آبشار ارتکند

آبشار ارتکند در مسیر شهرستان کلات به مشهد مقدس در استان خراسان رضوی ، در میان صخره‌های ستبر خودنمایی می‌کند. این آبشار در نزدیکی روستا و آبگرم ارتکند واقع شده است و هرساله میزبان صدها گردشگر و سنگ نورد عاشق است.
روستاى ارتکند مجموعه‌اى از کوه و رودخانه و جنگل و آبشار است که طبیعت چشم نواز آن سالانه هزاران نفر را به سوى خود مى‌خواند.
برای رسیدن به آبشار ابتدا باید از روستای سررود که در فاصله ۷ کیلومتری از جاده اصلی قرار دارد گذر کنیم ، این روستا دارای آب و هوای خشک می‌باشد و کوههای تک خانه در ۸ کیلومتری غرب و سرشاو در ۳ کیلومتری شمال شرق این آبادی واقع شده اند .
در مسیر دره پس از گذشتن از باغ‌ها و شالیزار‌ها و چندین مجموعه پرورش ماهی، به روستای کوچک ارتکند در فاصله ۵ کیلومتری سررود می‌رسیم که ارتفاع آن از سطح دریا ۱۴۸۰ متر می‌باشد و رود ارتکند که از کوههای هزار مسجد سرچشمه می‌گیرد از کنار این آبادی می‌گذرد .
مسیر دره اصلی با شیب تند و عمق زیاد، خود را تا گذرگاه قله قره داغ بالا می‌شکد و ارتفاع قله تا کف دره به حدود ۱۰۰۰ متر می‌رسد که این دره به صورت چین دار، صخره ای، مرتفع، و با درختان منفرد اورس خود نمایی می‌کند. در ادامه مسیر پس از طی ۵ کیلومتر تفرجگاهی است که در سمت چپ آن دره آبشار خانه زو، و در سمت راست آن دره درخت بی بی قرار دارد به طوری که مسیر اصلی، از سمت چپ از میان رودخانه ...مشاهده کامل متن و درختان به سمت آبشار ارتکند پیش می‌رود که در ابتدای این مسیر دره با عرض کم و درختان انبوه مشاهده می‌شود تا اینکه راه از مسیری سنگی و پر آب ادامه پیدا می‌کند و در نهایت به منطقه بازی می‌رسد که خانه زو نامیده می‌شود و معمولاً دراین منطقه علفزارهای بلند و پوشش پراکنده درختان اورس دیده می‌شود که در فصول بهار و تابستان مورد استفاده گوسفند داران قرار می‌گیرد .
در ادامه مسیر پس از طی یک سربالایی دوباره دره باریک شده و در سمت راست آن تونل پر آب همراه با آبشار کوچک اما زیبا به چشم می‌خورد .سپس از سمت چپ قسمت انتهایی مسیر را ادامه می‌دهیم و پس از یک درگیری مختصر با سنگ به مسیری باریک با دیواره‌های سنگی بلند واقع در دو طرف آبشار می‌رسیم که این آبشار
۱۰ متر ارتفاع دارد و به شکل کلاهک بوده که دیواره‌های سنگی بسیار زیبا و پوشیده از آب آن را احاطه کرده اند و آب ازهمه طرف به شکل‌های مختلف از دل سنگ بیرون آمده و به رودخانه جاری می‌شود. لازم به ذکر است که وجه تسمیه خانه زو نیز از همین قسمت که سرچشمه رود است، گرفته شده و ادامه مسیر بعد از آبشار بدون کار فنی امکان پذیر نمی‌باشد.
در نزدیکی آبشار زیبای ارتکند،مجتمع تفریحی،اقامتی و گردشگری باغ بهشت در مجاورت امامزاده سید میر اسماعیل رضوی روستای سررود قرار دارد.این مجتمع دارای امکانات اقامتی شامل ویلا و آلاچیق و امکانات تفریحی از قبیل مینی گلف،دوچرخه سواری،زمین بازی،فوتبال دستی و پینگ پنگ و ... می‌باشد.این مجتمع مدرن و زیبا که در باغی رویایی قرار دارد دارای یک آبشار طبیعی نیز می‌باشد.


Add comment

عکس خوانده نمی شود