تپه چغا

تپه چغا در ابتدای ورودی شهر گتوند از توابع استان خوزستان و در کنار رودخانه کارون قرار دارد.
این تپه که شامل هفت معبد بوده است یک معبد مخصوص ملکه و شش معبد برای خدام و افراد دیگر بوده است و چهار هزار سال پیش برای همسر ˈاونتاش گالˈ پادشاه ایلام ساخته شده است.
تپه باستانی معروف به چغاتپه در گتوند که در دهه ۱۹۵۰ توسط هیات فرانسوی به سرپرستی هنری رایت بررسی باستان شناسی شد و در دهه ۱۳۷۰ نیز توسط مهدی رهبر مورد گمانه زنی قرار گرفت به کلکسیونی از انواع ساخت و سازهای ناموزون تبدیل شده است.
احمد اقتداری از پژوهشگران برجسته عرصه میراث فرهنگی در پیش از انقلاب نیز موفق شده در قسمت شمالی و شرقی این تپه دو قطعه آجر نوشته ایلامی را جستجو کند که بر روی یک طرف این آجر نوشته‌ها با خط میخی ایلامی در چهار سطر موازی مستقیم کتیبه ای وجود دارد که ابعاد این کتیبه‌ها ۲۷در ۲۷ سانتی متر بوده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

مقبره محمدبن زید

مقبره امامزاده محمدبن زید(ع) از نوادگان حضرت امام سجاد (ع) در 15 کیلومتری شمال شرقی شهرستان گتوند در استان خوزستان در دل کوهها و دشت‌های سرسبز آراسته به گل و گیاه با مناظر زیبای طبیعی قرار دارد
امام زاده محمد بن زید،در زبان محلی معروف به موم زرداست ,در کنار این امام زاده چشمه آب گوارایی است که برای آشامیدن زئران مورد استفاده قرار می‌گیرد
حضرت محمد بن زید (ع) چهارمین و کوچکترین فرزند زید بن علی (ع) است ,وی از نوادگان امام سجاد (ع) است که به فضل و بزرگواری مشهور بوده و شجاعت و جوانمردی و زهد وتقوایش زبانزد بوده است .
محمد بن زید در زمانه‌ی اختناق و شکنجه به خونخواهی جدش حسین بن علی (ع)بر خواست
علامه شوشتری در کتاب "قاموس الرجال" ابولفرج اصفهانی در "مکاسف" و ابن عربی در "نسابه" از حالات معنوی زید(ع) سخن‌ها گفته اند .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

دره انار

دره انار از مناطق زیبا و بکر اطراف شهرستان دزفول است این دره در جنوب سردشت و شمال شهر گتوند از توابع استان خوزستان واقع شده است.
دره انار دره ای با پوشش گیاهی متنوع و آب جاری است، که برای عبور از دره در بعضی از جاها آب تا ساق پا و در نقاطی دیگر بخش عمده ای از بدن به زیر آب می‌رود
دره انار در ه ای با عرض کم و دیوارهای مرتفع و پوشیده از گیاهان وحشی و خودرو که باعث می‌شد آفتاب در آن رسوخ نکند، که همین موضوع باعث می‌شد سرمای زیادی در دره وجود داشته باشد.
این منطقه بسیار زیبا دارای گیاهان دارویی ، درخت‌های انار و انجیر و بوته‌های سرخس فراوان هست و همچنین چشمه‌های کم آب و پرآب و باریکی‌های در مسیر این منطقه بر جذابیت‌های آن افزوده است
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

پل پرزین

دره‌ی وسیع و فرح بخشی به نام " پرزین " در شرق شهرستان گتوند از توابع استان خوزستان قرار دارد و چون از روی این دره پلی آهنی می‌گذرد به این منطقه پل پرزین می‌گویند.
در دره‌ی پرزین علاوه بر مشاهده چشمه‌های متعدد و آبشارهای زیبا با سنگ‌های قندیل بسته می‌توان دالان‌های طبیعی، پونه، گل و گیاهان طبی را مشاهده کرد.
این مکان تفریحی در واقع دره ای است که سرسبز و خنک و دارای آبشارها وبرکه هایی زیباو دیدنی ست.این مکان بخاطر هوای مطبوعش در گرمای طاقت فرسای خوزستان گردشگران بسیاری را جذب میکند.
آبشار پرزین ,دره‌های پوشیده از درخت (انجیر، انگور و ...)، نی زارها و گیاهان دارویی ، آبهای روان و چشمه‌های جوشان و زلال محیطی فرح بخش برای تفریح و سرگرمی گردشگران خواهد بود.
پس از عبور از شهر گتوند و حرکت به سمت سد تنظیمی گتوند به دروازه‌ای می‌رسیم که ورودی محوطه سد تنظیمی گتوند است. در سمت چپ این ورودی و در جوار دیواره بتنی جاده‌ای وجود دارد که باید به آن ورود کرده تا با گذر از آن به پل پرزین برسیم.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آرامگاه قیصرامین پور

شهر گتوَند یکی از شهرهای بختیاری‌نشین استان خوزستان است که ابتدا در بخش گُتوَند شهرستان شوشتر قرار داشت و بعدها با ارتقای بخش گُتوَند به شهرستان، این شهر نیز به مرکز شهرستان گُتوَند تبدیل شد.
شهری که چندان شناخته‌شده نبود ، اما قرار گرفتن آرامگاه این شاعر در آن بارها بحث‌هایی ایجاد کرد و نامش را بر سر زبان‌ها انداخت.
آرامگاه فعلی با طراحی حسین خسروجردی ساخته و در سال ۱۳۸۹ مصادف با سومین سالگرد درگذشت شاعر ...مشاهده کامل متن از آن رونمایی شد.
بنای آرامگاه قیصر امین پور مدور است و روی چند پله‌ی مدور قرار گرفته است. بنا شامل دو طرح‌مایه‌ی گنبد است که با اندازه‌های متفاوت مقابل هم قرار گرفته و سنگ قبر شاعر را در میان گرفته‌اند، این طرح‌مایه‌ها با سنگ‌های فیروزه‌یی‌رنگ و خوشنویسی‌هایی تزیین شده‌اند.از سقف بنا چراغی در یک چراغ‌دان مزین به خوشنویسی بر فراز سنگ مزار قیصر آویزان شده، این سنگ سیاه مدور مزین به شعرهایی از شاعر و آیه‌ای از قرآن است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]