چشمه علی بلاغی

چشمه علی بلاغی یکی از چشمه های شهرستان ابهر در جاده ابهر به قیدار در استان زنجان واقع شده است. این چشمه که در هر ثانیه 10 لیتر آبدهی دارد دارای ویژگی‌های مذهبی نیز بوده و مردم در مناسبتهای مختلف جهت برآورده شدن راز و نیازهای خود در آن حضور پیدا میکنند و یکی از جاذبه‌های گردشگری شهرستان ابهر می‌باشد
در لغت نامه دهخدا امده است:
علی بلاغی . [ ع َ ب ُ ] (اِخ ) دهی است جزء دهستان ابهررود بخش ابهر شهرستان زنجان . واقع در 27 هزارگزی شمال ابهر و 18 هزارگزی راه شوسه ? زنجان . ناحیه ای است کوهستانی و سردسیر و دارای 163 تن سکنه . آب آن از چشمه تا?مین می‌شود. و محصول آن غلات و عسل است . اهالی به زراعت اشتغال دارند. وراه آن مالرو است . (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 2).
این چشمه در سمت جنوب ابهر در دامنه ملا داغی و ارتفاع حدود 700 متری از سطح جاده قرار گرفته است ؛ روستاهای چالچوق و چشین در اطراف آن قرار دارند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آبشار گله خانه ( کله خانه )

آبشار گله خانه ( کله خانه ) در 15 کیلومتری شمال شرق شهرستان ابهر در استان زنجان و در مسیر ییلاق مرشون(مرچین) واقع شده است. مسیر دسترسی به آبشار گله خانه(کوله خانه) از میان باغات پربار و درختان سرسبز منطقه می‌گذرد که در آن میان درختان بلند سپیدار و گردو، جلوه خاصی دارند. تقریبا یک کیلومتر مانده به روستای مرشون،یک راه انحرافی خاکی در کنار جاده می‌باشد که به روستا و آبشار گله خانه منتهی می‌شود. در کنار روستا، رودخانه کوچکی جاری است که با حرکت در امتداد رودخانه و به سمت پایین به آبشار آن خواهید رسید. شهرستان ابهر و خرمدره در دره ای بسیار سرسبز و زیبا واقع شده اند و به جهت داشتن خاکی حاصلخیز و اقلیمی مطلوب، یکی از مراکز اصلی تولیدات زراعی و باغی استان زنجان محسوب می‌شوند.
ابهر یکی از مهمترین و ارزشمندترین جاهای جهانگردی و توریستی استان زنجان محسوب میشود، که برای توسعه و گسترش صنعت گردشگری توانایی‌های قابل توجهی دارد. مهم‌ترین و تاریخی‌ترین اثر شهرستان ابهر، گنبد عظیم و مشهور سلطانیه میباشد که به تنهایی قابلیت برابری با سایر بناهای استان را دارد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

سد کینه ورس

سد کینه‌ورس نام سدی است که در فاصله 14 کیلومتری جنوب‌غربی شهرستان ابهر در استان زنجان و حدود 5 کیلومتری روستای کینه‌ورس قرار دارد.
این سد بر روی شاخه کینه‌ورس از رودخانه ابهررود که از جنوب به طرف شمال جریان داشته و به دشت تاکستان وارد می‌شود احداث شده و مورد بهره برداری قرار گرفته است. حجم مخزن این سد خاکی سنگریزه‌ای برابر 16/1 میلیون متر مکعب و طول تاج آن 374 متر متر است.
مهمترین اهداف این سد تامین آب مشروب شهرهای ابهر و خرمدره به میزان 5/5 میلیون مترمکعب درسال و 5 /7 میلیون مترمکعب آب کشاورزی برای تامین آب یک هزارو600 هکتاراراضی حقابه بران تحت پوشش منطقه، آب صنعت ونیازهای زیست محیطی می‌باشد.
روستای کینه ورس در دهستان ابهررود قرار دارد،اهالی این روستا، ترک ن‍ژاد و شیعه دوازده امامی هستند و به زبان ترکی آذربایجانی صحبت می‌کنند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

