کاروانسرای افضل شوشتر

کاروانسرای افضل در استان خوزستان و در ضلع غربی خیابان طالقانی شهر شوشتر که در دوره قاجاریه ساخته شده در گذشته مرکز توزیع غله بوده است. این کاروانسرا به سبک معماری سنتی بصورت دوره ساز بنا شده و شامل یک طبقه یا شبستان زیر زمین می‌باشد. مساحت کل بنا ۱۰۰۰ متر مربع و بخش آجری نوساز در ضلع جنوبی ۳۵۰ متر است. کاروانسرای افضل یکی از سالم‌ترین کاروانسراهای شوشتر بوده و تا حد زیادی از دخل و تصرفات مصون مانده است. سرای افضل، متعلق به خاندان افضل بوده است. کاروانسرا تا دوره پهلوی دوم به کار خود ادامه می‌داد اما به مرور زمان نقش تجاری خود را با توسعه راهها، گسترش و پیشرفت حمل و نقل و رونق اهواز به عنوان مرکز استان از دست داد.
این مکان بعدها به عنوان انبار استفاده شد و در سالهای اخیر متروک مانده است. این مکان از جهت امکانات فضایی و موقعیت مکانی آن در بافت و نزدیکی آن به بازار شهر در شرایط مطلوبی بسر می‌برد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

برج کلاه فرنگی شوشتر

برج کلاه فرنگی شوشتر در مرکز شهر شوشتر ، از توابع استان خوزستان در کنار رود کارون و نزدیک به بند میزان قرار دارد و مشهور به کلاه فرنگی است.
قدمت برج به دوره قاجاریه میرسد، این برج هشت ضلع دارد و زیرسازی آن که برج روی آن قرار گرفته است، نسبت به سطح زمین، چهار متر ارتفاع دارد و ارتفاع خود برج نیز حدود هفت متر است.
مردم شهر شوشتر این برج را کلاه‌فرنگی می‌نامند و می‌گویند برج جایگاه دیده‌بانی قیصر روم یا شاپور ساسانی جهت نظارت بر کار کارگران مشغول در بندمیزان بوده است.
نمای بیرونی این برج از سنگ‌های تراش خورده ساخته شده است که این سنگها نیز به مرور زمان افتاده‌اند و اکنون فقط سه متر از این سنگهای تراش خورده بر بدنه برج باقی مانده است.بندمیزان با دو ضلع مورب خود، تقریبا در روبرو و چشم‌انداز این برج قرار دارد.
برج کلاه‌فرنگی شوشتر در سال 1378 توسط سازمان میراث فرهنگی با شماره 2611 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

بند قیصر ( پل شادروان شوشتر )

بند قیصر (پل شادروان شوشتر ) از آثار تاریخی استان خوزستان واقع در شهرستان شوشتر قدیمیترین پل جهان است که مربوط به دوران ساسانی می‌باشد.
پل شادروان شوشتر ۴۴ دهنه دارد و حدود ۵۰درصد آن بازسازی شده است.
برخی بر این باورند که پل شادروان شوشتر قدیمی‌ترین پل جهان می‌باشد که دارای 44 دهنه بوده است و برخی نیز گفته‌اند 48 دهنه داشته است.
آنها ساخت پل را به زمان شاپور اول ساسانی می‌دانند که والریان رومی را پس از اسارت وادار به ساخت این پل و سد شادروان نمود.
پل بند شادروان در 300 متری جنوب بند میزان – در شمال غربی شوشتر – بر روی شاخه اصلی رود کارون (شطیط)ساخته شده است. و در حال حاضر بقایای آن در کنار پل آزادگان به چشم می‌خورد.
این سد ۱۵۰۰ قدم طول داشت و هنوز هم برای برگرداندن آب کارون به مزارع بکار می‌رود.
احتمال زیاد می‌رود که شاهنشاه ایران اسیران رومی را در ناحیهٔ گندی شاپور و شوشتر مستقر کرده باشد. ایرانیان مهارت رومیان را در فنون بسیار اهمیت می‌دادند و بلاشک هم سد و پل بزرگ شوشتر عمل مهندسین رومی است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

پل بند لشکر

پل بند لشکر از بناهای تاریخی استان خوزستان کنار بقعه امامزاده عبداله در خارج از دروازه لشکر شهر شوشتر ساخته شده است.
این پل به عنوان یکی از کهن‌ترین دروازه‌های شهر شوشتر، در ضلع شرقی این بنای مذهبی واقع شده و دروازه شهر تاریخی عسکر مکرم بوده است.
پل بند لشکر یک بنا از مجموعه بناهای آبی تاریخی شوشتر متعلق به دوره ساسانی است که با 13 دهانه بر روی نهر داریون احداث شده است.
این پل دارای نقش حیاتی در ارتباط بین شوشتر با آبادیهای جنوب آن داشته است.
در انتهای ضلع شمالی برفراز صخره‌ای که ابتدای پل بند محسوب می‌شود یک اتاقک صخره‌ای به شکل چهارطاقی قرار دارد که ظاهرا قبلا کاربرد مذهبی و بعد از اسلام به نواقلی(اتاقک نگهبانی) مبدل شده است.
بقایای سه آسیاب سنگی در ضلع جنوبی پل بند وجود دارد که آرد مورد نیاز ساکنان محلات مجاور را تامین می‌کرد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

