کلیسای سورت گاراپت ( ارامنه )

کلیسای سورت گاراپت در شهر آبادان از توابع استان خوزستان در بلوار معلم، ابتدای خیابان طالقانی (زند سابق) جنب مسجد امام موسی بن جعفر (ع) قرار دارد ,این کلیسا در سال ۱۳۱۹ ساخته شده است.
کلیسای سورت گاراپت دیوار به دیوار مسجد امام جعفر صادق (ع) قرار داشته و نماد فرهنگ و آزادی عقیده و هنر ادیان است.
این کلیسا در زمان جنگ آسیب دید و بعد از پایان جنگ تحمیلی بازسازی کلیسا که 40 درصد آسیب دیده بود از سال 75 شروع و در سال 78 یایان یافت و مجددا بازگشایی شد.
اکنون به خاطر کم بودن تعداد مسیحیان در آبادان مراسمی در این کلیسا برگزار نمی‌شود اما به خاطر مجاورت با مدرسه ادب آبادان، همچنان پابرجاست.
کلیسا در گوشه‌ای از ساختمان مدرسه ملی ادب که ویژه دانش آموزان ارمنی مقیم آبادان است قرار گرفته و در روزهای جنگ و دفاع مقدس با توجه به فضای مناسب و محل کلیسا که در مرکز شهر آبادان است از این مکان به عنوان مرکز آموزش رزمندگان و بسیجیان استفاده شد .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

مسجد رنگونی‌ها

مسجد رنگونی‌ها از بناهای زیبای استان خوزستان در جنوب غربی پالایشگاه شهر آبادان در کنار اروند رود و نقطه صفر مرزی همجوار با کشور عراق در سال ۱۳۰۰هجری شمسی ساخته شده است.
پالایشگاه آبادان در سال ۱۲۹۱شمسی به عنوان اولین واحد تصفیه نفت ایران و مرکز عمده صدور فرآورده‌های نفتی در نیمکره شرقی کار خود را آغاز کرد .
زمانی که آبادان به عنوان یکی از شهرهای صنعتی مطرح شد هزاران تبعه انگلیسی ، هندی و پاکستانی به این شهر مهاجرت کردند, کارکنان پالایشگاه رنگون پایتخت کشور برمه ازنخستین گروه هایی بودند که به آبادان آمدند و عمدتاً رنگونی الاصل و مسلمان بودند . این مسجد با تقاضای این گروه ساخته شد و به همین دلیل نام مسجد رنگونی‌ها گفته می‌شود.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

موزه آبادان

موزه آبادان یکی از موزه‌های قدیمی ایران در شهر آبادان واقع در استان خوزستان می باشد که موزه در سال ۱۳۳۸ در محله بوآرده شمالی در ضلع جنوب غربی دانشکده نفت آبادان در زمینی به مساحت تقریبی هزار و 800 مترمربع توسط علی هانیبال و با همکاری شرکت نفت آبادان ساخته شد و در سال 1340 به بهره‌برداری رسیده است. ساختمان موزه دارای گنبدی به ارتفاع 22.5 متر بوده که برگرفته از معماری گنبد دانیال نبی در شهر شوش است. بنای موزه دارای یک طبقه است. این بنا در آغاز دارای چهار تالار برای نمایش مجموعه آثار باستان‌شناسی، مردم‌شناسی، و هنرهای ملی بود. موزه آبادان با مجموعه آثاری از دوره ما قبل تاریخی، تاریخی و آثاری از دوره‌های متاخر تا دوره قاجاریه و نیز آثاری از هنرمندان کارگاه‌های هنرهای سنتی افتتاح شد. در بر پایی این موزه علی هانیبال مساعدت بسیار نمود. ساختمان موزه با الهام از معماری سنتی ایران شکل گرفت. در این موزه آثار مردم شناسی و آثار باستانی به معرض نمایش گذاشته شده است و در این موزه ظروف سفال تاریخی و اشعار نگاشته شده بزرگان شعر و ادب پارسی بر روی دیوارهای آن به چشم دیده می‌شود. اشیای این موزه از دوران پیش از تاریخ تا دوران اسلامی را شامل می‌شود. موزه آبادان آماده ارایه مستندات خود به پژوهشگران و محققان هم هست. با شروع جنگ ایران و عراق تصمیم گرفته شد تا برای نجات آثار موزه، مجموعه آثار جمع‌آوری‏ و به جای امن برده شود. بدین ترتیب این آثار ...مشاهده کامل متن از گزند بمباران‌ها در امان ماند. بعد از پایان جنگ موزه مدت‌ها در دست مرمت بود. با پایان کار مرمت، موزه بار دیگر حیات دوباره خود را در سال ۱۳۸۲ آغاز خواهد نمود. 
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]