امامزاده زیدالکبیر

آرامگاه امامزاده زیدالکبیر معروف به شاهزاده زیدالکبیر، در انتهای خیابان استاد مطهری شهر ابهر در استان زنجان واقع شده است.
بر اساس کتاب «منتقله الطالبین» شاهزاده زیدالکبیر به نخستین پیشوای شیعیان جهان می‌رسد.
برج و گنبد آن که به شکل مخروط و از آجر ساخته شده و مرکب از پایه‌های آجری و بدنه مدور است.
این بقعه با در چوبی خود سه بیت شعر روی آن نوشته شده که از مضمون شعر چنین بر می‌آید که بنا در سال 850 هجری قمری توسط استاد حسین تعمیر شده که سبک معماری آن متاثر از معماری قرن نهم هجری است.
شجره طیبه امامزاده زیدالکبیر امام دوم شیعیان بوده و در سال 1365‏ حسینیه‌ای به نام حسینیه حضرت رقیه (س) توسط اهالی شهرستان در قسمت شمالی بنای امامزاده که قبلاً شبستان بود، ساخته و به امامزاده ملحق شده است.
گنبد امامزاده کاشی‌کاری شده و ‏این بقعه از نظر سبک معماری در منطقه بی‌نظیر است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

امامزاده اسماعیل

بنای تاریخی و زیبای امامزاده اسماعیل که او را از نوادگان امام علی (ع) می‌دانند در ناحیه شناط در شمال شهر ابهر در استان زنجان قرار دارد . بنا تماماً آجری بوده و گنبد زیبایی بر فراز آن به چشم می‌خورد که از نوع دو جداره است. بنا دارای تزیینات داخلی و خارجی با ارزشی است و از بیرون هشت ضلعی و از داخل ، مربع است .
سطوح خارجی گنبد دارای تزیینات پرکاری بوده که از پایین به بالا با کاشی هایی به رنگ سفید، مشکی، زرد و سبز تزیین شده است. گنبد به سبک دو پوش با قوس پنج و هفت با ساقه‌ی بلند قرار دارد ، در این پوشش ، علاوه بر کتیبه‌ی خط کوفی نام (( علی )) ، طرحهای هندسی نیز کار شده است .
تزیینات داخلی این بنا شامل، گچ کاری و آیینه کاری‌های زیبایی متشکل از گل و بوته‌های اسلیمی و تصاویر رنگارنگ پرندگان، جلوه خاصی به درون این بقعه بخشیده است.
پلان این بقعه هشت ضلعی بوده و از درون به مربع تبدیل می‌شود، ضلع‌های هشتگانه آن یک در میان به طور قرینه از چهار ایوان ورودی به شبستان و به سبک قوس‌های جناغی ساخته شده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

امامزاده یعقوب

آرامگاه امامزاده یعقوب (ع) در شهرستان ابهر از توابع استان زنجان و در سه کیلومتری جنوبی شهر صائین قلعه در بالای یک تپه طبیعی بنا شده است،در شجره‌نامه امامزاده یعقوب اختلاف نظر وجود دارد، برخی وی را از نوادگان حضرت امام جعفر صادق (ع) دانسته‌اند و برخی دیگر معتقدند که امامزاده یعقوب (ع) از اولاد امام موسی‌بن‌جعفر (ع) است.
در کتاب «کنز الانساب» برای امام موسی‌بن‌جعفر (ع) 39 فرزند نوشته‌اند که اول آن‌ها امام رضا (ع) و در ادامه نام حضرت یعقوب (ع) ذکر شده است.
بنا بر تحقیق «شیخ مفید» امامزاده یعقوب (ع) از اولاد امام موسی‌‌بن‌‌جعفر (ع) است. بنابراین با توجه به احتمالات موجود و شجره‌نامه امامزاده یعقوب (ع) نشان می‌دهد که این حضرت فرزند امام موسی‌بن‌جعفر (ع) است.
بنای امامزاده دارای پلان مربع مستطیل و بقعه اصلی از قدیمی‌ترین بخش مجموعه، پشت سر فضای هشتی قرار دارد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آرامگاه مولانا قطب الدین احمد ابهری

