آبشار توی

شهرستان اسفراین در استان خراسان شمالی با رودهای جاری و چشمه‌های جوشان از جاذبه‌های طبیعی فراوانی برای گردشگران برخوردار است که آبشار توی یکی از زیباترین جاذبه های این شهرستان است . رودخانه ها، چشمه‌ها و آبشارها از جمله مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری طبیعی این شهر به شمار می‌روند و در بین طبیعت دوستان ، از جایگاه ویژه ای برخوردار است .
این شهرستان با آب و هوای مناسب بهاری و جاذبه‌های تاریخی، مذهبی و گردشگری ناب ، همواره جذابیت خاصی برای علاقه مندان به حوزه‌های گردشگری داشته است.
اسفراین با وجود دره ها، آبشارها و ییلاقات زیبا بر بلندای استان خراسان شمالی در دامنه جنوبی کوههای آلاداغ و جنوب و جنوب غربی کوه شاه جهان هر ساله میهمانان، مسافران و گردشگران زیادی را به خود می‌خواند. تنوع آب و هوا، وجود ارتفاعات، جلگه ها، دشتها و شرایط اقلیمی گوناگون موجود در اسفراین جاذبه‌های بکری در این خطه ایجاد کرده که چشم هر رهگذری را خیره خواهد کرد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

قله سالوک

قله سالوک یکی از کوهای بزرگ استان خراسان شمالی با ارتفاع 2900 متر از زیباترین و پرجاذبه‌ترین قلل استان می‌باشد که در شهرستان اسفراین واقع شده است . علت نام گذاری قله به نام سالوک به دلیل وجود قلعه ای بنام سعلوک در ضلع جنوبی در دره زاری می‌باشد،سالوک به دلیل وجد چشمه سار‌ها و آبشارهای زیبا و دیدنی و دیواره‌های بلند و ظبیعت سرسبز و نهرهای خروشان آوازه اش فراتر از خراسان شمالی پیچیده است.یالهای سبز و محسور کننده و مناظر بدیع و چشم اندازه‌های عالی آن هر کوهنورد و گردشکر را به سود خود جلب کی کند.

از نظر مرز جغرافیایی زخ شمالی سالوک متعلق به شهرستان بجنورد و رخ جنوبی آن به شهرستان اسفراین تعلق دارد.سالوک به یمن شرایط ویژه اش از غنای جانوری و گیاهی خاصی برخوردار است،دره طویل و عمیق سالوک با درختان ارس بسیار ماهرانه تازذئین شده است و آبادیهای پیرامون آن خیلی زیبا و سر سبز و پر آب هستند از این رو یکی از راهای کسب درآمد مردم کشاورزی می‌باشد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آبشار جم ( سالوک )

آبشار جم ( سالوک ) در دامنه قله سالوک شهرستان اسفراین در ارتفاع 2400 متری از سطح دریا قرار گرفته و در فصل زمستان یخ میزندو یکی از جاهای دیدنی استان خراسان شمالی به حساب می آید . یخ زدن آبشار در فصول سرد مناظر بدیعی را بوجود می‌آورد که مورد استفاده یخ نوردی کوهنوردان نیز قرار میگیرد. آبشار سالوک در پارک ملی سالوک قرار گرفته و یکی از مناطق تحت حفاظت سازمان حفاظت محیط زیست است.
سالوک یکی از کوهای بزرگ خراسان شمالی با ارتفاع 2900 متر از زیباترین و پرجاذبه‌ترین قلل استان می‌باشد.علت نام گذاری قله به نام سالوک به دلیل وجود قلعه ای بنام سعلوک در ضلع جنوبی در دره زاری می‌باشد،سالوک به دلیل وجد چشمه سار‌ها و آبشارهای زیبا و دیدنی و دیواره‌های بلند و ظبیعت سرسبز و نهرهای خروشان آوازه اش فراتر از خراسان شمالی پیچیده است.یالهای سبز و محسور کننده و مناظر بدیع و چشم اندازه‌های عالی آن هر کوهنورد و گردشکر را به سود خود جلب کند .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آب‌انبار صفی‌آباد