چشمه سیزنگر

چشمه سیزنگر که به معنی سوزنگر و دوزنده است در شهرستان شوشتر از توابع استان خوزستان واقع شده است. حوض و طاق صخره‌ای سنگی و یک دهانه بزرگ مستطیلی سنگی از آثار پیرامون آن است که چشمه از آن می‌تراود و پنج دهانه کوچک سنگی در اطراف دارد که آب در زیر آن‌ها جریان می‌یابد. یک درخت کهن کُنار در اطراف چشمه قد برافراشته است.
این چشمه در نزدیکی مقام صاحب الزمان شوشتر واقع شده است و مردم آن را مقدس می‌شمرند. اهالی منطقه معتقدند سهل بن عبدالله شوشتری (عارف نامدار قرن سوم هجری) در همین مکان به عبادت می‌پرداخته و خانه‌اش در این حدود بوده و در این زمینها و با آب این چشمه کشت و زرع می‌نموده و از چشمه می‌نوشیده است.
در نزدیکی چشمه سیزنگر اتاقی یکدست از صخره تراشیده وجود دارد که توکمری نام دارد و هیچ مصالحی در آن به کار نرفته است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

سازه‌های آبی شوشتر ( آسیابهای سیکا )

هیچ مکانی را در جهان نمی‌توان پیدا کرد که مانند سازه‌های آبی شوشتر ( آسیابهای سیکا ) در شهرستان شوشتر از توابع استان خوزستان پرآب و تاریخی و مهندسی ساز باشد. این مجموعه از یادگارهای ارزشمند دوران ساسانیان محسوب می‌شود و امروزه پس از نزدیک به 1500 سال همچنان استوار و پابرجاست و بر دانش سازندگان آن گواهی می‌دهد.
سازه‌های آبی شوشتر در دوران ساسانیان، جهت بهره‌گیری از نیروی آب به‌عنوان محرک آسیاب‌های صنعتی ساخته شده است. در این مجموعه بزرگ، ساختمان آسیاب‌ها، آبشارها، کانال‌ها و تونل‌های عظیم هدایت آب و سیکا که محلی جهت استراحت و تفریح است قابل توجه و جالب هستند. در سفرنامه مادام ژان دیولافوآ باستان‌شناس نامدار فرانسوی از این محوطه به عنوان بزرگ‌ترین مجموعه صنعتی پیش از انقلاب صنعتی یاد شده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

مسجد جامع شوشتر

مسجد جامع شوشتر از بناهای تاریخی و اسلامی شهر شوشتر و استان خوزستان است.
ساخت این مسجد در شهر باستانی شوشتر بعد از فتح مسلمانان و اسلام آوردن مردم، در سال ۲۵۴ قمری در زمان سیزدهمین خلیفه عباسی «المعتزبالله المتوکل» که در زمان امام حسن عسکری (ع) خلافت می‌کرد، آغاز شد.
هرکدام از خلفای عباسی که در مسجد کارهایی را انجام داده است کتیبه ای از کار خود به یادگار گذاشته است. مسجد در گذشته دارای تعداد بیشتری کتیبه گچی و سنگی بوده اما در تعمیرات دهه 40 و بعد از آن از بین رفته است.
سمت شمال مسجد 12 ردیف ستون و سمت جنوب آن 8 ستون وجود دارد و بلندی آنها به 5 متر می‌رسد.
از مشاهده قوس طاق‌ها و ایوان رفیع و شبستان آن که به شیوه معماری دوره ساسانی ساخته شده است، قدمت بنا و تعلق آن به اوائل اسلام تا حدودی روشن می‌شود.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

قلعه سلاسل

آدرس : شوشتر - میدان جانبازان - بعد از پل آزادگان - قلعه سلاسل
قلعه سلاسل شوشتر در استان خوزستان دژی است بسیار بزرگ که دارای حیاط‌های مفصل و متعدد و سربازخانه‌ها و طویله‌ها و حمام‌ها و شبستان‌ها و برج‌ها و باغچه‌ها و قورخانه و نقاره خانه و حرم خانه و آشپزخانه و قاپی‌های متعدد و حوض‌های بزرگ و حصار و خندق بوده‌است.
قلعه باشکوه سلاسل در استان خوزستان و در شمال‌غربی شهرستان شوشتر در کنار رودخانه شطیط قرار دارد. قدمت این قلعه بر طبق برخی روایات مربوط به دوره ساسانی می‌شود. ولی بر طبق گفته راولینسون این قلعه همان قلعه باستانی مربوط به دوران ساسانی نیست.
قلعه سلاسل بارها و بارها بازسازی شده و ویرانی‌هایی که در حال حاضر به چشم می‌خورد مربوط به قلعه دوران قاجار است. هرچند که امروز تمام عمارت‌های این قلعه تخریب شده‌اند و جز اتاق‌های زیر زمینی، شوادانها و تونلهای داریون چیزی از آن نمانده‌است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]