خانه شاه نشین خراشا

بنای معروف به خانه شاه نشین خراشا یکی از آثار برجسته معماری اواخر دوره قاجار در استان خراسان شمالی است که در روستای خُراشا، در جلگه سنخواست از توابع شهرستان جاجرم قرار گرفته است. این بنا در تاریخ ۲۸ اسفند سال 85 با شمارهٔ ثبت ۱۸۷۴۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید. بر اساس کتیبه‌های موجود در بنای شاه نشین ساخت این بنا در 1310هجری قمری به پایان رسیده است.خانه شاه نشین خراشا بنایی 2 اشکوبه است که پلان مستطیلی طبقه فوقانی آن از چهار فضا تشکیل شده و از نظر تزئینات گچ بری، آرایه‌های معماری و کتیبه‌های مثلث در منطقه بی نظیر است.
بیشتر تزئینات و کتیبه‌های آن، شامل گچ بری و مرصع کاری‌های اطراف آن و شومینه با آیات قرآنی ادعیه و نام پنج تن آل عبا است که در دوره قاجاریه ساخته شده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

رباط قلی

رباط قلی واقع در استان خراسان شمالی یکی از 11 کاروانسرا یا منزلگاهی است که در امتداد راه تاریخی جرجام به نیشابور - مشهد ساخته شده است.
این بنا در پنج کیلومتری جنوب شرقی روستای قلی در بخش سنخواست از توابع شهرستان جاجرم واقع شده است.
بیشتر رباط‌ها یا کاروانسراهای واقع در مسیر این راه باستانی در دوره ایلخانی و برای رفاه حال کاروان‌های زیارتی عازم حرم مطهر رضوی و نیز به منظور آسان سازی در آمد و شد کاروان‌های تجاری ساخته شده است.
بنای رباط قلی با مصالح لاشه سنگ و ملات ساروج با پلان مستطیل شکل و با طرح چهار ایوانی است که در هر گوشه آن یک برج مدور و در میانه ضلع‌های شمالی و جنوبی آن یک برج نیم دایره تعبیه شده است.
در طرفین هر ایوان این اثر چهار حجره وجود دارد که محل اسکان کاروانیان بوده و در پشت این حجره‌ها دو شترخانه برای استراحت چاروادار و حیوانات بارکش ساخته شده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای طبر

روستای طبر از روستاهای خوش آب و هوایی است که در پنجاه و پنج کیلومتری بجنورد مرکز واقع است ، این روستا از توابع بخش جلگه شوقان شهرستان جاجرم در استان خراسان شمالی است.
آثار تاریخی زیادی در این روستا وجود دارد که نشان از قدمت طولانی آن دارد.
شغل اکثر ساکنان آن کشاورزی و دامداری است ، در این روستا صنایع نیز از رونق خاصی برخوردارند .
روستاهای اطراف طبر عبارتند از محمدآباد طبرکه هم اکنون یکی از محله‌های روستا محسوب میگردد،برزانلوی طبر،گرمک،چهاربید،کلاته طبری،جوشقان ،پشت بام وشوقان.
طبر با داشتن باغات فراوان زردالو،گردو،گلابی و انگور بیشترین باغات منطقه را دارا است.
باغات رضوی معروف به لق لق در جنوب روستا،باغات دودرختی معروف به ترنقی در شمال روستا ، باغات راهبوم و کاریزدر غرب ،باغات محمد آباد درشرق،باغات چنارخونی کلاته قره در جنوب غربی ،باغات مقصود آباد در شمال غرب از جمله باغات روستا هستند که از زیبایی چشم گیری برخوردارند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

سرچشمه شوقان

سرچشمه شوقان در استان خراسان شمالی چشمه زیبا و معروفی است که با وسعت چهار هکتار در شهر شوقان از توابع شهرستان جاجرم در فاصله 5/1 کیلومتری از شمال غربی میدان امام خمینی این شهر قرار دارد
شهر شوقان در فاصله 64کیلومتری شهر بجنورد مرکز استان خراسان شمالی قرار دارد
این چشمه در مجاورت یک کوه واقع شده و آب آن از زیر چندین نقطه از شکاف‌های کوه خارج می‌شود.
آب این چشمه برای مردم شهر شوقان بسیار مهم است و به این چشمه اعتقاد دارند و به آن نذر می‌کنند.آب این چشمه برای آشامیدن و کشاورزی مورد استفاده است.آب این چشمه پس از گذر از باغات و مزارع وارد جوی‌های شهر شده و فضای سبز شهر را آبیاری می‌کند.
تحقیقات محلی نشان میدهد این چشمه اصلی‌ترین چشمه منطقه بوده و علت تشکیل شهر شوقان و سکنی گزیدن اهالی در مجاور آن بوده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

