غار زرین آباد

غار زرین غار در شهرستان ایجرود که به نام‌هایی همچون غار زرین رود، غار زرین‌آباد و غار دودزا نیز نامیده می‌شود، یکی از زیباترین غارهای کشف شده استان زنجان است که در ضلع غربی جاده ترانزیتی زنجان- همدان و در 35 کیلومتری شهرستان خدابنده مشرف به روستای زرین رود از توابع بخش بزینه رود و میان روستاهای داش بلاغ و آق بلاق و در طول محور غارهای علیصدر و کتله‌خور قرار دارد.
غار زرین غار در اسفند ماه سال 1384 خورشیدی بعد از وقوع یک زلزله که در منطقه روی داد توسط مردم روستا شناسایی و به کارشناسان گزارش گردید.
ورودی غار زرین غار در ارتفاع 1850 متری از سطح دریا قرار دارد ولی ارتفاع درونی غار در نقاط مختلف، متفاوت است و در برخی قسمت‌ها باید به حالت سینه‌خیز عبور کرد. در قسمت‌های پایین‌تر زرین غار چشمه‌هایی وجود دارد که این چشمه‌ها رابط بین طبقه فوقانی و تحتانی غار می‌باشند. آبی بسیار سرد و قابل شرب با عمق‌های متفاوت 1 تا 40 متر در غار وجود دارد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

چشمه آب گرم وننق

چشمه آب گرم وننق در بیست و یک کیلومتری جاده زنجان ـ میانه، در دهکده «وُننق» در شهرستان ایجرود ، بر تپه‌ای با ارتفاع حدود دویست متر قرار دارد و راه آن از میان کشتزارها و تپه‌های متعدد می‌گذرد.
چشمه دو مظهر دارد
مظهر اول حوضچه‌ای کم‌عمق با طول دو متر و عرض یک متر است که آب آن از شمال‌غربی حوضچه خارج شده و در مجرای باریکی سرازیر می‌شود و آبدهی آن در حدود هفت متر در دقیقه است.
مظهر دوم یک حوضچه مربع شکل در ابعاد 5/2 × 5/2 متر و عمق آن در حدود یک متر است و اطراف آن را لنگ‌چین کرده‌اند. قسمت اعظم آب در سمت جنوبی این حوضچه از زمین خارج می‌شود و در مجرای کوچکی سرازیر می‌شود و آبدهی آن در حدود ده لیتر در دقیقه است.
آب جویبار تنگة بالایی چشمه سطحی است و از نظر شیمیایی در ردیف آب‌های بیکرنباته و سولفاته کلسیک منیزیم سرد و نسبتاً سنگین است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]