مسجد جامع درق

مسجد جامع درق در شهردرق که در جنوب غربی استان خراسان شمالی جای دارد و از نظر تقسیمات با توجه به انفصال شهرستان گرمه از جاجرم در سال مهرماه ۱۳۸۷، در بخش مرکزی شهرستان گرمه قرار دارد.
مسجد جامع درق یکی از آثار ارزشمند مذهبی-تاریخی شهرستان گرمه قلمداد می‌شود که در دوره صفوی ساخته شده‌است.
مسجد جامع درق از خشت وگل ساخته شده ونقشه آن مربع شکل است و در مرکز بنا چهار ستون درشت چهار گوش قرار دارد که پاگار گنبدهای ضربی برروی آنها استوار شده است.
ورودی اصلی مسجد در ضلع شرقی ودر میانه ایوانی قرار دارد که با چند ستون چوبی در جلو نگهداری می‌شود ، در برخی متون تاریخی از جمله در کتاب مطلع الشمس که در دوره قاجار نگاشته شده اشاره ای به این مسجد تاریخی وجود دارد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

موزه جلال الدین گرمه

موزه جلال الدین در فاصله پنج کیلومتری غرب شهرستان گرمه ، یکی از برجسته‌ترین بناهای نظامی استان خراسان شمالی محسوب می‌شود که در سده‌های ششم تا هفتم هجری ساخته شده است.
این قلعه بر روی تپه ای نسبتا مرتفع سنگی که در حد فاصل بین گرمه و جاجرم قرار دارد، با مصالحی چون سنگ و ملاط ساروج و گاها آجر ساخته شده و دارای پلانی شش گوش با شش برج مدور در اطراف آن است که درب ورودی آن در ضلع جنوب واقع شده و در سال‌های گذشته نیز عمارتی در بالای این درب مشاهده می‌شد.
قلعه جلال الدین که ارتفاع برج‌ها و دیوارهای آن حدود 12متر است؛ در واقع در داخل از چهار اطاق در میان این برج‌ها ساخته شده و خمره هایی نیز در بدنه دیوارهای داخلی و قطور قلعه جهت جمع آوری آب و آذوقه ایجاد شده است.
در ضلع جنوبی و سمت راست درب ورودی این قلعه راه پله ای جهت دسترسی به برج‌ها برای انجام کارهای نگهبانی وجود دارد و روزنه هایی نیز در تمام طول دیوارهای اطراف و برج‌ها ایجاد شده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

رباط قره بیل گرمه

کاروانسرای رباط قره بیل در شهرستان گرمه از توابع استان خراسان شمالی و در 110 کیلومتری غرب در بجنورد و 88 کیلومتری شمال شرق جاجرم در روستایی با همین نام قرار دارد.
به احتمال فراوان قدمت بنای اولیه کاروانسرا به قرون 5-4 هجری میرسد و در متون تاریخی از آن به نام رباط املوتلو یاد شده است.
در دورۀ تیموری و زمانی که شاهراه کهن گرگان-نیشابور برای دسترسی به مشهد احیا میشود، به دستور وزیر با تدبیر دربار تیموری، میر علیشیر نوایی، رباطهایی در طول این مسیر ساخته شده و یا رباطهای قدیمی مرمت شد در طی این فرایند رباط قره بیل نیز توسعه یافت و با الحاق بخشهایی جدید احیا و مورد استفاده مسافران قرار گرفت. این بنا تا حدود ۱۰۰ سال پیش به عنوان کاروانسرا مورد استفاده بوده است.
پلان این کاروانسرا چهارگوش است و دو حیاط بزرگ و کوچک دارد.بنا با مصالح سنگ، ساروج، گچ و آجر ساخته شده است
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

قلعه جلال الدین گرمه

قلعه جلال الدین ، دژ باشکوهی است که در پنج کیلومتری غرب شهرستان گرمه از توابع استان خراسان شمالی قرار دارد.
این قلعه از برجسته‌ترین قلعه‌های نظامی خراسان شمالی است و بر روی تپه ای نسبتا مرتفع سنگی که در حد فاصل بین گرمه و جاجرم قرار دارد، موقعیت ساخت بنا در بالای کوه، با دیوارها و برج و باروهای مرتفع، قلعه جلال الدین را به دژی مستحکم و نفوذ ناپذیر تبدیل می‌کرده است
دژی که شکوه و عظمت آن در حال حاضر نیز با اجرای طرح‌های نوین گردشگری در این محدوده، شوکت و زیبایی خاصی یافته و همه ساله گردشگران بسیاری را به خود جذب می‌کند.
قلعه جلال الدین از جهت مکانی در وسط جاده گرمه و جاجرم بر بالای کوه مرتفعی قرار گرفته که اطراف آن دشتهای وسیع قرار دارد. برای دسترسی به این اثر عظیم به جز یک راه باریک از حاشیه چشمه که مستقیماً به ورودی قلعه منتهی می‌شود راه دیگری وجود ندارد. و به جز پیاده و یا با اسب امکان دسترسی به آن غیر ممکن است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

باغ مزار

آرامگاه باغ مزار در شهرستان گرمه از توابع استان خراسان شمالی واقع شده و یکی از آثار منحصر به فرد قرن هفتم هجری و متعلق به دوره ایلخانی است و دقیقا مشخص نیست چه شخصیتی در آن دفن شده است ولی ظاهر بنا نشان می‌دهد که اینجا مدفن شخصیت بزرگ و تأثیرگذاری در منطقه بوده است.
پلان بنا از نوع چهارطاقی گنبد دار است که از داخل مربع و از خارج هشت ضلعی است.
این بنا با مصالح آجر و ملات گچ ,چوب و آهک ساخته شده و در زمان آبادانی در مرکز باغی قرار داشته است.
شیوه آجر چینی خفته راسته در طاقنماها، فیلپوشها و نما سازی گنبد در منطقه بی نظیر است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]