امامزاده علی اکبر

آرامگاه امامزاده علی اکبر در روستای امامزاده علی اکبر شهرستان آرادان از توابع استان سمنان قرار دارد و قدمت تاریخی این بقعه به حدود هشتصد و پنجاه سال قبل می‌رسد.
گنبد اصلی این بنا ایلخانی و رواق‌های پیوست و هشتی ورودی آن به‌دوره قاجار مربوط است‌.
بقعه و بارگاه بانمای آجری ساخته شده است,گنبد بنا دو پوششی است و بصورت شش ضلعی در پائین و استوانه‌ای در بالا میباشد.
در مجموعۀ امامزاده ، کتیبه یا سنگ نبشته ای که مربوط به بنای اولیۀ آرامگاه و اصل و نسب مدفون در آن باشد وجود ندارد ،ولی طبق شواهد قدمت تاریخی این بقعه به حدود هشتصد و پنجاه سال قبل می‌رسد . گنبد اصلی این بنا ، ایلخانی و رواق‌های پیوست و هشتی ورودی آن مربوطه به دوران قاجار است .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای پاده

روستای پاده ، روستایی در شهرستان آرادان از توابه استان سمنان است، روستای پاده، در منطقه کویری استقرار یافته و اقلیم نیمه‌بیابانی دارد. آب و هوای آن در تابستان گرم و در زمستان سرد است.
وجود تونل‌های بزرگ نمک در این منطقه سفر به روستای پاده را از بقیه جاذبه‌های گردشگری منطقه متمایز کرده است
دسترسی به روستای پاده، از طریق جاده ترانزیت تهران ـ مشهد، در 16 کیلومتری شرق گرمسار قابل دسترسی است.
روستای پاده مابین دامنه‌های جنوبی کوه‌های البرز و دشت کویر پوشش گیاهی بوته‌زارها، درختچه‌ها و برخی از گیاهان بیابانی مانند شوره گز، خارشتر، اسپند، گون و درمنه بسیار جالب توجه است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای رامه

روستای رامه واقع در شهرستان آرادان از توابع استان سمنان قرار دارد .
کلمه رامه یا (رومه) از رابند گرفته و وجه تسمیه کلمه رابند بدلیل ریزش کوه چهل تن است که در ابتدای روستای چهار طاق واقع شده است. با ریزش این کوه راه ارتباطی و رودخانه بسته شده و دریاچه ای در پشت این کوه ایجاد شد واهالی روستا راه دیگری را که معروف به دیرند بود و دورتر و صعب العبور نیز بود باید طی می‌کردند .
به روایت دیگر و گفته‌های اهالی روستا کلمه رامه به معنی رام بودن و همچنین به معنی آرامش وامنیت می‌باشد و در گذشته پناهگاه یاغیان و راهزنان بود. راهزنان در منطقه ای به نام ده نمک که مسیر راه تهران – مشهد بود به کمین می‌نشستند وبه کاروانیان حمله میکردند واموال آنان را به غارت می‌بردند وازآنجا که دره رامه محلی امن برای راهزنان بود به این دره پناه می‌آوردند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

بازار آرادان

بازار آرادان از قدیمی‌ترین بازارها می‌باشد که در شهر آرادان واقع در استان سمنان می باشد که اکنون به بازار دوم مشهور است. این بازار جزء آثار باستانی بشمار می‌آید و اکنون در این بازار مغازه‌های زیادی وجود دارد که بکار مشغولند. ابعاد بنا حدود 55/70×40/22 می‌باشد، این بنا که در اوایل قاجار با خشت و آجر ساخته شده است و در اواسط قاجار نماسازی جالبی توسط تاجری از خانواده یغمایی در آن صورت گرفته است. این بنا 31 حجره و سردرب‌های جنوبی و شمالی زیبایی دارد که با آجر تراش نماسازی شده است، یک فضای رو باز و هشت ضلعی در میانه بازار قرار دارد و در طرفین بازار برف انداز و بارانداز وجود داشته است. طاقهای بنا از نوع جناغی و کاسه پوش و اکثر مغازه‌ها دارای طاق آهنگ است این بازار در حال حاضر مورد استفاده مردم است و در سال 1391 به همت و پشتکار اداره میراث فرهنگی مرمت گردیده است. این اثر در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۷۹ با شمارهٔ ثبت ۳۵۴۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]