پارک جزیره

پارک جزیره که در حاشیه رودخانه کارون شهر اهواز مرکز استان خوزستان واقع شده است.
این پارک محیطی زیبا و دلنشین ایت و دارای وسیله‌های تفریحی برای بچه‌ها و دوچرخه‌های کرایه ای برای بزرگ سالان است.
این پارک در شب‌ها هوای بسیار مطبوعی دارد.نسیمی که از رودخانه می‌گذرد و به پارک می‌آید رطوبت دلنشین و مطبوعی دارد.
نور پردازی جزایر وسط رودخانه کارون و همه پلهای احداث شده بر روی این رودخانه، رنگ آمیزی جدولها، احداث آبشارهای مصنوعی بر روی پلها، برپایی فرش گل و توسعه فضای سبز شهر اهواز از جمله اقدامات شهرداری اهواز در ساحل کارون برای علاقمندان به فرهنگ، تمدن و طبیعت خوزستان است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

بازارعبدالحمید

شهر اهواز دارای جاذبه‌های دیدنی فراراوانی است،یکی از این جاذبه‌ها بازار عبدالحمید است.
بازارها از مهم‌ترین اماکن برای شناخت فرهنگ و هویت هر شهر هستند. بازارهای قدیمی اهواز نیز ارائه‌دهنده فرهنگ، سنت و هویت شهر اهواز و استان خوزستان می‌باشند.
بازار عبدالحمید در خیابان نظامی(نظری‌پور) بین خیابان نادری و امام خمینی (ره) اهواز واقع است.
این بازار که وجه تسمیه آن نام یکی از شیوخ طوایف عرب اهواز در زمان قاجار بود، از مهمترین مراکز خرید شهر به شمار می‌آمد. قدمت این بازار به بیش از یک قرن می‌رسد.
خانه دادرس، گواه عظمت و شکوه این بازار در زمان خود بود؛ این بنای بازمانده از دوره قاجار که در سال ۱۳۸۲ در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.
بازار عبدالحمید تقریبا از اصلی‌ترین مراکز دستفروشی و بساطی شهر است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

پل سفید اهواز

پل معلق یا پل هلالی اهواز یکی دیگر از پلهای زیبای شهر اهواز واقع در استان خوزستان می‌باشد که توسط یک خانواده مهندس آلمانی در سال 1315 برروی رودخانه زیبای کارون با دوقوس بتنی ۱۲ و ۲۰ متری ساخته شد.
این پل که به پل سفید نیز معروف است ،کمتر از پنجاه سال پس از احداث و افتتاح پل بروکلین ( اولین پل فلزی جهان ) ، در شهر اهواز بنا نهاده شد و امروز نماد و مظهر زیبایی شهر به شمارمی آید.
پل هلالی اولین پل ماشین رو و عابر پیاده بود که اهواز قدیم و جدید را به هم متصل می‌کرد.
در تاریخ ۱۷ خرداد ۱۳۱۳ قراردادی در ۱۲ ماده بین میرزا علی خان منصور وزیر طرق و شوارع ایران و اسکار لیندال نماینده شرکت سوئدی « سونسکا انترپر ناداکتی » پولاکت ( سنتاب ) منعقد گردید و طبق این قرارداد پنج میلیون و هفتصد و هشت ریالی ، مسئولیت احداث پل کارون اهواز ، امتحان زمین و تهیه نقشه‌های اصلی به شرکت مذکور واگذار شد و بانک ملی موظف شد طی 12 فقره چک هزینه قرارداد را تامین نماید .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

لشگر آباد ( بازار فلافل اهواز )

لشگر آباد اهواز به پایتخت فلافل ایران مشهور است. این منطقه محلهٔ عرب‌نشین شهر اهواز واقع در استان خوزستان است که فلافل، غذای محلی جنوب است در آن عرضه می‌شود و فروشندگان نیز برخورد محترمانه ای با مشتری‌ها دارند و بر اساس اعتماد برخورد می‌کنند، به این صورتکه وقتی مشتری به محل کسب آنها مراجعه و غذایی را میل می‌کند، بر اساس اعلام مشتری وجه آن را دریافت می‌کنند و این رفتار قطعا تنها یک حرکت تبلیغاتی نیست، بلکه ریشه در آداب و رسوم مردم این منطقه دارد.
بازار لشگر آباد با وجود صدها مغازهٔ فلافل‌فروشی، یکی از جاذبه‌های توریستی این شهر می‌باشد.
فروش اغذیه در این بازار به‌صورت سلف سرویس است که علاوه بر فلافل، سمبوسه، کپه و دیگر خوراکی‌های فوری را عرضه می‌کنند.
تجربه منطقه لشکرآباد و اینکه منطقه ای که در گذشته محل مناسبی نبوده و اکنون به منطقه ای تجاری و گردشگری تبدیل شده که توسط مردم خود این منطقه اداره می‌شود، تجربه موفقی است و باید از آن به عنوان پایلوت برای دیگر مناطق مشابه در کشور استفاده شود.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

