬ سپیدی برف بر روی کوهساران٬ چهرهاى دلربا به آن داده و چشم اندازى زیبا را خلق می‌نماید. البته توضیح در مورد گستره عظیم شاهوار و زیباییهای نهفته در سلسله جبال البرز شرقی که در منطقۀ شاهرود به اوج میرسد خود مجال و فرصت جداگانهای را می‌طلبد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

مسجد جامع شاهرود

مسجد جامع شاهرود قدیمی‌ترین مسجد شهر شاهرود از توابع استان سمنان است که قدمت آن حداقل به دوره ایلخانی می‌رسد ، این مسجد در مجاورت محلات قدیمی شهر مانند «قلعه ولوا» ، «بیدآباد» و «چهارسوق» شاهرود واقع شده است ، اهالی شاهرود در سال 1242 این مسجد را مرمت کرده‌اند.
سقف بنا به صورت تاق و گنبد با قوس‌های ایرانی و عمدتا پنج و هفت روی جرزهای چند ضلعی اجرا شده است . در تعمیرات سال 1375 خورشیدی، به هنگام مرمت یکی از گنبد‌های اصلی و استحکام بخش سه گنبد فرعی، بقایای کتیبه‌ای گچبری کشف شد که شیوه گچبری آن به آثار دوره‌ایلخانی شباهت دارد .
بخش قدیمی و اصلی مسجد یعنی شبستان‏ ستون‏دار، متشکل از سه بخش میانی، شرقی و غربی است.
بخش میانی، امتداد ایوانی به عرض 5 متر و عمقی ـ تا ضلع خلفی شبستان‏ ـ حدود 16 متر است و در ضلع خلفی آن، محرابی نیم هشت‏ ضلعی تعبیه کرده‏ اند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

تنگه داستان

در 7 کیلومتری غرب مجن ، 41 کیلومتری شمال غربی شهر شاهرود ، در منطقه دشن تلی و اسپید خاک یکی از جاذبه‌های گردشگری و استان سمنان واقع گردیده است. نام این جاذبه بسیار زیبا ، " تنگه داستان " می‌باشد. طول تنگه داستان ، حدود 2کیلومتر ، و عرض آن 5 متر به نظر می‌رسد. " تنگه داستان " نامی است که گفته می‌شود به دلیل داستان هایی که از این تنگه نقل گشته ، بر روی این تنگه نهاده شده است. همچنین گفته شده که این تنگه در سال‌های بسیار دور بر اثر زمین لرزه ، پدیدار گشته است.
تنگه داستان دارای 2 کوه بلند به نام‌های " تنگ داستان " و " تنگه اسمال " می‌باشد. بسیاری معتقدند با توجه به فرم صخره‌ها و توپوگرافی منطقه ، تنگه داستان مکانی ایده آل برای صخره نوردی می‌باشد. ناگفته نماند که بر روی " کوه تنگه داستان " ، آثار و بقایای قلعه ای قدیمی به نام " کافر قلعه " دیده می‌شود.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای نگارمن

روستای نگارمن روستایی است که در جاده‌ی مجن در حوالی شهرستان شاهرود واقع در استان سمنان قرار دارد و افرادی آن را نکارمن نیز می‌نامند.
به دلیل قرارگرفتن در منطقه ای کوهستانی و در دامنه‌ی کوه دارای آب و هوایی بسیار معتدل در تابستان و سرد و خشک در زمستان می‌باشد.
این روستا به دلیل بهره از آب و هوای معتدل و بسیار خوب مناظر بسیار زیبا و دیدنی را دارا می‌باشد.
چشمه نگارمن در 5 کیلومتری شمال غرب روستای نگارمن قرار دارد . صدای جوشش آب در هرگوشه از این چشمه به گوش می‌رسد ، جریانی که سرشار از زندگی و شادابی است.
آب چشمه نگار من از میان سنگهای آهکی بیرون می‌آید به همین دلیل سختی کمی دارد و از کیفیت خوب آشامیدنی برخوردار است .
آب دهی چشمه نگار من حدود 23 لیتر بر ثانیه می‌باشد .انواع گیاهان وحشی در حاشیه چشمه ساران خود نمایی می‌کند . دمای آب چشمه حدود 8 درجه سانتیگراد می‌باشد .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

قله شاهوار

قله شاهوار در شمال غربی شهرستان شاهرود قرار دارد ، این قله با ارتفاع 3945 متر از سطح دریا از جاذبه‌های گردشگری منطقه مجن استان سمنان محسوب میشود.
این قله بلند‌ترین قله استان سمنان و بیست وچهارمین قله مرتفع ایران می‌باشد . قله این کوه در سراسر سال پوشیده از برف است .
درمنطقه گیاهانی چون زرشک ، انواع گرامینه ، انواع گون ، کلاه میر حسین ، چوبک ، درمنه ، چمن گندمی ، جارو علفی ، زیره وحشی ، کاسنی ، کنگر ، پیچک صحرایی ، میخک کوهی ، نسترن وحشی ، ارس و داغداغان دیده می‌شوند .
از جانوران مهم منطقه می‌توان به گزار ، پلنگ ، خرس قهوه ای ،گرگ ، گربه وحشی ، تشی ، خرگوش ، بز کوهی ، عقاب ، کبک دری ، شاهین و کبک معمولی اشاره کرد .
این رشته کوه در حاشیه جنوبی البرز شرقی واقع شده است و به علت اتصال از طریق گردنه شمال شرقی ، موسوم به آهار وقلل یزدکی وشتر پا ، جزء البرز محسوب می‌گردد .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

خانه یغمایی ها

خانه یغمایی ها در شهر شاهرود از توابع استان سمنان اوایل دوره پهلوی در سال 1305 هجری شمسی به دست استاد مهدی حیدریان و به سبک معماری یزدی ساخته شده است.این خانه تنها خانه دارای بادگیر در شاهرود است
این بنا از لحاظ مشخصه‌های معماری سنتی در سطح شهرستان شاهرود ، بی نظیر می‌باشد و نقشه آن به صورت یک حیاط مرکزی است که ورودی آن به وسیله یک راهرو به حیاط متصل می‌شود.
یک بالاخانه روی راهرود نیز قرار گرفته است که با عبور از یک راه پله مارپیچی می‌توانید به آنجا بروید و دربخش غربی حیاط نیز حوضخانه ، اتاقهای مهمان ، آب انبار ، ایوان و تنها بادگیر شهر قرار گرفته است .
نورگیر، حوض‌خانه، تقارن‌های موجود در پلان و نما و همچنین تزئینات آجری پیرامون حیاط از دیگر زیبایی‌های معماری این بنای تاریخی به شمار می‌آیند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]