سد خاکی روستای عبدل آباد

عبدل آباد نام یکی از روستاهای شهر حِصارِ گَرْم‌خان از توابع شهر بجنورد مرکز استان خراسان شمالی است ، این روستا دارای سد خاکی است که به سد خاکی عبدل آباد معروف است.
بند یا به قول ِمحلی‌ها، "سد" عبدل‌آباد، در حدود 2 کیلومتری غرب روستای عبدل‌آباد (عبدالله آباد) قرار گرفته است.
برای رفتن به این محل باید از روستای حصارگرمخان، در 15 کیلومتری جاده بجنورد-مشهد حدود 8 کیلومتر به سمت غرب بروید و بعد از حدود 2 کیلومتر از روستای عبدل آباد با فاصله حدود 100 متر در سمت چپ جاده به آن برسید.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

حسینیه جاجرمی ها

حسینیه جاجرمی در مرکز شهر بجنورد و در محدوده بافت تاریخی شهر، در کوچه جاجرمیها واقع شده است.
حسینیه جاجرمی یکی از قدیمی‌ترین حسینیه‌ها در شهرستان بجنورد واقع در استان خراسان شمالی است که در سال 1325 هجری قمری ساخته شده است. کتیبه موجود در بنا که بر سنگ یشم منقش گشته است بر فراز تاقچة یکی از اتاقهای طبقة فوقانی ضلع شرقی قرار دارد که بر آن تاریخ 1325 هجری قمری ثبت گردیده است.
حسینه جاجرمی یک نمونه معماری سنتی از نوع حیاط مرکزی است که نوعی معماری درونگرا قلمداد می‌شود و در آن تمام درب و پنجره‌ها و نورگیرهای رو به حیاط باز می‌شوند.
این بنا در 2 طبقه ساخته شده و مراسم مذهبی بیشتر در طبقه دوم آن اجرا می‌شده است.
این نوع معماری اغلب در مناطق خشک و کویری مورد توجه بوده و در منطقه بجنورد چندان معمول نیست. طرح کلی پلان بنا مربع شکل است و در ضلع شرقی و غربی از دو طبقه تشکیل شده که در مجموع حدود 600 متر مربع مساحت دارد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آبشار حمید

آبشار حمید از زیباترین آبشارهای استان خراسان شمالی است که در ۷ کیلومتری شرق شهر بجنورد و در نزدیکی روستایی به همین نام واقع شده است.برای دسترسی به آبشار حمید باید پس از عزیمت به روستای حمید یک ساعت از سمت جنوب روستا و از میان و کنار رودخانه عبور کرد.
آبشار حمید با ارتفاعی بیش از ۲۵ متر همواره مورد توجه گردشگران ورزشکاران و خانواده بوده؛ آب این آبشار از روستای آبچور سرچشمه می‌گیرد و پس از چندین کیلومتر و عبور از مناطق مختلف در کوهستان‌های حمید جلوه‌ای از زیبایی طبیعت را به رخ بینندگان خود می‌کشد.
این آبشار در انتهای دره‌ای پیچ در پیچ صخره‌ای قرار گرفته که عبور از آن علاوه بر زیبایی و جذابیت، ریزش آب از دو ستون (کوه) سنگی ۲۵ متری، آهنگی زیبا از نغمه طبیعت را به گوش مخاطبان می‌رساند تا این امر، عظمت خلقت خداوند را به رخ بکشد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

چشمه آب گرم ایوب پیامبر

روستای ایوب پیامبر در نود و پنج کیلومتری شمال شهر بجنورد مرکز استان خراسان شمالی و در دهستان گیفان قرار دارد که بیشتر شهرت خود را مدیون چشمه‌های جوشان آب گرمش می‌باشد که به خاطر گوگردی بودن، برای درمان و تسکین امراض پوستی بسیار مناسب است.
چشمه آب گرم ایوب پیامبر جزو شش چشمه آب‌گرم برتر کشور و یک منطقه نمونه گردشگری است که روستا بیشتر اعتبار خود را از آن گرفته است. این چشمه در فاصله هفت کیلومتری مرکز دهستان گیفان قرار دارد ، اهالی این روستا معتقدند که حضرت ایوب (ع) برای علاج بیماری برص خود، عصایش را در این مکان به زمین کوبید و در پی آن، آبی گرم از زمین بیرون میتراود تا حضرت خود را از لوث کرم‌های موجود در بدنش پاک کند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای اسفیدان

