دریاچه چاه ماری

چاه ماری (بهبهان)، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان بهبهان در استان خوزستان ایران است. در نزدیکی این روستا دریاچه ای زیبا به نام دریاچه چاه ماری وجود دارد، که دارای بند میباشد. این بند با 10متر ارتفاع مفید و 12 متر ارتفاع نهایی توانایی ذخیره سازی بیش از هفتصد 700 هزار متر مکعب آب را داراست که جهت اهدافی چون جلوگیری از بروز سیل ، فرسایش و رسوب و ذخیره آب جهت مصارف کشاورزی کاربرد دارد.
در سالهای 79 تا 85 مساحت 350 هزار متر از اراضی مشرف به این بند با گونه‌های مناسب و سازگار از جمله اوکالیپتوس ، کنار و کهور درختکاری شد و منطقه بسیار زیبا و مفرحی برای گردشگران بوجود آورد. دسترسی به این منطقه از طریق شهرستان بهبهان، جاده ارتباطی شهرستان امیدیه، جاده سد چاه ماری قابل دسترسی است.چاه ماری (خنج)، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان خنج در استان فارس ایران است
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آتشکده خیرآباد

آتشکده خیرآباد در استان خوزستان در 50 کیلومتری شمال غرب شهرستان گچساران در کنار جاده ارتباطی گچساران به دهدشت و در سمت چپ رودخانه بزرگ خیرآباد شهرستان بهبهان واقع شده است , این بنا که به نام چهارطاقی یا آتشکده خیرآباد شهرت دارد ساختمانی مربع شکل با اضلاع 11 متر است.
این بنای تاریخی در چهار جانب اصلی دارای چهار طاق بوده که بر روی چهار پایه با حجم حدود 9 متر مربع قرار داشته است ، که احتمالا مشابه بناهای همسان در آن دوره ، کاربرد راهنما و آتشدان داشته است.
مصالح اصلی به کار رفته در ساخت این بنا سنگ و گچ و لاشه است که در طول صدها سال گنبد بزرگ و حجیم بنا را حفظ کرده است .
طول اضلاع بیرونی چهار طاقی 07/11 متر ، ابعاد درونی زیر گنبد 26/6 متر ارتفاع طاقها تا زیر قوس 5/4 متر، ارتفاع تا منشوری از کف 70/6 متر و از کف تا آخرین نقطه باقی مانده به گنبد 20/9 متر است .طول هر ستون یا پایه طاق 60/3 متر است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

سد مارون

در استان خوزستان بر روی رودخانه مارون در فاصله 19 کیلومتری شمال شرق شهرستان بهبهان پروژه عظیم سد مارون احداث گردیده است .
رودخانه مارون که طاب هم نامیده می‌شود سرحد جغرافیایی فارس و خوزستان بوده و امروز از میانهٔ خاک کهگیلویه و سپس بهبهان گذر می‌کند.
سد مارون از نوع سنگ‌ریزه‌ای شنی با هسته رسی می‌باشد و هدف از اجرای آن تأمین آب مورد نیاز کشاورزی جهت آبیاری حدود 55000 هکتار از طریق تنظیم جریان آب رودخانه مارون و همچنین کنترل سیلاب و بهره‌گیری جهت تولید انرژی برق‌آبی است .
رودخانه مارون در جایی به نام جم صبی وارد دشت خوزستان می‌شود. این دشت کوهپایه‌ای در قدیم هرمزدگان نامیده می‌شد و همان جایی است که اردشیر ساسانی در نبردی بر اردوان اشکانی پیروز شد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

قلعه ارجان

قلعه ارجان واقع در شهرستان بهبهان از توابع استان خوزستان در زمان ساسانیان و برای دفاع در برابر هجوم اقوام عرب در قسمت شمال غربی بهبهان توسط آریابرزن که در زبان رومی آریوبرزن گفته می‌شود ساخنه شد. قلعه ارجان در شهرستان بهبهان واقع شده است. «پل آمیر» نویسنده کتاب خداوند الموت دربارهٔ ارجان مى‌نویسد: «قلعه ارجان بالاى کوهى سنگلاخ بنا شده است. قلعه در مرتفع‌ترین قسمت کوه متکى به یک تخته سنگ بزرگ ساخته شده و آب باران از همان تخته‌سنگ وارد انبارهاى قلعه مى‌گردیده و آنها را پر مى‌کرده است.»اسلوب ساختمان برج‌ها از قلاع رومى اقتباس شده و به شکل مکعب مى‌باشد. صحن قلعه ارجان نسبتاً وسیع است و از طرف صحن سه طبقه حجره یکى بالاى دیگرى دیده مى‌شود و تمامى حجره‌ها داراى طاق چند شاخه معروف به طاق رومى مى‌باشند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای پشکر

روستا پشکر در شمال شهرستان بهبهان در استان خوزستان و در اطراف سد مارون در پای یکی از کوه‌های رشته کوه تنگ تنکاب، میان کوه و دره‏ هایی به عمق ۴۰ متر که رودخانه زیبا وخروشان مارون در آن می‏گذرد، واقع شده است. در این روستا، باغ‏ هایی از لیمو و نخل و نارنج در دو بخش شرق و غرب وجود دارد.
امامزاده و گورستان پشکر که در تاریخ ۲۷ آبان ۱۳۸۶ با شمارهٔ ثبت ۲۰۲۸۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید، مربوط به دوره ساسانیان - سده‌های اولیه دوران‌های تاریخی پس از اسلام است .
این امامزاده و در (شهرستان بهبهان، بخش مرکزی، دهستان منصوریه) ، ۵۰۰ متری جنوب روستای پشکر واقع شده است.
همچنین در فاصله میان روستا و باغ ‏های غربی حدود دویست متر تپه‏ هایی وجود دارند که در ماه‌های پرباران سال از چمن و گل پوشیده می‏ شوند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

چشمه آب معدنی گراب

چشمه آب معدنی گراب بهبهان در روستای گراب یا گراو در 200 کیلومتری شهرستان اهواز و 16 کیلومتری شهرستان بهبهان در استان خوزستان واقع گردیده است. این چشمه بنا به آزمایشات صورت گرفته، جزو چشمه‌های ممتاز آب درمانی می‌باشد. وجود دو آسیاب قدیمی در پایین دست چشمه، نخلستانها، کوه، مزارع کشاورزی، آداب و رسوم مردمی و... از دیگر جاذبه‌های گردشگری این منطقه است.
جوبیاری‌های این چشمه از این روستا و روستاهای پایین دست آن گذشته و نخلستان‌های آن‌ها را سیراب می‌کند. در نتیجه این روستا منظره زیبایی را ایجاد کرده که مورد توجه بسیاری از گردشگران قرار است. این چشمه واقع در بهبهان ونام این چشمه از دوکلمه گر و آب تشکیل شده وبه معنی آب درمان، کچلی است. بیمارانی که در گذشته دچار عارضه‌ی قارچهای پوستی یا به تعبیری کچلی می‌شدند به کمک استحمام در این آب درمان می‌شد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]