آبشار‌های باباروزبهان

در استان خوزستان و در 40 کیلومتری ضلع شمالی شهرستان لالی از سمت جاده تراز و در آغوش کوهستان‌های زاگرس مکانی زیارتی وجود دارد که به اعتقاد مردم قدمگاه سلمان فارسی است . در اطراف این مکان مقدس آبشار‌های باباروزبهان از کوه‌های اطراف سرازیر می‌شود که طراوت و زیبایی خاصی به منطقه می‌بخشد. وجود درختان کلخنگ ، بن ، بلوط ، انگور و بادام کوهی در کوه‌های نزدیک آن بدون آنکه انسان در کاشت آن‌ها دخالت داشته باشد، زیبایی منطقه را دو صد چندان کرده است. همه ساله در فصل بهار هزازان زائر از نقاط مختلف ایران به این منطقه سفر میکنند تا علاوه بر یک سفر زیارتی، از محیط زیبای منطقه نیز لذت ببرند. این آبشارها در دامنه کوه شیرکان قرار گرفته اند و برای دسترسی به آنها باید از تنگه ای تنگ و صخره ای عبور کرد.
شهرستان لالی که ۱۴۰۰ کیلومتر مربع وسعت دارد و در شمال استان خوزستان است، در شرق و شمال شرقی به بخش اندیکا و در جنوب و جنوب شرقی به بخش مرکزی شهرستان مسجدسلیمان محدود می‌شود و نیز ازشمال غرب با بخش سردشت و دزفول و از غرب با شهرستان گتوند همسایه است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

گسل لالی

گسل لالی در یکی از قدیمی‌ترین سکونتگاه‌های بشر، یعنی شهرستان لالی در استان خوزستان واقع شده است.
شهرستان لالی اکنون دارای دو بخش مرکزی و چهار دهستان ، سادات ، دشت لالی ، جاستون شه و هتی و حدود 285 روستای مسکونی است ، و در شمال استان خوزستان با وسعتی بالغ بر 1400 کیلومتر مربع واقع شده است. حدود 60 سال پیش پروفسور گریشمن باستان شناس فرانسوی قدیمی‌ترین آثار سکونت انسان در فلات ایران را در غاری در شمال لالی به نام "پیده " کشف کرد. گریشمن معتقد بود که 10 هزار سال پیش مردمانی که در غار پیده می‌زیستند و اجداد قوم بختیاری‌ها بوده اند. پس دور از ذهن نیست که لالی در دوران تاریخی مختلف از کانون‌های زندگی در ایران بوده باشد، زیرا اکنون آثار ارزشمندی از دوره‌های مختلف زندگی بشر در لالی بر جای مانده که نشان دهنده تمدن در منطقه است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

غار پبده

غار پبده در گستره‌ای عشایری در مسیر آبشار "آرپناه" و در کوه انبار سفید در انتهای شهرستان لالی در شمال استان خوزستان ، در ارتفاع 1900 متری از سطح دریا قرار دارد
این غار در منطقه خوش آب و هوای لالی در دل کوه "انبار سفید" از کوه‌های کوهپایه ای زاگرس در شمال استان خوزستان و هم مرز با چهارمحال و بختیاری است که سرزمینی سرشار از چشمه‌ها، رودخانه‌ها و آبشارها به شمار می‌آید.
نام "پبده" از نام طایفه‌ای می‌آید که در روزگاران گذشته در این گستره زندگی می‌کردند ,این غار قدیمی‌ترین زیستگاه بشر و نخستین سکونتگاه انسان‌ها در ایران می‌باشد که تاکنون شناسایی شده است.
در بهار سال 1949پروفسور گیرشمن باستان شناس معروف فرانسوی نخستین بار در ایران بقایایی از انسان عهد هزاره پانزدهم قبل از میلاد را در حفاری غاری در(تنگ پبده) در کوه‌های بختیاری واقع در اطراف لالی کشف کرد، انسان در آن موقع یک نوع ظرف سفالین ناهموار را که به طور ناقص پخته بود به کار می‌برد و ابزارهای ابتدایی شکار را هم ساخته بود.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای تاریخی بنه وار

روستای تاریخی بنه وار در 32 کیلومتری شرق شهرستان لالی و در ۸۵ کیلومتری مسجدسیلمان در استان خوزستان قرار دارد.
این روستای تاریخی با رودخانه تلوک و چشمه بی بی ترخون همجوار است .
روستای بنه وار یک روستای عادی نیست قدمت این روستا به سده‌های میانی اسلام، دوره تیموری و صفوی برمی گردد که به اتابکان لر بزرگ یا همان بختیاری‌ها تعلق داشت.
این شهرتاریخی از شرق به دامنه‌ی کوه"گریوه" و از شمال به بستر رودخانه " تلک" و از جنوب هم به دره‌ی "سور" محدود می‌شود.
درسال ۱۰۲۵ ه.ق میرجهانگیرخان آسترکی به جهت رشادت‌ها و دلاوری‌های خود و سربازانش درجنگ با عثمانی به حاکمیت بختیاری منصوب شد.
از دودمان جهانگیر خان آسترکی آثار و ابنیه هایی به جامانده که از جمله‌ی آنها می‌توان به بنه وارلالی اشاره کرد که کتیبه ای منسوب به جهانگیرخان آسترکی در آنجا نصب و همچنان موجود است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

کوه‌های چگا

کوه‌های چگا مانند فرشی سبز رنگ در شهرستان لالی خود نمایی میکند و دیدنشان خالی از لطف نیست.
برای سر زدن به لالی باید به شمال استان خوزستان سفر کنید. این شهر در شرق و شمال شرقی به بخش اندیکا و در جنوب و جنوب شرقی به بخش مرکزی شهرستان مسجدسلیمان محدود می‌شود و البته از شمال غرب با بخش سردشت و دزفول و از غرب با شهرستان گتوند همسایه است.
تا قبل از این اگر عازم لالی بودید، باید برای اقامت در خانه بومیان محله می‌ماندید ویا باید به نزدیک‌ترین هتل و مهمانسرا در شهرهای اطراف میرفتید.
اما این شهر کوچک این روزها کم کم به چند سوئیت کوچک و امکانات کافی برای اقامت گردشگران مجهز می‌شود تا سفر کم دردسرتری برای شما فراهم آید.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آبشار آرپناه

شهرستان لالی از شهرستان‌های استان خوزستان است , آبشار آرپناه در 45 کیلومتری شمال شرقی شهرستان لالی قرار دارد و مسیر آن از سمت جاده تراز می‌باشد
آبشارهای آرپناه در میان باغات و درختان سرسبز محیط محصور شده و با دارا بودن محیطی سرسبز و زیبا مکانی مناسب و توریستی در شهرستان لالی است .
این منطقه درتابستان با هوای خنکی که دارد مکان مناسبی برای دوری از گرما می‌باشد, همچنین نزدیک بودن چشمه با آبشار باعث سردی آب آن شده که آب تنی در آن در فصل گرم لذت بخش است
چند سالی است که این منطقه به عنوان منطقه نمونه گردشگری برگزیده شده که این موضوع موجب شد تا روستای آرپناه و آبشارهای کسد به یک منطقه توریستی بسیار زیبا و مفرح تبدیل شده و از امکانات زیادی برای گردشگران برخوردار شود.
همه ساله در فصل بهار این آبشارها میهمانان زیادی را از همه نقاط ایران به خود جذب می‌کند .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]