روستای بحرود

روستای بحرود نام روستایی از توابع دهستان تحت جلگه بخش مرکزی شهرستان فیروزه در استان خراسان رضوی است که در 7 کیلومتری جنوب مرکز شهرستان واقع شده است.
این روستا از جنوب با روستای بازوبند و از شرق با روستای معتمدیه و از شمال با روستای اقبالیه همسایه است . در غرب نیز با اراضی کشاورزی روستای حاجی آباد (خالی از سکنه) محدود می‌شود و از طریق یک جاده آسفالته آنتنی به طول 500 متر به جاده فیروزه- حسن آباد سالار متصل می‌شود.
این روستا در میانه دشت قرار گرفته و اطراف آن کاملا هموار و صاف است و از کوهستان و ارتفاعات فاصله زیادی دارد.
بحرود و اطراف آن توسط رسوبات آبرفتی مربوط به دوران چهارم زمین شناسی پوشیده شده است و با توجه به نزدیکی به گسل‌های بینالود در منطقه زلزله خیز قرار دارد.
شیب روستا از شمال به جنوب بوده و میزان آن حدود 2 درصد می‌باشد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آب انبار همت آباد زمانی

پیشینه‌ی بنای « آب انبار همت آباد زمانی » که در دهستان تحت جلگه بخش مرکزی شهرستان فیروزه از توابع استان خراسان رضوی قرار گرفته، به دوره‌ی قاجاری می‌رسد. مالکیت این بنا وقفی بوده و به شماره‌ی 5145 در تاریخ 25/12/1380در فهرست آثار ملی ایران ثبت گردیده است. بنای آب‌انبار همت‌آباد، با داشتن فرم کلی و اصلی آب‌انبارهای قدیمی و همچنین سبک شاخص سازهه - به ویژه در ساخت سردرب ورودی- دارای ارزش معماری و تاریخی است و دربرداشتن تزئیناتی چون آجرکاری راسته-خفته بر روی لچکی سردرب و راهروی اصلی، بر ارزش هنری و فرهنگی بنا می‌افزاید.
موقعیت جغرافیایی:
آب‌انبار همت‌آباد زمانی، در جنوب غربی روستای همت‌آباد و با فاصله‌ی تقریباً صد متری از جاده‌ی اصلی روستا، جای گرفته. بنای آب‌انبار همت‌آباد، با زاویه‌ای حدود 45 درجه نسبت به جاده، کوچه‌ها و منازل مسکونی روستا، ساخته شده. زاویه‌ی 45 درجه‌ای بنا به سمت شمال شرقی است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

عمارت و باغ نشاط فیروزه

عمارت و باغ نشاط فیروزه در ۳ کیلومتری شهر فیروزه و ۲۰ کیلومتری شهر نیشابور استان خراسان رضوی قرار گرفته است. این باغ تاریخی به «باغ سالار» یا «باغ نشاط» معروف است و قدمت آن به دوره قاجار می‌رسد و در سال ۱۳۳۶ قمری به دست «آقابالاخان سالار معتمد گنجی» بنا شده است.
مالک اصلی این باغ ((سالار معتمد)) فرزند ابراهیم بیگ از اهالی قزوین بوده که در حدود 130 سال قبل در نیشابور سکونت داشته و این باغ را احداث نموده است.
باغ نشاط با ۱۵ هکتار مساحت با بهترین ترکیب اصیل فنی ساخته شده و پلان آن به شکل مربع می‌باشد
بنا دارای دو ورودی شمالی وجنوبی ,دو عمارت شمالی و مرکزی، دیوار حصار، ۴ برج است و درختان زیادی را دربرمی گیرد که در عمارت‌های آن از عناصر تزیینی، آجر کاری، کاشی کاری و گچ بری‌های زیبایی استفاده شده و دارای ارزش فرهنگی و هنری ویژه ای است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

معدن فیروزه

مشهورترین فیروزه در ایران فیروزه نیشابور است و مهم‌ترین معدن فیروزه در ایران در شهرستان نیشابور می‌باشد مهمترین معدن فیروزه ایران در نزدیکی روستای معدن از توابع شهرستان فیروزه از توابع استان خراسان رضوی واقع شده است و از سطح زمین ۲۰۱۲ متر بلندی دارد, بیش از 2000 سال است که این معدن مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد. فیروزه این معدن به عنوان مرغوب‌ترین نوع این ماده معدنی در مقایسه با تولیدات کشورهای چین، آمریکا، مصر و مکزیک شناخته می‌شود. شاید این معدن قدیمى‌ترین معدن فعال دنیا باشد و سابقه بهره بردارى از آن به استناد کشف جسدى در شهر قدیمى تپه برج ،به بیشتر از بالاى 5000 سال برسد .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]