آب انبار صفی آباد در شهرستان اسفراین از توابع استان خراسان شمالی ، داخل شهر صفی آباد و در میدان مسجد جامع و پشت کتابخانه شهید ارغیانی واقع شده است.
این آب انبار توسط صفی خان بغایری حاکم بام و صفی اباد بنا شده است و مربوط به دوره افشار - دوره قاجار است
آنچه صفی آباد را در این منطقه برجسته کرده وجود آب انباری است که از دوره افشار باقی مانده است, دو آب انبار بوسیله سردار رشید نادر صفی خان بغایری که خود از ترکان این منطقه زر خیز است ایجاد شده است .
صفی خان بغایری برای رفاه حال مردم و به دست آوردن آسایش نسبی برای آنان و با تلاش مصرانه دست به احداث این دو آب انبار زده و نام نیکی از خود به یادگار گذاشته است به گونه ای که نام این سردار بزرگ را به منطقه اطلاق می‌کنند.
با گذشت دوران و فرسایش فراوان باد و آب در این منطقه و عدم رسیدگی کافی و بدلیل وجود رودخانه‌های اطراف شهر کم کم این دو آب انبار اهمیت خود را از دست دادند و چیزی جز ویرانه و مخروبه باقی نماند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای روئین

روستای رویین از جمله روستاههای گردشگری و سر سبز و خوش اب وهوای شهرستان اسفراین از توابع استان خراسان شمالی است که در سمت جنوبی کو ههای الاداغ و در میان یکی از دره‌های مصفای آن واقع شده است.
رویین از توابع بخش مرکزی شهرستان اسفراین در استان خراسان شمالی میباشد که در ارتفاع 1670 متری از سطح دریا و در منتهی الیه دره رودخانه رویین در رشته کوه‌های آلاداغ قرار گرفته است. این روستا 26 کیلومتری شمال شهر اسفراین و 52 کیلومتری جنوب شرقی شهر بجنورد و با فاصله 7 کیلومتری جاده اسفراین به بجنورد قرار دارد و به روستای شکوفه‌های سیب شهرت دارد. آب و هوای روستای روئین از نوع معتدل کوهستانی با زمستان‌های سرد و پر برف و تابستان‌های معتدل و مطبوع می‌باشد. به علت موقعیت ییلاقی آن در تابستان‌ها تفریحگاه مناسبی برای اهالی شهرستان بجنورد و اسفراین محسوب می‌شود، که برای استفاده از هوای خنک و همچنین آب چشمه‌ها و میوه‌های این روستا به منطقه می‌روند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

شهر تاریخی بلقیس

محدوده شهر تاریخی بلقیس در استان خراسان شمالی که در واقع اسفراین کهن محسوب می‌شود قدمتی حدود چهار هزار سال دارد، در این منطقه در طول قرن‌ها همواره مردمی زیسته و تمدن آفریده اند و سپس با هجوم و تجاوز اقوام مختلف تخریب شده و بار دیگر از درون خاکسترهای جنگ و نفرت جوانه شهری جدید سربرآورده است.
بیشتر آنچه که اکنون در این شهر تاریخی باقی مانده، آثار و بقایایی است که به دوره صفوی نسبت می‌دهند، اما شواهد و یافته‌های جدید تاریخی حاکی از آن است که دیرینگی شهر تاریخی بلقیس در شهرستان اسفراین به قرن دوم اسلامی می‌رسد.
عظیم‌ترین میراث خشتی ایران,بلقیس,شهر تاریخی بلقیس
مهمترین اثر باقی مانده در شهر تاریخی بلقیس که در حال حاضر در سه کیلومتری جنوب غربی اسفراین فعلی واقع شده، ارگی هزار و 200 ساله است که به آن نارین قلعه نیز می‌گویند، اولین دوره استقرار در ارگ به بعد از حمله مغول به این شهر برمی‌گردد و بعد از این زمان دوبار در ارگ فعالیت‌های مرمتی و ساخت و ساز در پیکره آن دیده می‌شود.
ارگ آخرین بار توسط افغان‌ها به تصرف درآمد و به طور کامل تخریب شد، اما با این وجود خانواده‌هایی به طور مستقل تا اواخر قاجار در این مکان زندگی می‌کرده‌اند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

