موزه شوش

موزه شوش در سال 1342 خورشیدی تاسیس شد و بنای آن همزمان با شروع حفاری‌های شهر شوش در استان خوزستان و با به کار گیری بخش زیادی از آجرهای به دست آمده از کاوش‌های شوش و چغازنبیل ساخته و در سال 1345 خورشیدی گشایش یافت.
بنای موزه شوش با نمای آجری و حدود 550 متر زیر بنا در میان باغی رو به روی آرامگاه دانیال پیغمبر در شهر شوش قرار دارد.
داخل حیاط موزه بعضی از مجسمه‌ها و آثار باستانی در داخل محفظه‌های شیشه ای برای بازدید عموم قرار دارند,آنهایی که آسیب پذیر ترند را به درون ساختمان منتقل کرده اند.
آثار به نماش در آمده در این موزه به دوره پیش از عیلام تا دوره اسلامی تعلق دارد.
موزه شوش دارای دوسالن بزرگ است و تمامی آثار به نمایش درآمده در آن حاصل حفاریهای منطقه شوش و چغازنبیل می‌باشد.
آثار به نمایش گذاشته شده در موزه شوش دوره‌های پیش از تاریخ تا قرن ششم هجری قمری را در بر می‌گیرد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

موزه هفت تپه

درفصل دوم حفاری هفت تپه شهرستان شوش از توابع استان خوزستان با توجه به کثرت واهمیت آثار به دست آمده نیاز به ساخت موزه ای محلی بنام موزه هفت تپه در جوار محوطه تاریخی که کارکرد این مرکز پژوهشی را داشته باشد مطرح شد.
به این ترتیب عملیات ساختمانی موزه ای در یک طبقه در بهار سال 1349 آغاز شد وبا اتمام عملیات موزه دراردیبهشت ماه سال 1352 افتتاح گردید.
باشروع جنگ تحمیلی در سال 1359 این موزه تعطیل گردیدوبخشی از اشیای آن به تهران انتقال یافت.
باشروع فعالیت پروژه هفت تپه وپس از انجام تعمیرات موزه در اسفندماه سال 1380 بعنوان موزه ونمایشگاه آثار مطالعاتی پروژه‌های هفت تپه وچغازنبیل بازگشایی مجدد گردید.ساختمان موزه مجهز به سالن‌های نمایشگاهی وکتابخانه وآزمایشگاه ومرکز کامپیوتر وسالن ترسیم سفال وانبار اشیا وکارگاه مرمت ولابراتوار عکاسی می‌باشد.
موزه به جز ایام تعطیل از ساعت 5/8 تا 4 بعد از ظهر باز می‌باشد .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

محوطه باستانی هفت تپه

در نزدیکی روستای خماط شهرستان شوش در استان خوزستان آثار تاریخی متعددی وجود دارد. از جملۀ این آثار تاریخی می‌توان به محوطة باستانی هفت تپه اشاره کرد.
روستای خماط از توابع بخش مرکزی شهرستان شوش دانیال در 20 کیلومتری جنوب غربی شهر اندیمشک و 40 کیلومتری شمال شهر شوش دانیال قرار گرفته است.
محوطه باستانی هفت‌تپه شامل بقایای یک شهر و اجتماع بزرگ مربوط به دوره ایلام میانه بوده که از تپه‌های متعددی تشکیل شده است و حدود 3500 سال قدمت دارد.
حین عملیات ساختمانی در این منطقه قسمتی از یک دیوار خشتی و طاق آجری نمایان شد و از آن زمان حفاری علمی در منطقه شروع شد و آثار زیادی از دوره ایلامی از دل خاک کشف شد.
به گفته دکتر نگهبان یکی از آرامگاههایی که حفاری شد آرامگاه تپتی آهار و ملکه او است و این موضوع در سنگ نبشته ای که در محوطه آرامگاه بود نوشته شده است.
در این آرامگاه حدود بیست و یک اسکلت وجود داشت که پس از هر تدفین در آرامگاه با آجر بسته میشد و در تدفین بعدی آنرا باز میکردند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای خماط

