دره اجنه

در 17 کیلومتری جنوب غربی شهرستان چناران و 60 کیلومتری شهر مشهد مرکز استان خراسان رضوی ، دره ای به نام " دره اجنه " با ارتفاع 1440 متر از سطح دریا قرار دارد. این دره از جمله دره‌های فرعی " دره اخلمد " واقع در روستای اخلمد از توابع شهرستان چناران استان خراسان رضوی به شمار می‌رود.
اخلمد یکی از زیباترین مکان‌های ایران زمین و دارای قدمت چند هزار ساله است که از نظر لغوی اسمی فارسی و نام دهی در نزدیکی مشهد است و بر اساس حدس یک تاریخدان، موقع تهاجم اعراب به خطه خراسان مردمان این ناحیه به این محل پناه می‌بردند و سرداری عرب به نام خالد مامور فتح این دره بوده که مردمان این دیار، هرگاه سربازان خالد را می‌دیدند، فریاد می‌زدند خالد آمد خالد آمد و به تدریج اسم این دره به اخلمد یا اخلومد مبدل گشته است.
لازم به توضیح است که آبشارهای دره‌‌های منطقه اخلمد در ماه‌های ابتدایی سال به علت ارتفاع زیاد دره و بارندگی‌های فراوان ، دارای بیشترین مقدار آب و نیز زیبایی چشم گیری هستند و بلندترین آبشار آن 40 متر ارتفاع دارد. به دلیل آهکی بودن این دره ، حفره‌های ژرف مدوری در زیر آبشارهایش دیده می‌شود.
همچنین با توجه به نوع زمین و رسوبات به دست آمده از منطقه و نیز فسیل‌های آمونیت ، قدمت این منطقه به اواخر دوران ژوراسیک باز می‌گردد.
دره اجنه دارای راه‌های عبوری باریک ، تنگ و تاریک آبرو می‌باشد و گفتنی است به همین جهت نام " دره اجنه " ، از جمع کلمه عربی " جن " گرفته شده است ، که به معنای ناپیدایی ، تاریک و خفا می‌باشد.
این دره و نیز دره اخلمد ، از جمله مکان‌های دیدنی دارای سابقه تاریخی و قدمت چندین هزار ساله به شمار می‌رود و گفته می‌شود یکی از پناهگاه‌های مردم در زمان تهاجم اعراب به خراسان بوده است.

Add comment

عکس خوانده نمی شود