پارک ملی سالوک

پارک ملی سالوک واقع در شهرستان اسفراین از توابع استان خراسان شمالی که از نظر تیپ‌‌های گیاهی و گونه‌های جانوری از تنوع مطلوبی برخوردار بوده است پس از شناسایی و معرفی به استناد مصوبه شماره ۴۸ مورخ ۱۳۵۲/۹/۲۰ شورای عالی حفاظت محیط زیست به عنوان منطقه حفاظت شده سالوک رسما آگهی میگردد. طی مصوبات جاری، 20 درصد مساحت هر یک از مناطق حفاظت شده به منظور تأمین امنیت بهتر وحوش وحفظ ارزش‌های اکولوژیکی آن تحت عنوان منطقه امن به طور کامل قرق گشته وحفاظت می‌گردد. بر این اساس در سال 1357 منطقه امن سالوک با وسعت تقریبی 6000 هکتار انتخاب و مورد تصویب قرار گرفت و پس از 13 سال قرق وحفاظت کامل این منطقه سبب رشد غنای طبیعی آن گشته و به همین دلیل در سال 1381 به خاطر ویژگی‌های با ارزش اکولوژیکی آن به سطح پارک ملی ارتقاء یافت و در حال حاضر نیز با همین نام تحت کنترل و مدیریت می‌باشد. در تاریخ ۱۳۸۱/۳/۲۱ طی مصوبه شماره ۲۳۳ شورای عالی محیط زیست منطقه امن سالوک به عنوان پارک ملی مورد تصویب قرار گرفت.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

پارک ملی ساریگل

منطقه حفاظت شده و پارک ملی ساریگل واقع در شهرستان اسفراین از توابع استان خراسان شمالی ، در تاریخ بیستم شهریور ماه سال 1353 با عنوان منطقه حفاظت شده شاه جهان رسما تحت حفاظت سازمان حفاظت محیط زیست قرار گرفت. پس از انقلاب از منطقه حفاظت شده شاه جهان به منطقه حفاظت شده ساریگل تغییر نام داد و از آذر ماه سال 1381، به دو منطقه با عناوین پارک ملی ساریگل و منطقه حفاظت شده ساریگل تقسیم شد.
منطقه حفاظت‌شده و پارک ملی ساری‌گل در شمال شرقی اسفراین استان خراسان شمالی قرار دارد. حداقل فاصله آن با نزدیکترین شهر یعنی اسفراین حدود 8 کیلومتر و حداکثر آن حدود 35 کیلومتر می‌باشد. بجنورد با 90 کیلومتر و سبزوار با 105 کیلومتر در فاصله‌های بعدی از این منطقه قرار گرفته‌اند.
از آن تاریخ تاکنون منطقه شاهد تحولات مثبتی در روند افزایش گونه‌های گیاهی و جانوری بوده ، به گونه ای که امروز یکی از مناطق شاخص نه تنها در استان بلکه در سطح کشور می‌باشد.
بر اساس مصوبات جاری 20 درصد مساحت هریک از مناطق حفاظت شده به منظور تامین امنیت بهتر وحوش و حفظ ارزشهای اکولوژیکی آن تحت عنوان منطقه امن بطور کامل قرق گشته و حفاظت می‌گردد . بر این اساس در سال 1357 منطقه امن ساریگل با وسعت تقریبی 8000 هکتار مشخص و مورد تصویب قرار گرفت حفاظت کامل این منطقه سبب رشد غنای طبیعی آن گشته و به همین دلیل در سال 1381 بخاطر ویزگی‌های با ارزش اکولوژیکی آن به سطح پارک ملی ارتقاء یافت ودر حال حاضر نیز با همین نام ...مشاهده کامل متن تحت کنترل و مدیریت می‌باشد .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]