روستایی اسفیدان یا به گفته برخی اسپیدان، روستایی توریستی و از توابع استان خراسان شمالی است که در 45 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان بجنورد قرار دارد و یکی از خوش آب و هواترین روستاهای خراسان بزرگ محسوب می‌شود، به گونه‌ای که در سال 85 به عنوان زیباترین روستای ایران انتخاب شد. این روستای بکر، زیبا و خوش آب و هوا در دره ای عمیق با کوههای سربه فلک کشیده در اطراف آن، قرار داردبا آب و هوایی خوش که یکی از روستاهای بزرگ این استان به حساب می‌آید و چیزی حدود هشت قرن قدمت دارد، زیارتگاه امامزاده «محمدباقر» و بافت کهن روستا نشانگر این قدمت تاریخی است.
این روستا به دلیل ساختار پلکانی خود به روستای ماسوله گیلان شباهت دارد و حتی در سال‌های پیش برنامه‌هایی برای تبدیل آن به یک منطقه مهم گردشگری کشور در دست اجرا بود که متاسفانه به فراموشی سپرده شده؛ برنامه‌هایی چون ساخت تله کابین و رستوران بزرگ اسفیدان.
نماد روستای روستای اسفیدان درخت سندل میباشد و بنا به گفته معمرین روستا از نوع این درخت حدود ۱۷ اصله بوده که به علت واقع شدن در مسیر کوچه و عدم آگاهی از اهمیت آن بیشتر آنها را قطع نموده‌اند و فقط ۲ اصله باقی‌مانده که قطر تنه هرکدام در حدود ۲.۶۵ متر می‌باشد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

پارک و چشمه بش قارداش

پارک و چشمه بش قارداش به عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری استان خراسان شمالی در هفت کیلومتری شهر بجنورد و در ابتدای جاده بجنورد به اسفراین قرار دارد که از لحاظ واژه به پنج برادر معنا شده است.
پیش از اسلام در زمان اشکانیان و ساسانیان در این محل عبادتگاه پیشوایان کنتیس زرتشتی قرار داشته و به سبب اقامت چهار فصل مغ "بزرگان دینی زرتشتی" به چهار مغان شهرت یافته است.
نام این مکان یعنی بش قارداش بر اساس داستانی تاریخی است که در بین مردم شهر جریان دارد. طبق این افسانه در روزگاران قدیم پنج برادر در شهر بجنورد زندگی می‌کردند که به دلیل مخالفت با ظلم و ستم حکمران تحت تعقیب ماموران قرار داشتند. این پنج برادر به همراه هم گریختند و ماموران نیز آنها را تا این مکان تعقیب کردند. پنج برادر از خدا طلب کمک کردند، در این هنگام پنج سوراخ در کوه ایجاد شد که برادران به آنها پناه بردند و از سوراخ‌ها آب گوارایی جاری شد. تا سالها قبل و پیش از خشکسالی‌های شدید تعداد چشمه‌ها پنج عدد بود که تمامی آنها آب بسیار داشتند. البته بعضی از افراد ناآگاه این موضوع را اینچنین نقل می‌کنند که چون پنج چشمه غار مانند سنگی وجود دارد نامشان بش قارداش شده‌است.
قار=غار و داش که در ترکی همان سنگ است. البته احتمالا این روایت توسط مهاجران و کسانی آشنایی به زبان ترکی نداشته‌اند پدید آمده. در ترکی صفت قبل از اسم می‌آید. یعنی اگر اینگونه بود ...مشاهده کامل متن باید نام «بش داشلِه غار» به آن می‌دادند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

پارک بابا امان

استان خراسان شمالی یکی از استانهای شمال شرقی ایران، دارای مناطق متعدد گردشگری و تفریحی است و پارک باباامان که جزو زیباترین و قدیمی‌ترین پارکهای گردشگری کشور محسوب می‌شود در 10 کیلومتری شهر بجنورد مرکز این استان قرار دارد.
پارک بابا امان بجنورد واقع در کیلومتر ۱۰جاده بجنورد- مشهد یکی از زیباترین و قدیمی‌ترین پارک‌های گردشگری کشور محسوب می‌شود . در پارک باباامان و در فاصله حدود 300 متری از جاده اصلی، مقبره امام زاده که منسوب به شاهزاده اسماعیل فرزند امام موسی کاظم (ع) است که مشهور به امامزاده باباامان می‌باشد و چشمه اصلی پارک قرار دارند.
این گردشگاه مکانی زیبا و دلنشین برای مسافرانی است که قصد سفر به شهرهای شمالی کشور و به ویژه سفر به مشهد مقدس را دارند.
مسافران زیادی که تا کنون از مسیر جاده آسیایی در خراسان شمالی گذشته اند حتما از این تفرجگاه زیبا دیدن کرده و خاطرات خوب آن را به خاطر سپرده‌اند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آینه خانه مفخم بجنورد

