روستای پرور

روستای پرور نام روستایی است که در 70 کیلومتری شمال شرقی مرکز استان سمنان و 50 کیلومتری شهرستان مهدی شهر و 44 کیلومتری شهمیرزاد واقع شده است .
این روستا در درّه‌ای واقع شده است که کوه‌های مرتفع آن را احاطه کرده‌اند. بلندترین کوه‌های پرور، کالورد و ایوار نام دارند که هر دو در جنوب آن واقع شده‌اند.
رودخانه پرور که از کوه ایوار سرچشمه گرفته است از آبادی می‌گذرد و به رودخانه تجن می‌ریزد.
پرور که در گویش محلی، به آن پِلوِر (pelver ) گفته می‌شود و برگرفته از واژه‌ی پهلوی (فارسی میانه) پروار (parvâr ) و به چهار معناست:
1 - خانه یا کوشکی که اطراف آن باز باشد.
2 - خانه تابستانی یا خانه بادگیردار که اطراف آن پنجره داشته باشد و خانه‌ای که بر بالای خانه‌ای دیگر ساخته شده باشد.
3 - تیری که برای پوشش بام به کار می‌رود.
4 - قلعه، حومه.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

قله نیزوا

قله نیزوا نام قله‌ی زیبایی است در شهرستان مهدی شهر که با ارتفاع ۳۸۱۰ متر بلندترین قله استان سمنان است.کوه نیزوا در رشته کوههای البرز مرکزی بین استان سمنان و مازندران قرار دارد. آبادیهای اطراف آن چاشم ـ هیکو ـ شلی ـ و شهرهای مهدیشهر و شهمیرزاد سمنان میباشد.
نام قله برگرفته از نیزه + وا است که در زبان محلی "وا" به معنای باد و همچنین باد است ، میباشد و در کل به علت آن که در زمان وزش باد باد در این منطقه بسیار شدید است و بر سر قله همیشه باد میوزد و همچون نیزه به بدن برخورد میکند نیزوا نام گرفته است.
دریاچه زیبایی در نزدیکی قله خودنمایی میکند که آب آن تا اواسط تابستان موجود میباشد و با نظر به اینکه قله نیزوا قله پهناوری میباشد نزدیک بودن دریاچه و قله یکی از ویژگیهای قله نیزوا میباشد.
نام قله در بعضی کتب نزوا و همچنین در بعضی کتب ارتفاع آن ۳۷۸۲ متر نیز عنوان گردیده است و از آنجا که این قله پهناور است شاید نام دیگر قله‌های آن باشد. ارتفاع مبداء صعود در حدود ۱۸۰۰ متر میباشد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

امامزاده قاسم مهدی‌شهر

بقعة امامزاده قاسم مهدی‌شهر در 19 کیلومترى مرکز استان سمنان و در روستاى زیارت شهرستان مهدی‌شهر واقع شده است.
امامزاده قاسم بن موسی بن جعفر (ع) از نوادگان امام جعفر صادق (ع) و فرزند امام موسی کاظم (ع) و از برادران امام رضا (ع) است.
بنا به روایات و باورهای افراد محلی، ایشان مسافر بوده و در حدود 800 سال پیش از کربلا یا نجف عازم مشهد مقدس (طوس قدیم) برای زیارت بارگاه برادرش امام رضا (ع) بوده است.
ایشان در منطقه امام زین‏علی مهدیشهر بر اثر بیماری فوت می‏کند و در شب ساربان‏ها خواب می‏بینند که باید ایشان را روی شتر بگذارند و هر جا که شتر به زمین نشست، جنازه امامزاده قاسم بن موسی بن جعفر (ع) را غسل و آنجا دفن کنند.
بناى بقعه شامل چند اتاق تودرتو، ایوان و صحن است. براى رسیدن به اتاق حرم باید از راهروى طولانى و باریک عبور کرد و پس از ورود به اتاق جلویى و گذشتن از یک در کنده کارى شده به فضاى داخل بقعه راه یافت.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای رودبارک