روستای خماط نام روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان شوش دانیال است که در 20 کیلومتری جنوب غربی شهر اندیمشک و 40 کیلومتری شمال شهر شوش دانیال در استان خوزستان قرار دارد.
روستای خماط از طریق شهر‌های اندیمشک ، دزفول و شوش قابل دسترسی است و تمام جاده‌های منتهی به این روستا از شهر‌های مذکور آسفالت می‌باشد.
این روستا دارای آب و هوای گرم و خشک می‌باشد.
روستای خماط بافت مسکونی متمرکزی دارد. مزارع پراکندة اطراف روستا و درختان خرما و انار داخل آن، شکوهی خاص به روستا بخشیده است.
سقف خانه‌های قدیمی مسطح و با چوب، سرشاخۀ درختان و خاک و گل پوشیده شده است. مصالح به‌کاررفته در واحدهای مسکونی جدید آجر، سیمان و بتن است.
کالبد روستا با طبیعت اطراف آن به‌گونه‌ای درهم آمیخته و مناظر بسیار جالبی ایجاد کرده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

منطقه حفاظت شده کرخه

از مناطق زیبای و بکر استان خوزستان می‌توان به پارک ملی و منطقه حفاظت شده کرخه اشاره نمود که در شهرستان شوش واقع شده است . این پارک در تاریخ ۱۳۸۹/۹/۲۲ بعنوان پارک ملی و منطقه حفاظت شده طی مصوبه شماره ۶۳ شورای عالی محیط زیست مورخ ۱۳۵۴/۵/۲۱ به مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست پیوسته شد.
پارک ملی و منطقه حفاظت شده کرخه از یک قسمت تپه ماهوری در شمال و یک بخش دشتی در جنوب تشکیل شده است و رودخانه کرخه از میان آن عبور کرده و با پیچ و خم‌های زیاد بطرف جنوب و غرب استان خوزستان راه می‌پیماید.
مساحت آن ۱۰۷۶۳ هکتار است که منطقه ای است مسطح با دامنه ارتفاعی ۳۰ تا ۸۰ متر که شامل بخشی از رودخانه کرخه و اراضی اطراف آن در استان خوزستان است.
در دو طرف منطقه جنگل‌های گرمسیری رشد یافته و رودخانه را محاصره نموده اند. بنابراین در درون منطقه کوه و ارتفاعاتی دیده نمی‌شود و بالطبع دره ای مشاهده نمی‌گردد. علاوه بر این به علت عرض کم منطقه دشت مشخص و قابل توجهی در آن موجود نمی‌باشد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آرامگاه دانیال نبی

آرامگاه دانیال نبی یکی از اماکن دیدنی استان خوزستان میباشد که در شهرستان شوش واقع شده است .
دانیال یکی از پیامبران بنی اسرائیل که درقرن هفتم قبل از میلاد می‌زیسته است و اجداد ایشان به داوود پیامبر می‌رسد . دانیال به زبان‌های عبری مفهوم (خدا حاکم من است) را دارد . این پیامبر معاصر و مورد توجه کوروش هخامنشی بوده و در زمان داریوش به وزارت رسیده است.
در سال 655 قبل از میلاد وی را به دربار «نبوکد نصر» پادشاه بابل به اسارت بردند . وی در آنجا به علوم کلدانیان وزبان مقدس واقف گردید ودر حکمت از آنان پیشی گرفت .
اولین واقعه ای که سبب نفوذ دانیال پیامبر گردید تعبیر خواب نبوکد نصر بود . بدین گونه پیغمبری خود را آشکار نمود ومورد توجه آن پادشاه قرار گرفت . وی به همراه عده ای از قوم یهود به ایران مهاجرت نمود ودر شوش ساکن شد ودر آنجا وفات یافت .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

