روستای رشم

روستای رشم از روستاهای زیبا و منحصر بفرد شهرستان دامغان از توابع استان سمنان است.
این روستا خصوصیاتی دارد که درکمتر مکانی در ایران مشابه آن یافت می‌شود. این روستا در دیواره‌ی ورودی به کویرمرکزی ایران از طرف دامغان به جندق واقع است.
کنار جاده دامغان به جندق درسمت چپ آن روستایی زیبا با دوچشمه آب قرار دارد که برای مسافران تفتیده از کویرخشک نعمتی بی بدیل است.
وقتی از گرما و خشکی کشنده‌ی کویر از طرف جندق به دامغان به این روستا می‌رسیم گویی وارد بهشت می‌شویم .
هوایی خنک، آب فراوان و مردمانی مهربان. خصوصیات خوب روستای کویری رشم است.
اوج شکوه و عظمت آن وجود سنگ نگاره هایی است در دامنه کوه‌های مرتفع شمال غربی آن قرار دارد.
نقش هایی که در جای جای ایران تکرار شده اند و دراین دیار کویری همچون دیگر نقاط ایران وجود دارند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای نمکه (قلعه نمکه)

روستای نمکه نام آخرین روستای شهرستان دامغان است ، حدود 5 کیلومتر بالاتر از نمکه محدوده استان سمنان به پایان رسیده و وارد استان مازندران می‌شویم.
روستای نمکه یکی از روستاهای تاریخی دامغان محسوب می‌شود و از آن اشیای تاریخی بسیاری به دست آمده است. در داخل روستا قلعه‌ای قدیمی قرار دارد که منازل روستاییان در داخل و اطراف آن ساخته شده است.
روستای نمکه پس از شهر دیباج و روستای تویه رودبار قرار گرفته است. جاده‌ای که به سمت نمکه می‌رود پس از روستای تویه رودبار با پیچ و خم فراوان به این روستا می‌رسد.
قبل از ورود به روستا بنایی خشتی امام‌زاده که در فاصله 100 تا 200 متری جاده اصلی و بر روی تپه‌ای مرتفع قرار گرفته است به چشم می‌خورد که مردم محلی آن را معصوم‌زاده می‌نامند.
بنای این معصوم‌زاده از گنبدی نوک تیز و ساختمانی تقریباً مربعی شکل با ایوانی مسقف در محل ورودی بنا تشکیل شده است. گنبد آن در قسمت پشتی آن امروز تخریب شده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آبشار نسروا

آبشارهای نسروا در استان سمنان و در 20کیلومتری شمال شرقی شهر دیباج شهرستان دامغان واقع شده اند.
مسیر مناسب برای دستیابی به آبشارها این گونه است که پس از طی 9 کیلومتر از جاده اصلی دیباج به گلوگاه اولین جاده خاکی سمت راست خود را 12 کیلومتر طی می‌نمایید تا به رودخانه و مزرعه سرسبزی برسید.
سپس جاده کنار رودخانه را به سمت شرق 4 کیلومتر ادامه داده تا به انتهای جاده و به ابتدای ورودی تنگه و دره نسروا با درختان ارس و جریان زلال آب برسید سپس مسیر روح پرور تنگه و رودخانه را 45 دقیقه پیاده طی می‌نمایید تا به تلاقی آب از دو مسیر جنوبی و شرقی می‌رسید که ادامه هر یک از این دو صورت ، جداگانه شما را به آبشار تقریباً مجاور یکدیگر می‌رساند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