یکی از مکان‌های تاریخی شهر بجنورد آئینه خانه مفخم است. در دوره قاجاریه، شمال و غرب شهر بجنورد در استان خراسان شمالی را باغهای بزرگ با عماراتی با شکوه فرا گرفته بود، اینک از آن همه، بیش از دو بنا باقی نمانده است. آیینه خانه یکی از این بناها است. آیینه خانه مقر سردار مفخم حکمران بجنورد، اسفراین، جاجرم، استرآباد بود و به همراه عمارت مفخم، بنای کلاه فرنگی، حوضخانه و باغ فواره دارالحکومه بجنورد را تشکیل می‌داده است. هم اکنون بنای آیینه خانه، موزه مردم شناسی استان است.
بنای آیینه خانه مفخم در شمال شهر بجنورد و در انتهای خیابان شریعتی شمالی واقع شده است . این بنا همزمان با عصر ناصری در داخل باغ بزرگی ساخته شده است. آینه خانه مفخم مقر سردار مفخم ، حکمران بجنورد ، اسفراین ، جاجرم ، استراباد بوده و دیدار‌های رسمی با مقامات قاجاری و رجال سیاسی در این مکان صورت میگرفته است . پلان این بنا مستطیل شکل بوده و در دو طبقه با تزئینات داخلی و خارجی ساخته شده است . تزئینات خارجی بنا شامل کاشی کاری هفت رنگ ، معلقی و اشکال گل و بوته و نقوش انسانی و حیوانی است. این بنا 4 مناره در طرفین ورودی اصلی دارد که روی 2 مناره کلمه محمد 12 بار به شیوه کاشیکاری معقلی تکرار شده است . در طبقه دوم ، اتاق آیینه کاری شده ای وجود دارد که نام خود را به کل بنا بخشیده است . تمام دیار‌های داخلی این اتاق با روش مقرنس و قرینه سازی آینه کاری شده و در قسمت گیلویی سقف ردیفی از عکس رجال سیاسی آن دوران زیر شیشه به نمایش گذاشته شده است . دربهای این اتاق با چوب صندل ساخته شده و با عاج و استخوان ترصیع شده اند . امروز بنای آیینه خانه به عنوان موزه تاریخی فرهنگی بجنورد مورد استفاده قرار میگیرد .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

امامزاده سیدعباس معصوم زاده

در جنوب شرق شهر بجنورد ، بر فراز تپه باستانی موسوم به «معصوم‌زاد» بارگاهی با گنبد فیروزه ای رنگی قرار دارد که به معصوم زاده شهرت یافته امامزاده سیدعباس معصوم زاده فرزند امام موسى بن جعفر (ع) این آستانه مبارک در شهر بجنورد مرکز استان خراسان شمالی ، به عنوان مشهورترین و پر زائرترین معصوم زاده این خطه شناخته می‌شود .
آن حضرت در دوران خلافت بنى عباس از مدینه منوره وارد خراسان شد و در اواخر قرن دوم هجرى وفات یافت. بناى این امامزاده که در روزگار قدیم بر فراز تپه‌اى باستانى درمجاورت شهر بجنورد ساخته شده با گنبدى فیروزه رنگ، خودنمایى می‌کند که به آیاتى از قرآن مزین شده است.
به حدس صائب نخستین بنای بقعه در دوره سامانیان ساخته شده و پس از ویرانی شهر چرمغان در حمله مغول که در آغاز قرن هفتم هجری اتفاق افتاد. مرقد شریف به انهدام کامل نینجامیده و لوح سنگی آن سالم باقی مانده است از سده هفتم تا سیزدهم هجری نشانه‌هایی حاکی از تغییر یا تجدید بنا در دست نیست.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]