دشت سوسن

دشت سوسن یکی از جاذبه‌های طبیعی استان خوزستان است که در 35 کیلومتری شمال غربی شهرستان ایذه قرار دارد.
دشت سوسن یکی از گذرگاه‌های رودخانه خروشان کارون است و توسط این رود به دو بخش شرقی و غربی تقسیم می‌شود. در واقع عبور رود کارون از میان دشت سوسن، موجب پیدایش اراضی حاصلخیز در این ناحیه شده است. این دشت از ماه بهمن تا خرداد، طبیعت بسیار زیبایی دارد، به طوری که در این ایام افراد بسیاری به این منطقه مراجعه می‌نمایند تا از زیبایی چشم‌نواز آن بهره ببرند.
دشت سوسن علاوه بر طبیعت بسیار زیبا، دارای آثار تاریخی ارزشمندی همچون تپه‌های باستانی، پل و بَرد گوری‌ها (سنگ مزار به شکل شیرهای سنگی که به عنوان نمادی از شجاعت و دلیری شخص متوفی بر روی مزارها نصب می‌شده است) می‌باشد. وجود دو عامل زمین‌های حاصلخیز و راه‌های ارتباطی با دیگر نقاط در گذشته، عامل مهمی در پیدایش آثار و اماکن متعدد در این ناحیه بوده است که اکنون در جای جای بخش سوسن دیده می‌شود.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای ثریا

برای رسیدن به روستای ثریا در شهرستان ایذه از توابع استان خوزستان ، باید از کنار چندین اثر باستانی چند هزار ساله بگذری، از رودی به درازای تاریخ ایران عبور کنی و سرانجام باغ‌های سرسبز انار را پشت سر بگذاری، تا به روستای رنگ رنگ پلکانی برسی و ساعتی را مبهوت تماشا بمانی و خوب که در سکوت ماندی و سر و صدای بازی کودکان را از دور به تماشا نشستی و سادگی و سرزندگی روستا را خیره ماندی تازه یادت می‌افتد که فکر کنی مگر می‌شود این طبیعت و این معماری در این نقطه از ایران؟
اگر هنوز آن‌قدر که باید وسوسه نشده‌اید اجازه بدهید خیلی فهرست‌وار از دیدنی‌های تاریخی و طبیعی منطقه یاد کنیم.
از عمق تاریخ تا قلب طبیعت
گوردخمه‌ها، بردگوری‌ها، شیرسنگی‌ها، پل ساسانی پاپیلا، و ۱۴ نقش برجسته با قدمت هزاران سال همراه با طبیعتی که به اندازه‌ای باورنکردنی سبز است و پر آب، پر از ده‌ها چشمه و صدالبته رود خروشان کارون که کمی آن سو‌تر به خلیج همیشه فارس می‌پیوندد و دریاچه سد کارون
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آبشار توف اسپید

آبشارهای توف اسپید یا توف سفید در استان خوزستان و در 34 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان ایذه در میان صخره‌هایی عظیم قرار گرفته اند. این آبشارها از طریق شهرستان ایذه، مسیر صعود به قله مونگشت از دره شناز و گردوسون قابل دسترسی هستند.
این آبشارها در منطقه حفاظت شده شالو و مونگشت در استان خوزستان قرار دارند و از ارتفاعات این منطقه سرچشمه میگیرند. فصل زمستان این آبشارها یخ زده و مناظر زیبایی ایجاد می‌کنند.
رودخانه پرآب کارون در شرق منطقه جریان دارد. منطقه با پوشش جنگلی بسیار خوب و زیبا از غنای زیستی جانوری و گیاهی خوبی برخوردار است. بلوط ایرانی گونه درختی شاخص و غالب منطقه به شمار می‌رود. علاوه بر آن گونه‌های بنه، کلخنگ، انجیر و کیکم در منطقه می‌رویند.گونه‌های مهم جانوری منطقه عبارتند از: پلنگ، خرس قهوه‌ای، سنجاب ایرانی، کبک، تیهو، کمرکلی، سنگ‌چشم و دارکوب.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای قلعه سرد

