موزه جنگ خرمشهر

ساختمان موزه جنگ خرمشهر در استان خوزستان در سال ۱۳۰۹بناشد و تا پایان جنگ به عنوان بخش اداری شرکت نفت به کار می‌رفت, این ساختمان در دوران هشت سال جنگ تحمیلی به عنوان محل دیدبانی نیروهای عراقی در شهر خرمشهر مورد استفاده قرار گرفت.
در سال ۷۵ با بازسازی گوشه‌ای از ساختمان اداری شرکت نفت، این مکان به عنوان مرکز فرهنگی دفاع مقدس افتتاح شد.
با توجه به اینکه این مرکز محل دیدبانی دشمنان در دوران جنگ بوده است، دست نوشته‌های اشغالگران عراقی بر روی دیوارهای ساختمان به جای مانده است، که یکی از دست نوشته‌ها، جمله” آمده‌ایم تا بمانیم ” بوده است که در این مرکز، خودنمایی می‌کند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

مسجد جامع خرمشهر

مسجد جامع خرمشهر در بخش مرکزی شهر خرمشهر و نبش خیابان انقلاب در استان خوزستان قرار دارد.
این مسجد به علت اینکه رزمندگان اسلام پس از فتح خرمشهر و بازپس گیری آن از دشمن در آن جشن پیروزی گرفتند برای همیشه در تاریخ مقاومت ایران ماندگار شد.
با توجه به اینکه خرمشهر از گذشته‌ها محل تردد بازرگانانی که اکثرا از مسلمانان کشورهای همسایه و شیخ نشینهای خلیج فارس بوده و محل تجمع مسلمین و اهالی منطقه بوده است این مسجد در برای برپایی نماز این افراد در شهر خرمشهر بنا شده است و گفته می‌شود بیش از 120 سال قدمت دارد اما از موسس و بانی آن اطلاع دقیقی در دست نیست.
مسجد جامع خرمشهر از نظر ساخت و ساز به صورت آجر و خشت و با سقف تیرهای چوبی از درختهای چندل که از جنگلهای آفریقا به این منطقه از طریق دریا آورده اند، ساخته شده بود و بعد از چندی از آنجائیکه موقعیت مسجد در کنار نهر بزرگ منشعب از رودخانه اروند که شهر را به صورت کمربندی احاطه می‌کند(نهر چاسبی) قرار داشت به همین علت، به عنوان مسجد لب شاخه معروف شد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

جزیره مینو

جزیره مینو منطقه‌ای نخلستانی است که در ضلع جنوب‌‌غربی فرودگاه آبادان قرار دارد
این منطقه به دلیل قرار گرفتن در وسط رودخانه اروندرود، حالتی جزیره‌ای دارد.
این جزیره در کنار اروندرود و در فاصله ۱۰ کیلومتری شهر خرمشهر از توابع استان خوزستان قرار دارد.
نام قدیم این جزیره "صلبوخ" که در زبان عربی ریگ معنا می‌داده و نام فعلی آن "مینوشهر" است.
این جزیره از شرق هم مرز با ایران و از غرب هم مرز با عراق است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]