چشمه انگورستانی

چشمه انگورستانی در استان سمنان و در 49 کیلومتری شهرستان دامغان در منطقه تویه دروار و جنب روستای دهخدا قرار دارد.
وجه تسمیه این چشمه بدلیل رویش درخنچه‌های فراروان انگور در کنار این چشمه می‌باشد .
منطقه چشمه انگورستانی دهکده دهخدا شهرستان دامغان در شمالی‌ترین قسمت دره سرسبز تویه دروار قرار گرفته و آب آن به مصرف آبیاری و شرب می‌رسد آب زلال چشمه، شرایط اقلیمی توام با آسایش آن در دوره‌های گرم سال و چشم انداز دره ای که چشمه مشرف بر آن است، در کنار زیبایی‌های طبیعی فراوان دیگر، از جمله آبشارها و آبشارک‌های فوق العاده زیبا، باغ‌های میوه و مردمان خونگرم و مهربان و …. از جمله قابلیت‌های این منطقه است .
آب این چشمه به دلیل اینکه از کوهها سرچشمه میگیردبسیار گوار و قابل شرب می‌باشد .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

برج مهماندوست

برج مهماندوست ساختمان آجری بدون سقفی است که در نزدیکی روستایی به همین نام در نزدیکی شهرستان دامغان در استان سمنان قرار دارد.
برج مهماندوست شباهت زیادی به برج طغرل شهر ری دارد و به همین منظور، برخی این برج را برج طغرل سمنان نیز می‌نامند.
تاریخ بنا با زمان سلطان سنجر سلجوقی مطابقت دارد. قسمتی از ساختمان این برخ خراب شده ولی قسمت باقیمانده قدمت آن را تأیید می‌کند.
دور دایره این برج از خارج ۳۴ ذرع و قطر آن از داخل ۲۰/۷ متر است. این برج دوازده ترک دارد که یکی از ترک‌‌ها مدخل است و عرض هر ترک ۲۳/۱ متر و بعد از 10 ذرع و نیم ارتفاع 3 فقره مقرنس از آجر ساخته شده و پس از آن کتیبه‌‌ای قرار دارد به خط کوفی و بالای آن کتیبه دیگری است به خط بنائی و از آن به بعد گنبد مخروطی شروع می‌‌شود، اما گنبد آن خراب و آنچه باقی است به ارتفاع ۱۴ ذرع می‌‌باشد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

گنبد زنگوله

گنبد زنگوله در استان سمنان و در جنوب غربی شهر دامغان و در پارک شهید مولایی بنا شده است.
این گنبد از بناهای قرن هفتم هجری قمری است و از خشت خام ساخته شده است.
این بنا دارای پلان مستطیل شکل است و ابعاد آن از خارج ۱۴/۶۰ در ۱۸/۱۲ متر و از داخل ۱۰/۴۰ در ۱۰/۴۰ متر است.
ارتفاع گنبد زنگوله حدود ۶ متر است و بر چهار دیوار بنا چهار طاق‌نمای مقرنس وجود دارد که از هر یک دری به بیرون راه دارد و ارتفاع هر دیوار حدود ۶ متر می‌باشد.
گنبد این اثر قدیمی مدت‌ها پیش فرورریخت و با بررسی آثار به جا مانده می‌توان دریافت که گنبدی زیبا بر آن استوار بوده است.
در مورد ساخت این بنا دلایل متفاوتی ابراز شده است. وجود چند نمای قبر مانند در داخل بنا و عدم شناخت هویت واقعی بنا داستان‌های زیادی را در مورد مدفونین زیر این گنبد به وجود آورده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

مسجد جامع دامغان

مسجد جامع دامغان روبروى مدرسهٔ حاج فتحعلى‌بیگ شهر دامغان از توابع استان سمنان که به آن مدرسهٔ پامنار نیز مى‌‌گویند قرار گرفته است.
مسجد جامع دامغان یکی از مساجد دوره‌ی سلجوقی است.این مسجد را میرزا محمّد خان سپهسالار دامغانی بنا نموده است که در زمان فتحعلی شاه به جای مسجدی از عهد سلاجقه بنا شده است.
طول بنا 35 متر و عرض آن 18 متر می‌باشد و دارای دو ردیف ستون است که روی ستون‌ها سقف‌های مدوّر آجری دارد. و فواصل آجرها نیز با گچ بند کشی شده است. ستون‌ها هم آجری است و محراب آن از گچ ساخته شده، ضلع جنوبی صحن دارای سه ایوان است که ایوان وسط آن مرتفع‌تر و عریض‌تر از ایوان‌های طرفین است. محراب در همین ایوان واقع شده است. دهانه این ایوان هفت متر و درازای زیر سقف 16 متر است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

