روستا و کوه دربند

روستا و کوه دربند در استان خراسان شمالی و در راز و جرگلان شهرستان جاجرم بخش سنخواست واقع شده است.براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۳۵۳۰ نفر (۸۳۹ خانوار) بوده‌است.
این روستا از شمال به بخش شوقان و از جنوب به شهر سنخواست و از شرق به کوه‌های سالوک و از غرب به کوه‌های بهار و در جنوب غرب این روستا روستای کرف وافع شده است. روستا تا مرکز استان (بجنورد) تقریبا 80 کیلومتر فاصله دارد.
روستا و کوه دربند در مسیر اصلی جاده قرار دارد و تنها راه ارتباط بین جلگه شوقان و سنخواست میباشد. این روستا تا مرکز استا ن (بجنورد) تقریبا 80 کیلومتر قاصله دارد.
کلاته دربند قناتی است که در روستای دربند قرار دارد طول این قنات ۶۰۰ متر است، تعداد ۱۲ میله چاه دارد و عمق مادرچاه این قنات ۱۵ متر می‌باشد. دبیاین قنات ۴ لیتر بر ثانیه است.
تعداد مالکان این قنات ۲۶ نفر می‌باشد و اراضی تحت کشت این قنات ۳ هکتار می‌باشد. بنای امامزاده ابراهیم در یک کیلومتری شمال روستای دربند قرار دارد، این بنا در کنار جاده ‏ی آسفالته‏ ای که روستای دربند را به روستای جوشقان متصل می‏کند قرار گرفته‌است، به اعتقاد اهالی این بنا مدفن امامزاده ابراهیم، برادر امام رضا (ع) است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]