در ادامه بلندای رشته کوههای زاگرس در غرب شهر دهدز از توابع شهرستان ایذه در استان خوزستان روستایی به نام روستای قلعه سرد روزگار کهن خود را پشت سر می‌گذارد.
منطقه قلعه سرد مجموعه ای از چند آبادی است که روستاهای قلعه سرد بالا، چلیساد، کِلی مُلک، سرمسجد، ده کیان و دراز دره را شامل می‌شود.
از اهواز که به سمت ایذه بیایی و 40 کیلومتر که از دیار ایلامیان و الیمایی‌ها که بگذری به شهر دهدز می‌رسی. از جنوب که به سمت شمال شرقی خوزستان بروی، دهدز آخرین شهر از خوزستان محسوب می‌شود. از مسیر چهار محال و بختیاری هم که به خوزستان بیایی نخستین شهر همان دهدز است.
دهدز از جمله شهرهایی است که جاذبه‌های طبیعی و آثار تاریخی با ارزشی را در خود جای داده است که البته با آبگیری سد کارون سه در سال 1383 بخشی از مناطق تاریخی و گردشگری آن به زیر آب رفت. اکنون روستاهای شیوند، سادات حسینی، لهبید، حاجی کمال و... گردشگران و طبیعت گردان فراوانی را در خود جای می‌دهد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

پل تاریخی شالو

پل تاریخی شالو یکی از آثار قدیمی شهرستان ایذه و استان خوزستان است و در مسیر جاده تاریخی دزپارت قرارداشته است.
پل شالو گذرگاهی است که قدمتی چند هزارساله دارد و آثار برجامانده آن نشان دهنده هنر معماری و اندیشه ایرانیان باستان است.
این پل در قلمرو طایفه شالو واقع بوده است، صدها سال است که به این نام شناخته می‌شود.
پل شالو و « گدار» معروف « بلوطک» نه تنها یکی از مهم‌ترین گذرگاه‌هایی است که خوزستان را به فلات مرکزی ایران وصل می‌کند بلکه بخش مهمی از ایل بختیاری نیز از آن استفاده کرده و خود را به مناطق گرمسیری و سردسیری می‌رساند. این پل در طول تاریخ با اسامی مختلفی مانند: خره زاد، خورزاد، دزپارت، دسفارت، ایذج و شالو شناخته شده است.
پل قدیم شالو از دو ستون بلند و مستحکم و دو طناب ضخیم و محکم تشکیل شده بود در زمان قدیم این پل چوبی بوده و تلفیقی از چوب و طناب بوده بعدها با استفاده از کابل دو سر پل را به هم وصل کردند و چیزی شبیه به اتاقک افراد و دامها را جا به جا می‌کرد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای چلویر

روستای چلویر ،روستایی زیبا از توابع دهستان سوسن غربی که در بخش مرکزی شهرستان ایذه و استان خوزستان قرار دارد.
این روستا در دهستان سوسن‌غربی قرار دارد و از سه بخش چلویر، دورک و سرافراز تشکیل شده است.
آب و هوای روستا خشک و کوهستانی است.
حداقل بارندگی سالانه 646 میلی میر و ارتفاع از سطح دریا 1050 متر، دارای مراتع مناسب برای دامداری و روستایی عشایریمی باشد.
فرهنگ این روستا فرهنگ ایل بزرگ بختیاری است و طبق سنت گذشته ایلی مردم این روستا به شغل دامداری وکشاورزی مشغول به کار هستند .
دامداران این روستا در فصل بهار و تابستان خود به کوه کلک واقع در استان چهارمحال و بختیاری کوچ می‌کنند.
بیشتر مردم این روستا در شهرستانهای ایذه واهواز در استان خورستان وشهرهای زرین شهر چمگردان سده لنجان وفولادشهر استان اصفهان ساکن میباشند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