قلعه شوش

قلعه شوش ، از آثار به جا مانده دوران قاجاریه، در خیابان طالقانی شهر شوش در استان خوزستان قرار دارد.
قلعه شوش که به قلعه فرانسوی‌ها نیز شهرت دارد در سال 1897 میلادی روی بلندترین نقطه شهر شوش (خیابان طالقانی) با استفاده از آجرهای به دست آمده از کاخ داریوش و تعدادی از آجرهای منقوش به خط میخی چغازنبیل به دست معماران دزفولی و در کنار کاخ آکروپل بنا شده است.
ژاک دمورگان فرانسوی برای سکونت باستان‌شناسان فرانسوی در نزدیکی آرامگاه دانیال نبی در شوش بر روی تپه‌ای تاریخی این بنا را بنیان نهاد.
پلان قلعه ذوزنقه شکل است که قاعده کوچک آن در سمت شمال واقع شده است. دور تا دور آن را راهرویی احاطه کرده و ردیف اتاق‌هایی به سمت حیاط، برگرد آن قرار گرفته‌اند.
تقسیم بندی کلی قلعه با دو حیاط و فضاهای پیرامون این حیاط شکل می‌گیرد. قلعه دارای سه ورودی است که یکی از آنها در حال حاضر مسدود می‌باشد.
نخستین حرکت‌های باستان‌شناسی در محوطه تاریخی شوش در سال 1851 به وسیله کنت لفتوس انگلیسی آغاز شد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

چغازنبیل

زیگورات چغازنبیل در استان خوزستان ، معبدی است عیلامی با 3300 سال قدمت و نخستین اثر ایرانی است در شهرستان شوش که در فهرست آثار جهانی یونسکو به ثبت رسید.
زیگورات چغازنبیل را هرگز به اندازه اهمیت و اعتباری که دارد نشناخته ایم. عادت کرده ایم که سرآغاز تاریخمان را دوران ماد و هخامنشی بدانیم و چون از مادها جز محوطه‌های باستانی هگمتانه و چند گور دخمه و تعدادی آثار پراکنده چیز دیگری باقی نمانده، بیشتر به دوره هخامنشی متوسل می‌شویم و سرآغاز تاریخ و تمدنمان را در تخت جمشید و پاسارگرد و نقش رستم و... جست و جو می‌کنیم اما زیگورات به عنوان سترگ‌ترین اثر تمدن عیلام همچنان پابرجا ایستاده است تا بگوید که تمدن در این سرزمین، آن هم در پیشرفته‌ترین شکل خود، بسیار کهن‌تر از مادها و هخامنشیان است.
تاریخ عیلامیان که حالا بزرگ‌ترین یادگارشان در این کهن دیار، بر کنار رود در در خوزستان، باشکوه و پرصلابت سر به آسمان ساییده است، از سال 2225 پیش از میلاد آغاز می‌شود و تا 645 پیش از میلاد ادامه می‌یابد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

کاخ آپادانای شوش

کاخ آپادانا در حدود سال‌های ۵۱۵_۵۲۱ پیش از میلاد به دستور داریوش بزرگ پادشاه هخامنشی در استان خوزستان و در شوش (شهر باستانی) روی آثار و بقایای عیلامی بنا شده است .
داریوش شوش را برای این انتخاب کرد که در عصر عیلامی کانون بزرگ مذهبی و بعد از ساخته شدن کاخ هم پایتخت زمستانی هخامنشیان شد.
کاخ آپادانای شوش قصر زمستانی شاهان هخامنشی بوده‌است.
مساحت تالار یا کاخ آپادانا ۱۰۴۳۴ متر است.
بخش‌های مهمی از این کاخ که بارگاه یا آپادانه نامیده شده در زمان اردشیر اول دچار آتش‌سوزی شد و در زمان اردشیر دوم بازسازی شد. اما در سال 330 پیش از میلاد، با هجوم وحشیانه و مخرب اسکندر مقدونی یک بار دیگر تخریب شد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]