آتشکده پیرچم

بنای معروف آتشکده پیرچم واقع در شهرستان طارم از توابع استان زنجان در نزدیکی روستای پیرچم، روی تپه ای بزرگ؛ مشرف بر رود خانه قزل اوزن قرار دارد. بخشهای زیادی از تپه ای که بنا در آن واقع است، گورستانی احتمالا از دوران متاخر اسلامی است. تپه از جنوب به رودخانه قزل اوزن منتهی می‌گردد. از شمال و شرق با خانه‌های روستا همجوار است و از غرب به رود خانه و کشتزار‌هایی حاشیه آن محدود می‌گردد.
بنا دقیقا در منتهی الیه جنوب تپه قرار دارد. بنای پیرچم از دو بخش ساختمان مربع شکل گنبد دار و سازه ای تقریبا چلیپایی در شمال آن تشکیل شده است. بنای اصلی، ساختمان کوچک مربع شکلی است که با مصالح لاشه و قلوه سنگ و ملاط آهک ساخته شده است. ورودی بنا از شمال و از طریق درگاه کوچکی با طاق قوسی است. دروسط دیوار جنوبی داخل بنا، محرابی با طاق قوسی تعبیه شده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آبشار هشترخان

آبشار هشترخان طارم نزدیک روستای لار در جاده زنجان به طارم در منطقه‌ای به نام هشت چشمه قرار دارد
بخشی از دشت وسیع هشترخان یا هشترخانا که در استان زنجان قرار دارد با دره ای به همین نام شناخته می‌شود.
دره ای که به دلیل صعب العبور بودن جاده‌های دسترسی به آن و دوره افتادگی اش هنوز بکر مانده و کمتر گردشگری به آن پای گذاشته است و می‌توان گفت غیر از چند ده کوهنورد یا طبیعت گردی که هر سال در این چند ماهه از آن گذر می‌کنند غیربومی دیگری را نمی‌توان آنجا یافت.
هشترخان با آبشارهای بلند و پرآبش شناخته می‌شود، آبشارهای متحیر کننده ای که در امتداد دره هشترخان پراکنده اند و زیبای و عظمت آنها بی نظیر است.
این آبشار حاصل تلاقی هشت چشمه جوشان است که منظره بدیعی را به وجود آورده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

سد طبیعی کرد آباد

شهرستان طارم از مناطق زیبا و دیدنی استان زنجان است که به دلیل استعداد کشاورزی و دامپروری، حاصلخیزی اراضی و داشتن شرایط اقلیمی مناسب، به عنوان «هندوستان ایران» نامیده می‌شود.
سد طبیعی کرد آباد (چینی لر) شهرستان طارم در قسمت شرق شهر آب بر در فاصله ۵کیلومتری این شهر قرار دارد و محیطی جذاب ودیدنی برای علاقمندان به طبیعت می‌باشد.
این سد طبیعی درپی زلزله هولناک ۳۱ خردادماه سال ۱۳۶۹ شمال و شمالغرب کشور و در اثر رانش زمین درشهرآب بر مرکز شهرستان طارم وجود آمده است
به گفته کارشناسان مسائل گردشگری، این آبگیر طبیعی و زیبا به لحاظ موقعیت استثنایی و سکوت حاکم بر محدوده آن، به محلی نادر و شگفت انگیز برای تفریح و گشت و گذارگردشگران تبدیل شده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

غار خرمنه سر

غار خرمنه سر در کوه بلند و سر به فلک کشیده خرمنه سر در سمت شمالی روستای ده بهار ( شاه نشین ) در شهرستان طارم از توابع استان زنجان واقع گردیده که غار عظیم و با ابهت خرمنه سر نیز در دل این کوه و در ارتفاع 1600 متری از سطح دریا قرار دارد.
سنگ‌های خارا و سنگ‌های سفید آهکی به صورت ستون‌های استالاکتیت و آویزه‌های استالاگمیت مانند چلچراغ‌های زیبا از سقف این غار آویزان است و زیبایی خاصی به آن بخشیده است.
در این غار چاه‌های بسیار و دره‌های خطرناک و لغزنده‌ای وجود دارد و برای بازدید از آن حتماً باید از وسایل غارنوردی و کوهنوردی بهره گرفت.
با توجه به فضاهای تالار مانند دهلیزهای زیبا و دخمه‌ها، این غار احتمالاً از زیستگاه‌های انسان‌های نخستین بوده است.
برای رسیدن به دهانة این غار ابتدا باید از بستر رودخانه‌ای که از کوه‌های شمالی شانشین سرچشمه می‌گیرد، گذشت و از میان درختان سر سبز زیتون و انجیر عبور کرد و به سوی ارتفاعات شمالی پیش رفت.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]