منطقه حفاظت شده هفت شهیدان

منطقه حفاظت شده هفت شهیدان واقع در استان خوزستان و درشمال شهر مسجد سلیمان در مسیر مسجد سلیمان به لالی با وسعت ۹۶۰۹ قرار گرفته است .
این منطقه از شمال (گاوداران بالا کوه اله اکبر – کوه گچ) از شرق (کوه ترگس – کوه کره کنار – دره گور و ننگ مو – لادرازان – کوشکک)، از جنوب (دو دره – جاده آسفالته مسجدسلیمان)، مغرب (جاده آسفالته – هفت شهیدان – گاوداران بالا) منتهی می‌گردد.
این منطقه کوهستانی که بخش هایی از زاگرس به شمار می‌آید، دارای پوشش گیاهی مانند :کنار، رمیلیک، کلخنگ، انجیر و گیاهان مرتعی و گونه‌های شاخص جانوری: گرگ، کفتار، شغال، گربه وحشی، روباه ، کبک و تیهو، کبوتر، یا کریم، قمری و سایر پرندگان را دارا می‌باشد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

معبد بردنشانده

معبد بردنشانده در استان خوزستان کهن‌ترین عبادتگاه رو باز ایرانی میباشد که در پانزده کیلومتری شهر مسجدسلیمان قرار دارد.
این معبد مربوط به دوره هخامنشیان است ,در زمان هخامنشیان معابد در فضای باز ساخته می‌شدند.
اولین معبدی که مسقف بوده در زمان اردشیر دوم ساخته شد. معبد "بردنشانده" یکی از معابد فضای باز هخامنشی است .
برای قرنها تشریفات مذهبی، درهوای آزاد بردنشانده انجام می‌شد, این معبد دارای سه رشته پلکانی وفرورفتگی غرفه مانند است و حدود ۷۰۰ متر طول و ۲۵۰۰ متر عرض دارد.
این مجموعه گسترده وطویل را هیچ نوع دیواری محصور نمی‌کرده است این محوطه شامل سه قسمت کاخ ، محل اقامت رئیس، تختگاه مقدس یا نیایشگاه (در شرق کاخ ) و یک قصبه در شمال است.
ساختمان آن متعلق به دوره پارس‌ها و هخامنشیان است و نقوش برجسته روی آن به عهد اشکانی برمی گردد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

دشت شیمبار ( شیرین بهار )

دشت شیمبار در 100 کیلومتری شمال شرقی مسجدسلیمان و ایذه در استان خوزستان قرار دارد.مساحت این منطقه 54000 هکتار و عمدتا از جنگل بلوط تشکیل شده است.
مهم‌ترین راه دسترسی به منطقه جاده آسفالته مسجد سلیمان به شهرکرد (بازفت) است که پس از عبور از تونل دلا از میانه منطقه عبور می‌کند. همچنین راه شوسه رگ منار که راه قبلی منطقه بود نیز از ضلع شمال غرب منطقه وارد و به پاسگاه محیط بانی سرحونی منتهی می‌شود.
سایر راه‌های درون منطقه عمدتاً راه‌های خاکی جیب رو و یا مالرو هستند. علاوه بر آن از طریق دریاچه سد شهید عباس پور به وسیله قایق می‌توان به منطقه دسترسی پیدا کرد.
این دشت با ده هزار نفر جمعیت پراکنده روستایی و عشایری یکی از پرجاذبه‌ترین نقاط تفریحی این شهرستان است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

سد شهید عباسپور

رودخانه کارون بزرگترین و پر آب‌ترین رودخانه کشور می‌باشد که سد شهید عباسپور در فاصله 55 کیلومتری شمال مسجد سلیمان از توابع استان خوزستان بر روی این رودخانه ساخته شده است . سد شهید عباسپور یا همان کارون 1 ، یکی از بزرگترین سد‌های ایران می‌باشد. نوع سد بتنی دو قوسی است و به منظور تولید انرژی برق آبی ، تامین آب شرب ، صنعت کشاورزی و کنترل سیلاب ، طراحی و ایجاد گردیده است . نیروگاه این سد دارای 8 واحد 250 مگاواتی و نوع توربین آن فرانسیس می‌باشد .
این سد از اولین سد‌های ساخته شده در ایران و خاورمیانه می‌باشد که ساخت آن از دی ماه 1348 شروع و در آذر ماه 1355 به بهره برداری رسید . در زمان جنگ تحمیلی ایران و عراق ، نیرو‌های بعثی برای خراب کردن این سد با جنگنده‌های خود چند موشک به بدنه‌ی سد پرتاب کردند که خوشبختانه آسیب جدی وارد نیاورد و این دلیل بر استحکام سد بود .
این سد در برابر زلزله‌های تا 6.5 ریشتر مقاوم بوده و در ریشتر‌های بالاتر ممکن است آسیب جزئی پیدا کند . امریکایی‌ها سازنده‌ی این سد بودند .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]