منطقه حفاظت‌شده و پناهگاه حیات وحش انگوران

منطقه حفاظت شده انگوران واقع در شهرستان ماهنشان با مساحت نزدیک به صد و یازده هزار هکتار، از سال 1350 ش منطقه حفاظت شده اعلام شده است. منطقه حفاظت‌شده و پناهگاه حیات‌وحش انگوران در شمال غرب کشور در ناحیه‌ای کوهستانی در رشته کوه‌های زاگرس قرار گرفته است. این منطقه در جنوب غرب استان زنجان در مرز سه استان آذربایجان شرقی و غربی و کردستانن واقع شده و از نظر تقسیمات کشوری قسمت عمده‌ای از شمال، شرق و جنوب آن در دو بخش انگوران و ماهنشان و قسمتی از جنوب غرب منطقه در بخش افشار شهر تکاب در استان آذربایجان غربی قرارر گرفته است. این منطقه در گذشته زیستگاه بیش از هزار قوچ، میش، کل و بز بود، اما متأسفانه در سال‌های 1357 و 1358 ش، عده‌ای سودجو و فرصت طلب جانوران آن را به تاراج بردند که در حال حاضر با تدوین برنامه‌های احیایی و حفاظتی، تعداد جانوران وحشی آن تا حدود قابل توجهی افزایش یافته است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

دودکش جن ( تخت دیو )

شهرستان ماه‌نشان در استان زنجان جایی که افسانه‌های جن و پری بر دل کوه و دریاچه نشسته‌اند، در 113 کیلومتری شهر زنجان قرار دارد و شاید نامش کمتر به گوش مسافران این استان خورده باشد. می‌گویند ماه‌نشان قدمتی چهارهزار ساله دارد و دلیل این ادعا، دژی قدیمی است که در پای «دودکش جن» بنا شده است.
«دودکش جن» دقیقا همان‌جایی است که ماه‌نشان را شهری افسانه‌یی می‌کند و خیلی‌ها با وجود آن‌که از زنجان گذر کرده‌اند، ولی تا به حال نه آن را دیده و نه درباره‌اش شنیده‌اند. معلوم هم نیست پایه‌ی نام‌گذاری آن چیست، شاید به اعتقادات کهن مردم این خطه برگردد؛ اما در اصل، «دودکش جن» نوعی سنگ قارچی‌شکل است که براثر فرسایش پدید آمده و به مناره‌ای بلند و نازک می‌ماند که سنگ دیگری روی آن قرار گرفته است و در اصطلاح زمین‌شناسی «Hoodoo» نامیده می‌شود.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

قلعه بهستان

در یک کیلومتری جنوب شرق روستای «بهستان» در بخش ماهنشان از توابع استان زنجان ، بقایای دو تودة معماری صخره‌ای بزرگ به فاصله صد متر از یکدیگر دیده می‌شود. توده بخش غربی با فضاهای کنده به قلعه بهستان معروف است. در مجاور قلعه بهستان، روستایی کهن و متروک به همین نام قرار دارد و اکنون به «قیزلار قلعه» معروف است. در بخش شمال و شمال شرقی مشرف به رودخانه قزل اوزن، پلکان‌هایی سنگی به صورت راهروها و دالان‌های باریکی در بدنه صخره‌ای تراشیده شده است که در مواقع خطر مورد استفاده قرار می‌گرفت. قلعه بهستان یکی از زیباترین و جالب‌ترین آثار معماری صخره‌ای را به وجود آورده و فضاهای ایجاد شده در این پدیده ماسه سنگی شامل اتاق‌ها، پلکان‌ها، راهرو‌ها و طاق‌نماها است. هم‌چنین براساس سفال‌های به دست آمده از سده‌های پنجم و ششم هـ .ق در اطراف قلعه، می‌توان به طور تقریبی زمان ساخت و ساز قلعه را به سده‌های میانی دوره اسلامی دانست. قلعه بهستان یا کهن دژ در شهرستان ماه‌نشان در استان زنجان ودر کنار رود خانه قزل اوزن واقع می‌باشد. این دژ به شماره ۱۴۵۸ به نام قلعه بهستان در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده‌است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]