تالاب بام دژ ( بامدژ )

آدرس : 40 کیلومتری شمال غربی شهر اهواز
استان خوزستان یکی از پرتالاب‌ترین استان‌های کشور است که تالاب بام دژ در 40 کیلومتری شمال غربی اهواز از جمله این تالاب‌ها می‌باشد. این زیستگاه آب شیرین 4000 هکتار وسعت دارد و در کنار روستاهای مزرعه، بام دژ، سادات طواهر، سید جاسم و همچنین سد شاوور، کانال توانا و خط آهن اهواز– اندیمشک قرار گرفته است.
علاوه بر این که عمده آب این تالاب از رودخانه شاوور تأمین می‌شود، بالا بودن سطح آب‌های زیرزمینی، سنگینی بافت خاک، فرو‌افتادگی منطقه، بارندگی و جریان‌های سیلابی زمستانه و آب‌های برگشتی از زمین‌های کشاورزی از عوامل مهم پایداری این تالاب محسوب می‌شوند که در نهایت آب خروجی تالاب از شاخه‌ای به نام خارور عبور کرده و پس از گذر از کانال توانا به رودخانه دز می‌ریزد. این تالاب از اوایل فروردین تا نیمه آبان ماه کم آب می‌شود چرا که به دلیل بستن دریچه‌ها و آبگیری سد شاوور، آب ورودی تالاب کاهش پیدا کرده و پساب‌های کشاورزی ورودی به تالاب نیز توسط زهکش خارور از آن خارج شده و بخش‌های حاشیه آن خشک می‌گردد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

رودخانه کارون

رودخانه کارون درسنگ نوشته‌های باستانی کرن، کرنک و کوهرنگ نامیده شده و اولین تمدن‌های بشری درکنار آن شکل گرفته است این رود با درازای ۹۵۰ کیلومتر طولانی‌ترین رودی است که تنها در داخل ایران قرار دارد و همچنین تنها رود ایران است که بخشی از آن قابل کشتیرانی است. آب آشامیدنی شهر اهواز مرکز استان خوزستان از رودخانه کارون تامین می‌شود. روزانه ۲۰ هزار متر مکعب آب از رودخانه کرخه توسط آبراهی به نام کانال شهید چمران به رودخانه کارون منتقل می‌شود. زمانی کارون عریض‌ترین و پرآب‌ترین رودخانه ایران بود. اما امروز بیشتر از آنکه شبیه یک رود پرخروش باشد، به نهر کم آب و کوچکی می‌ماند که برای دفع آبهای سطحی ساخته شده است. سدهای مختلفی بر روی این رودخانه ساخته شده‌اند که مهم‌ترین آنها، سدهای کارون ۱، کارون ۳، کارون ۴، مسجد سلیمان و در پایین‌تر، سدهای گتوند علیا و سد تنظیمی گتوند می‌باشند. سرچشمه شاخه‌های اصلی کارون (ارمند و بازفت) و چشمه دیمه، زردکوه بختیاری در استان چهار محال و بختیاری است ولی شاخه‌های فرعی آن از کوه‌های گوناگون سرچشمه می‌گیرند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

کاروانسرا و ساباط المعین التجار اهواز

کاروانسرا و ساباط المعین التجار اهواز ، مربوط به دوره قاجار می‌باشد و در شهر اهواز ، مرکز استان خوزستان ، کنار پل سفید واقع شده. در دوره قاجار که کار کشتیرانی تجاری در رود کارون از خرمشهر به اهواز و بالعکس رونق یافت، شخصی به نام معین التجار که یک بازرگان سرشناس بوشهری بود این خانه را با همکاری شخصی به نام محمد حسن خان سعدوالدوله بنا نمود.
ناصرالدین شاه قاجار در سال 1306 هجری قمری به منظور پیشرفت کار بازرگانی، کارون جنوبی را که از اهواز تا به دریا راه داشت، برای کشتی رانی بیگانگان آزاد ساخت. برادران لینچ که بازرگانانی انگلیسی بودند جزو نخستین کسانی بودند که کشتی‌های تجاری خویش را در قسمت جنوبی کارون به آب انداختند و در این منطقه که دهکده ای بیش نبود و قومی از اعراب به نام کعبیان در آن می‌زیستند، مکان هایی برای اسکان کارکنان و غلامان خود ساختند. غلامان هندی با دستارهایی بر سر و لکاته هایی پیچیده به دور کمر، با جثه ای نحیف و پاهای برهنه، صندوق‌ها و بسته‌های کشتی اربابان خود را بر کمرگاه سنگی ساحل بندر ناصری می‌نشاندند تا بازرگانان شوشتری، دزفولی، اصفهانی و تجار دیگر شهرها که هر کدام خانه یا کوشکی در آن منطقه پر رونق تجاری برای خود فراهم کرده بودند، آن کالا را بخرند و متاع خود را اگر انگلیسی‌ها خریدار باشند بفروش برسانند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]