سد کارون 3

ساختگاه سد کارون ۳ در ۲۸ کیلومتری شرق شهرستان ایذه و در فاصله ۶۱۰ کیلومتری مصب رودخانه کارون در شمال شرقی استان خوزستان واقع شده است. این طرح در حدود ۱۲۰ کیلومتری بالادست سد شهید عباسپور (کارون۱) قرار دارد. فاصله هوایی طرح کارون۳ از اهواز، تقریبا ۱۴۰ کیلومتر است. این طرح در کوهستان‌های زاگرس غربی با سنگ‌های رسوبی لایه‌ای و در منطقه‌ای ناهموار، سنگی، زلزله خیز، دارای سنگ‌های آهکی و آهکی مارنی واقع شده است.
اهداف احداث این سد بتنی 2 قوسی به ارتفاع 205 متر به منظور ذخیره آب، کنترل سیلاب و بالا بردن قدرت تنظیم آب برای مصارف شرب و کشاورزی وهمچنین احداث نیروگاه به ظرفیت 2280 مگاوات جهت تولید سالیانه 4172 گیگاوات ساعت انرژی برق و کنترل فرکانس و افزایش پایداری شبکه برق سراسری می‌باشد.

حوضه رودخانه کارون از دیرباز به عنوان مهم‌ترین منبع تولید انرژی الکتریکی کشور مورد توجه بوده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آبشار شیوند

آبشار شیوند آبشاری زیبا در استان خوزستان 30 کیلومتری شهر ایذه در روستای شیوند واقع شده است.
ارتفاع آبشار شیوند 90 متر است و در دامنه‌های شرقی کوه منگشت قرار دارد.
بارج، نام قایق مخصوصی است که چند سالی است مردم شیوند را از زمین‌شان می‌کند، از روی موج‌های دریاچه رد می‌کند و به ایذه می‌رساندبرای رفتن به این آبشار باید در جاده ایذه- دهدز کمی بعد از سد کارون 3 از یک سمت راست جاده است به سمت دریاچه برویم و در ساحل دریاچه با شناور‌های مخصوص (بارج) به سوی دیگر رفت.
بارج فقط اهالی را جابه‌جا نمی‌کند. آنقدر بزرگ است که تراکتور و ماشین‌آلات سبک و سنگین را هم جابه‌جا کند.
این مسیر 3/14 کیلومتر طول دارد و بارج آن را در حدود یک ساعت و نیم می‌پیماید.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای شیوند

روستای شیوند واقع در شهرستان ایذه ازتوابع استان خوزستان در دل منطقه حفاظت شده منگشت و شالو واقع شده که رودخانه کارون از شـــرق آن می‌گذرد.
آبشار بلند و مرتفع روستای شیوند نیز از دل کوه فاصله ای حدود چهار کیلومتر را طی می‌کند و به دریاچه می‌ریزد.
این روستا به دلیل همجوار بودن با دریاچه سد و رودخانه کارون و رشته کوههای زاگرس با جنگلهای بلوط، رودخانه ها، آبراهها، آبشارها، صخره‌‎ها و برخورداری از طبیعت مطلوب از جذابیتهای بی نظیری برای گردشگری برخوردار است.
همچنین به دلیل واقع شدن در پای کوه و در داخل منطقه حفاظت شده منگشت و شالو از تنوع جانوری و گیاهی خاصی برخوردار است.
روستای شیوند در پشت دریاچه سد کارون 3 که تاکنون بکر و دست نخورده باقی مانده واقع شده است و به اندازه ای زیبا ست که چشمان هر گردشگری را خیره می‌کند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

منطقه حفاظت شده شالو و منگشت

منطقه حفاظت شده شالو و منگشت که در 25 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان ایذه از توابع استان خوزستان قرار دارد، منطقه ای است کوهستانی که در حوضه آبخیز رشته کوههای زاگرس واقع شده و طبیعتاً متأثر از ویژگی مرفولوژیکی آن است. این منطقه بدلیل حفاظت از گونه‌های جنگلی و جلوگیری از فرسایش و قطع درختان بعنوان یکی از مناطق 10 درصد حفاظت از منابع جنگلی در خوزستان شناخته شده و بعنوان منطقه حفاظت شده شالو و منگشت اعلام گردیده است.
منطقه شالو و منگشت طی مصوبه شماره ۱۸۱ شورای عالی محیط زیست مورخ ۱۳۸۷/۱۰/۱۵ با مساحت ۱۲۹۹۱ هکتار بعنوان منطقه حفاظت شده به مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست پیوسته است.
شالو – منگشت دارای حدود 13 هزار هکتار وسعت است که کوه‌های برفگیر و دارای پوشش جنگلی مناسب، مناظر بسیار جذاب و دیدنی را در این منطقه بوجود آورده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]