آرامگاه مولانا قطب الدین احمد ابهری واقع در استان زنجان که در میان ایرانگردان و جهانگردان به نام پیر زهرنوش شناخته می‌شود در شهر ابهر به نام بقعه پیر معروف است
مولانا شیخ قطب الدین احمد ابهری: معروف به پیر زهر نوش که یکی از قطب‌های سلسله تصوف به شمار می‌رود که عالم . فقیه جامع و کاملی بوده است . سال‌های زندگانی وی سال‌های 500 تا 577 هجری قمری است از وی کتاب‌های شعر و عرفان از جمله : مقام العارفین ،داستان سلامان و ابسال گزارش از قطب المه و الدین مبین الاسلام الابهری و دیوان اشعار عربی بر جای مانده است.
گفتنی است ،آرامگاه پیر احمد زهر نوش در منتهی الیه جنوبی ابهر قرار گرفته و شامل بقعه و چند واحد الحاقی در شمال غربی آن است.بنای اصلی آرامگاه ، از دو طبقه تشکیل یافته که طبقه زیرین ، محل آرامگاه و تالار بالایی ، محل خانقاه و جایگاه ذکر و بحث دراویش بوده است .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

مسجد جامع قروه

روستای قروه در کنار شاهراه تاکستان به ابهر در استان زنجان واقع شده است. از بناهای تاریخی این روستا مسجد جامع قروه است که به «مسجد جمعه» نیز شهرت دارد و مربوط به قرن پنجم هجری مقارن با حکومت «سلجوقیان» است. این مسجد از آثار دیدنی منطقه به شمار می‌رود چرا که معماری آن در دوره‌ای صورت گرفته است که به بنای مساجد و ساخت و منقش کردن آن اهمیت زیادی داده می‌شده است.
بنای اصلی این مسجد از سه قسمت اصلی که دربرگیرنده گنبد خانه و شبستان در اضلاع شرقی و غربی تشکیل شده است. در حقیقت فضای اصلی مسجد صحن این گنبدی است که دو شبستان را در خود جای داده است. گنبد زیبای این مسجد بر چهار فیلپوش استوار گردیده است.
بنای گنبدخانه از داخل مزین به تزیینات و کتیبه‌های زیبا است که از متن آن‌ها می‌توان به تاریخ ساخت بنا در سال 413 ه.ق و تاریخ مرمت بنا در سال 575 ه.ق پی برد. بر روی گنبد سه روزن در سه سمت شرق، غرب و جنوب تعبیه گردیده که علاوه بر تأمین روشنایی بنا، به نوعی می‌توان آنها را نشانگر ساعت‌های آفتابی یاد کرد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای قروه

روستای قِروه در شهرستان ابهر واقع در استان زنجان از جمله روستاهای قدیمی با پیشینه‌ای به قدمت سه هزار ساله‌است، هنوز آثار و بقایای خانه‌هایی که در روی صخره‌ها واقع شده نمایان است، این مطلب را می‌توان وجود آثار تاریخی، واجد ارزش از جمله امامزاده عبدالخیر بن موسی بن جعفر، مسجد جامع قروه و همچنین نوع معماری خاص روستا (معماری صخره‌ای) و پل ورودی روستا که منقش به نشان فروهر می‌باشد و دره مروارید (مونجوقلو دره) و آبشار و آسیاب سنگی/آبی که همگی دال بر وجود پیشینه تاریخی و قدمت زیاد منطقه در دوران خاص تاریخی است.
روستای قروه در فاصله شانزده کیلومتری شرق ابهر و در امتداد رودخانه ابهررود به طرف تاکستان قرار دارد. معماری سیویل و صخره‌ای این روستا بسیار جالب و در خور توجه است. اکثر خانه‌های این روستا روی صخره‌هایی بنا شده‌اند که زیربنای روستا را تشکیل می‌دهد. رودخانه ابهررود از میان این روستا عبور می‌کند و اکثر خانه‌های قدیمی در دو طرف رودخانه و مشرف به آن روی سنگ‌های بزرگ بنا شده‌اند.
این روستا از مناطق قدیمی استان زنجان است و یکی از آثار ارزشمند دوران سلجوقی (قرن پنجم هـ‌.ق) به نام مسجد جامع قروه را در خود جای داده است. این مسجد به سبک چهار طاقی ساخته شده و گنبد زیبای آن به واسطة چهار فیل‌پوش بر روی اضلاع چهارگانه آن استوار گشته است. از دیگر آثار تاریخی روستای قروه بنای امامزاده عبدالخیر است که در وسط یک تپه قبرستان تاریخی ...مشاهده کامل متن قرار گرفته است. این قبرستان توسط باغ‌های انگور و میوه محصور شده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]