مسجد جامع جاجرم

مسجد جامع جاجرم در استان خراسان شمالی بنای مذهبی و زیباییست که در داخل شهر جاجرم و در فاصلة 200متری جنوب شرقی قلعة قدیم جاجرم واقع شده است .این بنا در جنوب شرقی تپه‌ی قلعه (نارین قلعه) واقع است.
طبق گفته‌ها قدمت آن به اوایل اسلام و به روایتی 577هجری قمری بر می‌گردد .
مسجد جامع جاجرم از نوع مساجد شبستانی است و پلان آن، «ابتدایی‌ترین سبک مسجدهای چهار ایوانی» را القا می‌کند. ورودی بنا در ضلع شمالی آن واقع است و به یک صحن کوچک با ابعاد ۵ / ۷ ضربدر ۵ / ۷ متر محدود می‌شود.این مسجد دارای ورودی یک ایوانی با سقف جناقی در ضلع شمال است که از یک حیاط کوچک در وسط و دو صفه با سقفهای گنبدی و گچ کاری شده در شرق و غرب تشکیل شده است .
ضلع جنوبی مسجد توسط چهار ترمبه به هشت گوش تبدیل شده و این گنبد با تزئینات زیبایی گچ بری بر روی آن استوار شده است .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

مسجد جامع ایور

مسجد جامع ایور در شهرستان جاجرم ازتوابع استان خراسان شمالی ، بخش مرکزی، دهستان میاندشت روستای ایور واقع شده است.
در کتیبه سنگی بنا بانی مسجد رحیم­بک و معمار آن قنبر علی آقا خراسانی ذکر شده است.
مسجد جامع ایور مربوط به سده‌های متأخر دوران‌های تاریخی پس از اسلام - سدهٔ ۱۰ ه. ق است.
مسجد با مصالح خشت و گل ساخته شده و سقف آن با گنبدهای کوچک ضربی پوشش یافته که پایۀ آنها بر روی هفت ستون و شش نیم ستون مدور بزرگ قرار گرفته است.
مسجد جامع ایور با پلانی مستطیل شکل احداث شده است که درب ورودی آن در انتهای ضلع شمالی است.
محراب این مسجد مانند سایر مساجد در ضلع جنوبی مسجد است.
این مسجد قبلاً دارای شش ستون بوده است که دو ستون ضلع شمالی تا جلوی درب ورودی الحاقی است و دقیقاً با همان اسلوب و روش قدیمی و سنتی بنا احداث شده است که درنوع خود با دیگر ستونها و سقفها و دیوارهای سنتی و قدیمی بنا هیچگونه تفاوتی ندارند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

مرقد علی ابن مهزیار

آدرس : استان خراسان شمالی - شهرستان جاجرم - مرقد علی ابن مهزیار
علی ابن مهزیار در سال ۱۸۰ هجری در دورق ( شادگان ) پا به عرصه وجود گذاشت و در سال ۲۵۴ هجری تقریبا در سن ۷۰ سالگی دار فانی را وداع گفت ودر محلی بنام خزعلیه (خرمکوشک) اهواز چشم از جهان فرو بست.
کنیه ایشان ابوالحسن است، برخی معتقدند که وی اهل «هندیجان فارس» است.او در اهواز نشو و نما کرد و به مرتبه‌ی «فقاهت» رسید.
ایشان از مفاخر علما و مشهورترین شاگردان امام هادی به شمار می‌رفت.علی بن مهزیار از یاران نزدیک امام جواد و امام هادی (ع) به شمار می‌رفت و آن بزرگواران وی را به عنوان وکیل خویش منصوب کرده بودند و توقیع (امضا) آنها هنوز موجود است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]