روستای رودبارک از روستاها و مناطق ملی گردشگری شهرستان مهدی شهر است که در فاصله ۶۵ کیلومتری شمال شرقی مهدیشهر در استان سمنان قرار دارد.
رودبارک از دو بخش رودبارک بالا و رودبارک پایین تشکیل شده است و در منطقه حفاظت شده پرور قرار دارد.
لهجه مردم رودبارک به زبان خاص خودشان می‌باشد . ایـن گویش برخـی لغـات انگلیسی را دارد مثلاً اگر کسی کار خوب انجام دهد می‌گویند آکه که همان OK است و بـرخـی گویش خـود را در حرف (ر) به (ق) تلفظ می‌نمایند همانند فرانسوی‌ها ، به هرحال عمده لغـات تـرکیبـی از مـازنــدران و مهدیشهر می‌باشد که دارای قوائد خاصی است.
این روستا از لحاظ پستی و بلندی دارای کوههای سنگی مثل لپی و تنگه و تپـه‌هـای خـاکـی سنگی همانند برج تیغ و جلگه‌های وسیع همانند مناطق سرم، ترکچال ، سرکوه ، روپی و آب اندان که همگی پوشیده از مزراع و درختان و گیاهان متنوع در اطراف آنها بوده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

جنگل رودبارک

جنگل رودبارک در شمال شرقی استان سمنان و حاشیه مازندران قراردارد ، شروع منطقه جنگلی از سمت استان سمنان و قسمت عمده آن از رودبارک شهرستان مهدی شهر شروع میشود.
رودبارک منطقه کوهستانی است و در بهــار هوای خنک همراه با بارندگی و در تابستان نیز هوا خنک و در پائیز سرما و نیز در زمستان برف میبـارد و حتی ارتفاع برف به حدود 5/1 متر میرسد .
در65 کیلومتر از سمنان دارای جاده آسفالته اصلی از سمنان به شهمیرزاد تا رسم رودبار و پس از آن دارای دو جاده خاکی است که به رودبارک منتهی میشوند فاصله بین جاده آسفالته مذکورتا نقطه شروع منطقه جنگلی رودبارک سفلی حدود 5 کیلومتر است.
وسعت کل بیش از 8 هزار هکتار و دارای 3000 هکتار مراتـع و بیش از 1500 هکتار مزرعــه کشاورزی و باغداری است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

چشمه‌های آبگرم مهدی شهر

چشمه‌های آبگرم مهدی شهر در 21 کیلومتری شمال غرب مرکز استان سمنان و 18 کیلومتری غرب شهرستان مهدی شهر در دامنه‌های کوه البرز قرار دارند که مردم از گذشته برای استفاده‌‌های درمانی و تفریحی به این چشمه‌ها می‌آمده اند.
در محل این چشمه‌ها برای استفاده‌های درمانی استخرهایی از گذشته با عمق و ظرفیت کم ساخته شده است.
فعالیت آتشفشانی در این منطقه محدود بوده و چشمه­‌های آبگرم، تحت تأثیر گسلهای منطقه و نفوذ آب در عمق بوجود آمده اند که بر اثر حرارت زمین از شکافها و مجاری موجود بالا آمده و آبهای معدنی به سطح زمین می‌رسد.
چشمه‌های بزرگ این منطقه را، مرادآب، گرآب و قلنج نام نهاده اند. از نظر شیمیایی، آب این منطقه گوگردی است که اثرات درمانی قابل توجهی دارد.
آثار فرسایشی زیبا، تنوع رنگی رسوبات و رخنمون سطح دگرشیبی لایه ­های رسوبی از جاذبه ­های مسیر آبگرم می-باشد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

موزه عشایر مهدی شهر

مهدی شهر یا سنگسر سابق مرکز شهرستان مهدی شهر در استان سمنان ، خاستگاه ایل سنگسری است و موزه عشایر مهدی شهر در آن شهر واقع شده که خانوارهای عشایری از اواخر شهریور تا اواسط خرداد ماه در آن سکونت دارند . سنگسری‌ها شاخص‌ترین کوچندگان دامنه‌های البرز هستند، آنها طولانی‌ترین مسیر کوچ جهان را طی می‌کنند به طوری که فاصله‌ی دورترین نقطه‌ی ییلاقی و قشلاقی آنان به بیش از ۱۵۰۰ کیلومتر می‌رسد. برنارد هوکارد محقق مشهور اروپایی نیز معتقد است عشایر ایل سنگسری طولانی‌ترین مسیر کوچ رو جهان را دارا هستند . باغ موزه عشایری ایل سنگسر در تاریخ 26/12/1387افتتاح گردید.
این موزه یکی از موزه‌های مردم‌شناسی شهرستان مهدی‌شهر در استان سمنان است.
این موزه که نخستین موزه خصوصی استان سمنان است، دارای مجموعه‌ای ارزشمند از آثار تاریخی عشایر ایل سنگسر است و تاریخ عشایر ایل سنگسر در این موزه نگهداری می‌شود. موزه از دو بخش سالن و فضای باز تشکیل شده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

