کوه سوخته

کوه سوخته امیدیه در استان خوزستان و در 120 کیلومتری شهر اهواز و 12 کیلومتری شمال شرق شهر امیدیه در کنار جاده این شهر به بندر دیلم واقع شده است
کوه سوخته امیدیه به دلیل شکل ظاهری خود و به دلیل دارا بودن آثار و شواهد هیدروکربوری در سطح زمین یک اثر ژئوتوریسمی ارزشمند در ایالت زمین شناسی و زمین ساختی زاگرس به حساب می‌آید و نه تنها برای زمین شناسان بلکه برای همه علاقمندان به طبیعت جذاب می‌باشد.
ارتفاع کوه از سطح دریا بر اساس دستگاه ،GPS 110 متر می‌باشد.
قله کوه سوخته در اثر رانش زمین شکافته و مانند اژدهایی سیاه آتش را از دهانه‌اش به بیرون می‌افکند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

شهر باستانی آسک

شهر باستانی آسک شهری قدیمی ومتروکه است که در جنوب شهر امیدیه کنونی در استان خوزستان و در نزدیکی روستای آسیاب و همچنین در جنوب شرقی هندیجان و کیان کوه واقع شده است.
این شهر باستانی همواره توسط جهانگردان معروف مورد بازدید و توصیف زیادی قرار گرفته است .
شهر آسک و جنگ خوارج در دوران اسلامی
شهرت آسک در دوران اسلامی به سبب جنگی که میان خوارج ازارقه و سپاه عبیدا.. بن زیاد در این محل در گرفت معروف بوده است در کتاب تاریخ و جغرافیا ی خوزستان در ص 155و156 سید محمد علی امام می‌نویسد : عبیدا… زیاد در سال پنجاه و هشتم هجری یک مجتهد بزرگ بنام ابو هلال مرداس بن حدیر حنظلی را که پیشوای خوارج ازارقه بوده در بصره به زندان انداخت . مرداس پس از رهائی از زندان عبید ا… با چهل تن از یاران خود به اهواز و سپس به شهر آسک آمدند عبید ا… سپاهی مرکب از دوهزار تن را در پی مرداس و یارانش فرستاد و میان سپاه عبیدا… ومرداس در شهر آسک جنگ در گرفت و سپاه عبیدا… شکست خورد و چنان گریختند که تا بصره پشت سر خودرا نگاه نکردند و فرمانده شان تا مدتها مورد ریشخند کودکان بود .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]