امروز: جمعه، 8 اردیبهشت 1396

توریسم تراول

سایت گردشگری ایران و جهان

معبد اسپاخو

معبد اسپاخو که گاه کلیسا و گاه آتشکده نیز نامیده می‌شود، منسوب به دوره ساسانی و قدیمی‌ترین بنای ثبت شده این دوره در استان خراسان شمالی است.
این معبد در کیلومتر 115 محور بجنورد به جنگل گلستان و ۶۵ کیلومتری جاده آشخانه به گلستان؛ مرکز شهرستان مانه وسملقان بر روی تپه ای مرتفع در دامنه جنگل‌های سوزی برگ ارس و در قسمت جنوبی روستای اسپاخو واقع شده است.
در وجه تسمیه دهکده اسپاخو و معبد این روستا چنین گفته می‌شود که واژه هسپ و اسپ که نام کهن و پهلوی است به مرور زمان تبدیل به اسب شده و اسپ به‌علاوه اخو به معنی پرورش اسب است و طبق شواهد احتمالی این منطقه محل پرورش اسب بوده که نام روستای اسپاخو نیزاز آن گرفته شده است
این بنا که با لاشه سنگ و ملات ساروج ساخته شده پلان مستطیل شکلی دارد و سقف آن با طاق و گنبد پوشیده شده است.

باغ مزار

آرامگاه باغ مزار در شهرستان گرمه از توابع استان خراسان شمالی واقع شده و یکی از آثار منحصر به فرد قرن هفتم هجری و متعلق به دوره ایلخانی است و دقیقا مشخص نیست چه شخصیتی در آن دفن شده است ولی ظاهر بنا نشان می‌دهد که اینجا مدفن شخصیت بزرگ و تأثیرگذاری در منطقه بوده است.
پلان بنا از نوع چهارطاقی گنبد دار است که از داخل مربع و از خارج هشت ضلعی است.
این بنا با مصالح آجر و ملات گچ ,چوب و آهک ساخته شده و در زمان آبادانی در مرکز باغی قرار داشته است.
شیوه آجر چینی خفته راسته در طاقنماها، فیلپوشها و نما سازی گنبد در منطقه بی نظیر است.

روستای خسرویه

روستای خسرویه در استان خراسان شمالی و در 26 کیلومتری جنوب شهرستان فاروج در دهستان شاه جهان واقع شده است و در لهجه محلی به خسرویه " خَروِه "گفته می‌شود.
روستای خسرویه در دو طرف کوه بنا شده است که این کوهها جزء کوههای شاه جهان می‌باشند .
این روستا جزء روستاهای سرسبز و ییلاقی است. وسعت روستا 51 کیلومتر مربع می‌باشد و روستاهای مجاور آن روستای استاد در شمال غربی، رشوانلو در شمال، کلاته شامیر و قره جقه در شرق، هشت مرخ در جنوب واقع شده است.
روستای خسرویه در حوزه جنوبی کپه داغ و در شمال شرقی ایران واقع شده است.

قلعه چهارطاقی تیموری

قلعه چهارطاقی تیموری مربوط به اوایل دوران تیموریان می‌باشد و در فاصله ٦ کیلومتری شهر شیروان و ٣ کیلومتری جاده آسفالته در مجاور روستای زیارت شیروان
استان خراسان شمالی قرار دارد,در قسمت شمال شرقی بنا هم مقبره امام زاده حمزه رضا(ع) واقع شده است.
ساختمان بنا خشتی است و در مواردی با چوب استحکام بخشی شده است. نمای خارجی آن هشت ضلعی است به گونه ای که اضلاعی که درگاه ورودی به داخل مقبره دارد، حدود ٦ متر و دیگر اضلاع ٤ متر و ٢٠ سانتی متر طول دارند.
فضای درونی بنا دارای پوشش گچ و در جاهای مختلف تقاطع اضلاع از گچبری و بالای سر دره دور تا دور به رنگ فیروزه ای گچ بری و کتیبه نویسی شده است. قسمت اعظم گچبری‌ها و کتیبه‌ها از میان رفته علاوه بر خط ار نقوش اسلیمی استفاده شده است.

روستا و کوه دربند

روستا و کوه دربند در استان خراسان شمالی و در راز و جرگلان شهرستان جاجرم بخش سنخواست واقع شده است.براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۳۵۳۰ نفر (۸۳۹ خانوار) بوده‌است.
این روستا از شمال به بخش شوقان و از جنوب به شهر سنخواست و از شرق به کوه‌های سالوک و از غرب به کوه‌های بهار و در جنوب غرب این روستا روستای کرف وافع شده است. روستا تا مرکز استان (بجنورد) تقریبا 80 کیلومتر فاصله دارد.
روستا و کوه دربند در مسیر اصلی جاده قرار دارد و تنها راه ارتباط بین جلگه شوقان و سنخواست میباشد. این روستا تا مرکز استا ن (بجنورد) تقریبا 80 کیلومتر قاصله دارد.
کلاته دربند قناتی است که در روستای دربند قرار دارد طول این قنات ۶۰۰ متر است، تعداد ۱۲ میله چاه دارد و عمق مادرچاه این قنات ۱۵ متر می‌باشد. دبیاین قنات ۴ لیتر بر ثانیه است.
تعداد مالکان این قنات ۲۶ نفر می‌باشد و اراضی تحت کشت این قنات ۳ هکتار می‌باشد. بنای امامزاده ابراهیم در یک کیلومتری شمال روستای دربند قرار دارد، این بنا در کنار جاده ‏ی آسفالته‏ ای که روستای دربند را به روستای جوشقان متصل می‏کند قرار گرفته‌است، به اعتقاد اهالی این بنا مدفن امامزاده ابراهیم، برادر امام رضا (ع) است.

