آرامگاه شیخ علاء الدوله

آرامگاه شیخ علاء الدوله در شهرستان سرخه از توابع استان سمنان واقع گردیده است .
شیخ علاء‌الدوله سمنانی از برجسته‌ترین عرفای ایرانی است که در استان سمنان که زادگاه عارفان نامداری چون "بایزید بسطامی" و "ابوالحسن خرقانی" است، چشم به جهان گشود.
علاء‌الدوله سمنانی در بین مردم استان سمنان به نام احمد بن محمد بن احمد البیابانکی سمنانی شناخته می‌شد، از لحاظ مقام دینی به لقب رکن الدین و به جهت خدمات جوانی‌اش در دستگاه دیوانی، علاء‌الدوله لقب گرفت.
آرامگاه وی در 12 کیلومتری جنوب غربی سمنان در صوفی آباد، واقع شده است.
بنای آرامگاه به دستور عماد الدین (جمال الدین) برپایه خشت خام بنا شده، سپس شیخ خانقاهی برآن افزوده است. بنای آرامگاه و خانقاه این عارف مشهور، بازمانده‌ی معماری اواخر قرن هفتم و اوایل قرن هشتم هجری است.
ساختمان مفصل آرامگاه شامل دو قسمت است. قسمت اول و اصلی بنا، مربع شکل و گنبد عظیمی بر روی آن قرار گرفته است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

کاروانسرای لاسجرد

کاروانسرای لاسجرد در ۳۶ کیلومترى سمنان و در روستاى لاسجرد شهرستان سرخه قرار دارد که از کاروانسراهای دوره شاه‌عباس اول صفوى است.
این کاروانسرا از سمت غرب در ابتدای روستای لاسجرد و بر روی گذرگاه شرق به غرب ایران و در مسیر زیارتی به طرف مشهد مقدس قرار دارد.
کاروان‌سرای لاسجرد که در سمت جادهٔ سمنان به تهران واقع شده دارای دو ایوان است و حیاط وسیعی دارد.
طرح خارجى کاروان‌سرا مستطیل شکل است و فقط نماى شرقى آن که به موازات جادهٔ تهران - سمنان است نماسازى شده است.
مصالح به کار رفته در این کاروان‌سرا آجر و سنگ، ملات گچ و ساروج و خاک گچ و پایه‌هاى اضلاع خارجى رباط از سنگ است.
طول حیاط از شمال به جنوب ۳۶ متر و عرض آن از شرق به غرب ۳۱/۵ متر است که اطراف آن را ۲۴ حجره احاطه کرده است که حجره‌ها با کمى اختلاف قرینه یکدیگر میباشند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

مسجد امام هادی

شهرستان سرخه در ۱۷۰ کیلومتری شرق تهران قرار دارد و با سمنان ۲۰ کیلومتر فاصله دارد که در شرق شهر سرخه قرار گرفته است مسجد امام هادی از جاذبه‌های این شهرستان است که در محله کلان سرخه و در مرکز این محله قرار دارد، این مسجد منسوب به دوره قاجار است و قدمتش مسجد بیش از ۲۰۰ سال است. این مسجد از جنوب به آب انبار بیرون دژ منتهی می‌شود.
در کنج جنوب غربی مسجد که محراب وجود دارد، یادگار قدیمی روی گچ نوشته اند که تاریخ تعمیر و مرمت این بنا را نشان می‌دهد.
بنا بر پایه مستطیل با کشیدگی محور شمال، جنوب و در ۳ فرش انداز با ۲ ردیف چشمه در امتداد محور شمال - جنوب همراه با حیاطی کوچک در شمال آن ساخته شده است. در نمای غربی مسجد طاقنما و ایوانهای کوچکی دیده می‌شود که تکرار این بدنه در قسمت شمالی و غربی حیاط بیرونی می‌باشد. مصالح تشکیل دهنده این بنا از خشت و گل با اندود گچ می‌باشد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

چشمه معدنی تلخ آب

چشمه معدنی تلخ آب با آبی تلخ و سرد در غرب استان سمنان و در ۶ کیلومترى شمال غربى روستاى لاسجرد شهرستان سرخه واقع شده است.
این چشمه شامل دو چشمه می‌باشد که محدوده‌اى استخرى شکل را به وجود آورده که طول آن ۲۰ متر و عرض آن ۱۲ متر است و در زبان لاسگردی به آن (تلخ آو) می­گویند.
وجود دو چشمه به نام­های چشمه(چَشمِه) وتنورسیاه (سیَه کِلِه) وفراوانی گوگرد در آب این چشمه مزه آن تلخ و غیر قابل شرب است.
نیزاری زیبا در ضلع جنوبی این چشمه قرار دارد که در فصل‌های مختلف ­سال محل زندگی پرندگان مهاجر می­باشد.
انبوهی از درختچه­‌های گز در ضلع شمالی چشمه، وجود دارد و کوههای خاکی اطراف چشمه به رنگ سرخ و لاجوردی زیبا چشم هر بیننده­ ای را به خود مشغول می‌کند .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

چشمه معدنی شورآب

چشمه معدنی شورآب در شش کیلومتری جنوب شهر سرخه و در کنار روستای بیابانک استان سمنان قرار دارد.مردم در فصل تابستان با پیمودن مسیر پنج کیلومترى از شهر سرخه به محل مظهر قنات شورآب مى‌روند و در آن استحمام مى‌کنند.
آب این چشمه از گنبد‌های نمکی جاری است و مردم برای استفاده از آن در چاله هایی که اطراف آن را لایه‌های ضخیم نمک پوشانده است استحمام می‌کنند.
غلظت نمک چشمه به حدی است که نمی‌توان سر را به زیر آب فرو برد. مردم معتقدند که آب این چشمه برای درمان درد کمر و در پا مفید است.
این آب داراى گوگرد فراوان است که براى درمان بیمارى سردرد و درد چشم استفاده مى‌شود و نمى‌توان مدت زیادى در آن ماند ، زیرا گازهاى زیادى که متصاعد مى‌شود سرگیجه‌آور است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

مسجد جامع و چهلستون

مسجد جامع و چهلستون سرخه یکی از شبستان‌های الحاقی به مسجد جامع سرخه بوده و در بافت قدیم شهر سرخه در استان سمنان واقع است.
مسجدجامع ومسجدچهل ستون مربوط به دوره صفوی - دوره زند است.ستون‌های ظریف هشت ضلعی آجری و طاق‌های جناقی تند از خصوصیات بارز این بنا است که از 40 ستون این بنا، 32 ستون باقی است.
این مسجد از دو شبستان مجزا مجاور هم یکی در جنوب و دیگری در شمال آن تشکیل شده است. شبستان جنوبی مستطیل شکل است و محراب آن منتهی الیه سمت جنوب غربی بنا قرار دارد.
راهرویی در شمال این شبستان وجود دارد که بر سردر این راهرو، کاشیکاری معرقی به تاریخ 1345 ش که بر روی آن بخشی از آیه 18 سوره توبه قرآن کریم نوشته شده است به چشم می‌خورد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]