بقعه بکیر بن اعین

آرامگاه بکیر بن اعین (ره) یکی از زیارتگاه‌‌های شهرستان دامغان از توابع استان سمنان می‌باشد.
این بقعه متبرک که به صورت زیارتگاه مورد احترام خاص علماء و شهروندان دامغانی قرار دارد، در خیابان شهدا واقع و در جوار آن مسجد بزرگ و باشکوهی به نام مسجد النبی ساخته شده است.
بکیر فرزند اعین و معروف به ابو عبدا... و ابوالجهم از فرزانگان خاندان اعین است.
آل اعین خاندان بزرگی هستند که در کوفه سکنی گزیدند و از خواص شیعه و در زمره‌ی ارادتمندان واقعی ائمه اطهار (ع) به شمار می‌آیند .ایشان در کسرت نفوس و مدت خدمت به خاندان عصمت گوی سبقت را از دیگران ربوده اند و تعداد کثیری از ایشان در زمره فقهاء ادبا و محدثین می‌گردند .
سر سلسله آ ل اعین ، اعین بن سُنسُن یاسِِِِنسِن شیبانی بوده و بدین جهت به آل اعین و آل سنسن معروف هستند و گاهی از آن‌ها به بنی اعین ، بنی سنسن نیز نام برده شد .
بکیر از محضر علمی و مکتب امام محمد باقر (ع) و امام جعفر صادق (ع)بهره‌ها برده و به طور مستقیم از امام محمد باقر (ع) روایت نقل نمود.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

امامزاده جعفر دامغان

مجموعۀ امامزاده جعفر (ع) شامل بقعۀ امامزاده جعفر(ع)، بقعۀ امامزاده محمد(ع) آرامگاه شاهرخ و بنای چهل دختران در مرکز شهر دامغان از توابع استان سمنان قرار دارد.
صحن امامزاده جعفر(ع) مربع مستطیل است و از درب خیابان اصلی که وارد صحن می‌شوید، حدود 20 متری درب ورودی بقعه‌ای وجود دارد که به امامزاده محمّد(ع) معروف است.
قدمت این مجموعه به حدود 1250 سال قبل و مربوط به دورۀ سلجوقی می‌باشد و به ثبت آثار تاریخی رسیده است.
امامزاده جعفر(ع) از اولاد حضرت امام سجاد(ع) است.
مساحت بقعه 85/278 متر مربع و مساحت کل بنا 457 متر مربع و مساحت کل مجموعه 1285 متر مربع است که مطابق نوشته‌ای که در طرف مقابل درب ورودی حرم است، این چنین ذکر شده: «هذا قبر الامام المقتول المقبول، قرة عین الرسول جعفر بن علی بن عمر بن علی بن حسین بن علی بن ابیطالب سلام الله علیه. »
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

کاروانسرای قوشه

قوشه، یکی از روستاهای شهرستان دامغان در استان سمنان ایران است و کاروانسرای قوشه در این روستا واقع شده است.
این روستا در دهستان تویه دروار در بخش امیرآباد واقع است. قوشه در ۳۸ کیلومتری جنوب باختری دامغان و در مسیر جاده دامغان - سمنان جای دارد.
روستای قوشه با توجه به جمعیت نسبتا کم خود دارای آثار باستانی و مکانهای تاریخی جالبی میباشد.
کاروانسرای قوشه در روستای قوشه از توابع دهستان تویه دروار بخش امیرآباد در 38 کیلومتری جنوب غربی شهرستان دامغان در مسیر جاده دامغان - سمنان قرار دارد.
این کاروانسرا از بناهای مهم جاده قدیم ری به خراسان است که در دوره صفویه ساخته شده است.
سبک معماری آن چهار ایوانی است و از خارج به شکل مربع و از داخل به صورت هشت ضلعی می‌باشد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]