مرقد علی ابن مهزیار

آدرس : استان خراسان شمالی - شهرستان جاجرم - مرقد علی ابن مهزیار
علی ابن مهزیار در سال ۱۸۰ هجری در دورق ( شادگان ) پا به عرصه وجود گذاشت و در سال ۲۵۴ هجری تقریبا در سن ۷۰ سالگی دار فانی را وداع گفت ودر محلی بنام خزعلیه (خرمکوشک) اهواز چشم از جهان فرو بست.
کنیه ایشان ابوالحسن است، برخی معتقدند که وی اهل «هندیجان فارس» است.او در اهواز نشو و نما کرد و به مرتبه‌ی «فقاهت» رسید.
ایشان از مفاخر علما و مشهورترین شاگردان امام هادی به شمار می‌رفت.علی بن مهزیار از یاران نزدیک امام جواد و امام هادی (ع) به شمار می‌رفت و آن بزرگواران وی را به عنوان وکیل خویش منصوب کرده بودند و توقیع (امضا) آنها هنوز موجود است.

سد خاکی روستای عبدل آباد

عبدل آباد نام یکی از روستاهای شهر حِصارِ گَرْم‌خان از توابع شهر بجنورد مرکز استان خراسان شمالی است ، این روستا دارای سد خاکی است که به سد خاکی عبدل آباد معروف است.
بند یا به قول ِمحلی‌ها، "سد" عبدل‌آباد، در حدود 2 کیلومتری غرب روستای عبدل‌آباد (عبدالله آباد) قرار گرفته است.
برای رفتن به این محل باید از روستای حصارگرمخان، در 15 کیلومتری جاده بجنورد-مشهد حدود 8 کیلومتر به سمت غرب بروید و بعد از حدود 2 کیلومتر از روستای عبدل آباد با فاصله حدود 100 متر در سمت چپ جاده به آن برسید.

حسینیه جاجرمی ها

حسینیه جاجرمی در مرکز شهر بجنورد و در محدوده بافت تاریخی شهر، در کوچه جاجرمیها واقع شده است.
حسینیه جاجرمی یکی از قدیمی‌ترین حسینیه‌ها در شهرستان بجنورد واقع در استان خراسان شمالی است که در سال 1325 هجری قمری ساخته شده است. کتیبه موجود در بنا که بر سنگ یشم منقش گشته است بر فراز تاقچة یکی از اتاقهای طبقة فوقانی ضلع شرقی قرار دارد که بر آن تاریخ 1325 هجری قمری ثبت گردیده است.
حسینه جاجرمی یک نمونه معماری سنتی از نوع حیاط مرکزی است که نوعی معماری درونگرا قلمداد می‌شود و در آن تمام درب و پنجره‌ها و نورگیرهای رو به حیاط باز می‌شوند.
این بنا در 2 طبقه ساخته شده و مراسم مذهبی بیشتر در طبقه دوم آن اجرا می‌شده است.
این نوع معماری اغلب در مناطق خشک و کویری مورد توجه بوده و در منطقه بجنورد چندان معمول نیست. طرح کلی پلان بنا مربع شکل است و در ضلع شرقی و غربی از دو طبقه تشکیل شده که در مجموع حدود 600 متر مربع مساحت دارد.

آبشار حمید

آبشار حمید از زیباترین آبشارهای استان خراسان شمالی است که در ۷ کیلومتری شرق شهر بجنورد و در نزدیکی روستایی به همین نام واقع شده است.برای دسترسی به آبشار حمید باید پس از عزیمت به روستای حمید یک ساعت از سمت جنوب روستا و از میان و کنار رودخانه عبور کرد.
آبشار حمید با ارتفاعی بیش از ۲۵ متر همواره مورد توجه گردشگران ورزشکاران و خانواده بوده؛ آب این آبشار از روستای آبچور سرچشمه می‌گیرد و پس از چندین کیلومتر و عبور از مناطق مختلف در کوهستان‌های حمید جلوه‌ای از زیبایی طبیعت را به رخ بینندگان خود می‌کشد.
این آبشار در انتهای دره‌ای پیچ در پیچ صخره‌ای قرار گرفته که عبور از آن علاوه بر زیبایی و جذابیت، ریزش آب از دو ستون (کوه) سنگی ۲۵ متری، آهنگی زیبا از نغمه طبیعت را به گوش مخاطبان می‌رساند تا این امر، عظمت خلقت خداوند را به رخ بکشد.

چشمه آب گرم ایوب پیامبر

روستای ایوب پیامبر در نود و پنج کیلومتری شمال شهر بجنورد مرکز استان خراسان شمالی و در دهستان گیفان قرار دارد که بیشتر شهرت خود را مدیون چشمه‌های جوشان آب گرمش می‌باشد که به خاطر گوگردی بودن، برای درمان و تسکین امراض پوستی بسیار مناسب است.
چشمه آب گرم ایوب پیامبر جزو شش چشمه آب‌گرم برتر کشور و یک منطقه نمونه گردشگری است که روستا بیشتر اعتبار خود را از آن گرفته است. این چشمه در فاصله هفت کیلومتری مرکز دهستان گیفان قرار دارد ، اهالی این روستا معتقدند که حضرت ایوب (ع) برای علاج بیماری برص خود، عصایش را در این مکان به زمین کوبید و در پی آن، آبی گرم از زمین بیرون میتراود تا حضرت خود را از لوث کرم‌های موجود در بدنش پاک کند.