روستای چرگر

روستای چرگر نام دهکده زیبایی در شهرستان خرمدره از توابع استان زنجان می‌باشد . از سمت تهران به زنجان ، سی و پنج کیلومتر بعد از شهرستان ابهر و پنجاه و پنج کیلومتر مانده به شهر زنجان ، در هشت کیلومتری سمت شمالی جاده ترانزیت و شش کیلومتری سمت شمالی اتوبان قزوین به زنجان واقع شده است . از تقاطع جاده ترانزیت به سمت شمال ، جاده آسفالته چرگر که دوو طرف آن را باغات زرین دشت و شرکت‌ها و کارخانجات صنعتی و دامداری‌ها و مرغداری‌های صنعتی احاطه کرده است ، به طول هشت کیلومتر که طی می‌نماییم به دهکده تاریخی ، گردشگری و خوش آب و هوای چرگر می‌رسیم . البته در دو کیلومتری این جاده ، اتوبان قزوین – زنجان به موازات جاده ترانزیت قرار دارد .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

حمام یان یان

حمام یان یان واقع در استان زنجان با ۲۱۰ مترمربع وسعت در مرکز شهر خرمدره و در میان بافت سنتی در حاشیه‌ی رودخانه‌ی کبیر و ضلع غربی خیابان سردار جنگل قرار دارد.
این حمام سبک معماری حمام‌های دوره‌ی صفوی اما در ابعاد کوچک‌تر ساخته شده است.
این بنا فضاهایی چون هشتی ورودی، پای‌شوی خانه، گرماخانه، نظافت‌خانه، خزینه‎های آب سرد و آب گرم و گلخن دارد
تاریخچه‌ی ساخت این بنا متعلق به اواخر دوره‌ی قاجاریه بوده و تا حدود 25 سال گذشته نیز استفاده می‌شد.
کلمه ((یان یان))در زبان ترکی فعل امر از مصدر ((یانماق))به معنای ((سوختن)) آمده است و با توجه به کاربری و عملکرد این بنا که گرمابه است ،تاکیدی است بر وجود آبگرم و گرمای دایمی و نسبتا زیاد در این بنا است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

تپه باستانی خالصه

تپه باستانی خالصه در جنوب شهر خرمدره از توابع استان زنجان به فاصله یک کیلومتری آن و در میان باغ‌های زیبا و تاکستان‎های وسیع با چشم‎اندازی زیبا قرار دارد.
تپه "خالصه" را می‏توان از معدود مراکز شناخته شده پیش از تاریخ در ایران دانست که می‎تواند اطلاعات مهمی در خصوص پیش از تاریخ شمال‌غرب فلات ایران را ارایه کند.
در نتیجه کاوش‌های باستان‌شناختی که در سال 88 انجام شد، اطلاعات مهمی از سابقه سکونت اقدام بشری در حاشیه رودخانه کبیر به دست آمد.
داده‎های باستان‌شناختی از تعلق این تپه به دوره پیش از تاریخ و شش هزار سال قبل از میلاد حکایت دارد ,پلان معماری به دست آمده بیانگر سکونت اقوام ساکن به صورت استقرار دایم در دوره روستانشینی بوده و خانه‎‎ها با خشت ملات گلی و چینه ساخته شده‎اند.
ابزارهای سنگی و ظروف سفالی از دیگر داده‎های این تپه باستانی است ,وجود دانه‎های گیاهی نیز بیانگر حاصلخیزی و اشتغال ساکنین این تپه به کشاورزی از گذشته دور تاکنون بوده و استقرار آن را به اثبات می‌رساند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]