امروز: شنبه، 29 تیر 1398

توریسم تراول

سایت گردشگری ایران و جهان

05/16 1396

منطقه حفاظت شده رئیسی در ۲۵ کیلومتری جنوب شرقی شهرستان نیشابور و در حاشیه جاده نیشابور – کاشمر در استان خراسان رضوی واقع شده است.
منطقه حفاظت شده رئیسی از شمال به کال‌شور، و از شرق به جاده شوسه روستای همایی، در جنوب از روستای همایی تا شاه‌بخش و از این نقطه تا امتداد جادهٔ صعب‌العبور تا روستای درخت سنجد و در امتداد همان جاده به گل‌چشمه، آخور و ارغش تا قاسم‌آباد و از غرب به جادهٔ روستای قاسم‌آباد تا پل کال‌شور، محدود می‌شود.منطقهٔ رئیسی از حدود ۱۹ کیلومتری جنوب نیشابور شروع می‌شود. این منطقه حدود ۵۰ هزار هکتار وسعت دارد.
منطقه رئیسی طی مصوبه شماره ۲۷۴ شورای عالی محیط زیست مورخ ۱۳۸۵/۱/۱۹ بعنوان منطقه حفاظت شده به مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست پیوسته است.
در واقع منطقه رئیسی از سال ۱۳۷۳ به عنوان منطقه شکار ممنوع اعلام و در سال ۱۳۸۵ بخشی از مرکز آن به منطقه حفاظت شده ارتقا یافته و بخش دیگری همچنان بعنوان منطقه شکار ممنوع باقیمانده است. در حال حاضر مساحت منطقه شکار ممنوع رئیسی ۵۰۶۸۸ هکتار و مساحت منطقه حفاظت شده رئیسی ۷,۱۴۲ هکتار می‌باشد.
این منطقه نمونه ای از اکوسیستم‌های نیمه کویری با آب و هوای خشک و سرد است و جزو مناطق اکولوژی خاص به شمار می‌رود. در این منطقه، گونه‌های جانوری بارزی همچون آهو، جذابیت و زیبایی خاصی به آن بخشیده است. دشت صاف و تپه ماهورهای کم ارتفاع که به وسیله برخی مسیل‌ها و آبراهه‌ها منقطع شده، زیستگاه مناسبی را برای این گونه جانوری کمیاب فراهم کرده است.
پوشش گیاهی منطقه دارای تنوع زیاد بوده و در آن گیاهانی چون ورک، درمنه، گل‌گندم، پیچک، کما و ... را مشاهده می‌نماییم. قسمت‌هایی از منطقه را جنگل‌های تاغ، پوشانده است.
حیات وحش منطقه شامل آهو، گرگ، روباه، کفتار، گربه‌ی وحشی، خرگوش، تشی (بزون غوره) و ...، انواع خزندگان، نظیر انواع مارها، مارمولک، لاک‌پشت و ...، و انواع پرندگان بومی از قبیل شاهین، بالابان، عقاب، قرقی، شابوف، کبک، تیهو، کوک، باقرقره، هوبره و ... می‌باشد.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی شود