پارک آبشار مهدی شهر

پارک آبشار مهدی شهر با مساحت بیش از ۶ هکتار در پایین دست میدان شهداء شهر مهدی شهر از توابع استان سمنان قرار دارد.
این پارک در دامنه کوهی به نام ظهر تاسوعا، در مرکز شهر سنگسر بنا شده است.
این پارک شامل استخر ( مجهز به ۵ عدد قایق جهت قایق سواری) ، آبشار مصنوعی ، سینما روباز ، آلاچیق ، قهوه خانه سنتی ، بخش سوارکاری با کالسکه، برج‌های نوری ، پروژکتور, تندیس حیات وحش ، احداث پله جهت دسترسی به بالای کوه و احداث جاده سلامت و … میباشد.
آلاچیق‌ها و بخش‌های مختلف پارک بوسیله پلکان با یکدیگر در ارتباط هستند , این پله‌ها از پایین پارک آغاز شده و تا بالاترین قسمت کوه تاسوعا امتداد می‌یابد , بر فراز این کوه یک مکان مذهبی و یک بنای تاریخی وجود دارد .
بدلیل قرارگیری پارک در مرکز شهر، تماشای بخش شمالی شهر و حسینیه المهدی بر فراز کوه تاسوعا خالی از لطف نیست.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای هیکو

روستای هیکو از روستاهای مازنی زبان دهستان چاشم بخش شهمیرزاد شهرستان مهدی شهر از توابع استان سمنان می‌باشد .جمعیت این روستا بر اساس آمار سال هزار و سیصد و هشتاد و پنج شصت و دو نفر و بیست و نه خانوار برآورد شده است.
این روستا از روستاهای خوش آب و هوا کشور است که در حدود پنج کیلومتری روستای مهدیشهر واقع شده است .
رودهای جاری در این روستا به عنوان سرچشمه رودهایی که از طریق رود خانه تجن به دریای مازندران میریزند، می‌باشند. هیکو خود به عنوان سرچشمه که از طریق (هیرو ) به سمت دریای مازندران آب را هدایت می‌کند و پس از عبو از روستاهای ملاده. تم. تلاجیم. فینسک و پر آب‌تر شدن در این مسیر با پیوستن آب از چشمه هایی که در مسیر وجود دارد ،در نهایت با وصل شدن آب‌های مسیر تنگه کاورد به سمت دریای مازندران سرازیر می‌گردد. اخیرا با احداث سد سلیمان تنگه بهره بهرداری لازم از این نعمت خدادادی به عمل می‌آید.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

خانه ابراهیم خان

خانه ابراهیم خان که به شکارگاه ملاده نیز معروف است در روستای ملاده و 55 کیلومتری شمال شرقی مرکز استان سمنان و درمکانی بسیار خوش آب و هوا در شهرستان مهدی شهر قرار دارد. خانه ابراهیم خان (عمارت ابراهیم خان - عمارت ملّاده) حاکم دودانگه مربوط به سدهٔ ۱۳ ه. ق. است و در روستای ملاده شهرستان مهدیشهر واقع شده است.
این خانه در یک باغ مصفا ساخته شده و ساختمان قراولخانه یا عمارت کلاه فرهنگی درگوشه دیگری از باغ قرار گرفته است. این بنا عبارت است از دو ساختمان بزرگ که در دو سمت شرق و غرب به فاصله حدود 50 متر به موازات یکدیگر قرار گرفته‌اند.
مصالح اصلی بنا، از خشت و آجر و نمای آن آجر و گچ است. هر دو ساختمان هر کدام دو طبقه بوده و هر طبقه دارای تعداد زیادی اتاق و راهروی مرتبط به اتاق‌ها و طبقه فوقانی می‌باشد.
این بناها دارای شیروانی حلبی بوده و سقف کاذبی سقف طبقه دوم را تشکیل می‌دهد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]