سد یام

در استان خراسان رضوی و در سطح شهرستان سبزوار سدهای خاکی متعددی وجود دارد که به صورت محلی در ایجاد فضاهای کوچک تفرجگاهی سهیم هستند. یکی از این سد‌ها سد یام است که در 3 کیلومتری غرب روستای جزندر و در۷۰ کیلومتری شمال غربی سبزوار بر روی رودخانه یام با اهداف زیر احداث شده است.
الف) تأمین آب مورد نیاز کشاورزی در روستاهای پایین دست و کمک به طرحهای کوچک کشاورزی در منطقه
ب) پرورش آبزیان
ج) ایجاد مرکز تفرجگاهی
مشخصات اصلی سدیام
الف) نوع سد خاکی با هسته رسی
ب) ارتفاع سد از بستر رودخانه ۱۹/۵ متر
ج) طول تاج سد ۲۰۲ متر و عرض آن ۶/۸ متر
د) حجم مخزن سد ۱/۱۸ میلیون متر مکعب و مساحت دریاچه سد ۱۶ هکتاراست.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

امامزاده یحیی سبزوار

امامزاده یحیی معروف‌ترین زیارتگاه مذهبی سبزوار است که در مرکز شهر سبزوار از توابع استان خراسان رضوی در تقاطع خیابان بیهق و خیابان اسرار به فاصله بسیار اندکی از«مسجد جامع سبزوار» واقع شده است.
مزار«امامزاده یحیی» در میان مردم سبزوار به «یحیی بن موسی بن جعفر (ع) » معروف است.
مجموعهٔ بناى ساختمان بقعه عبارت است ازحرم، ایوانى بزرگ با دو منارهٔ بلند به ارتفاع ۲۹ متر، یک حجره در جنوب ایوان و یک حجره در شمال حرم می‌باشد.
در ابتدا مقبره امامزاده یحیی بنای ساده و حجره ای با چهار شاه نشین بوده که بعداً ایوان و دو مناره و گنبد و حجراتی بر بنای اصلی مقبره افزوده اند. بنا شامل حرم و گنبدی است که چهارده متر ارتفاع دارد و ایوان مزار و یک حجره در جنوب ایوان و حجره دیگر در شمال حرم و دو مناره به ارتفاع بیست و نه متر در دو طرف درب ورودی از خیابان اسرار واقع شده است که تمام سطح آن با کاشی نره الوان زینت یافته و تمام کاشی سر در بین دو مناره نیز کاشی خشتی تازه است. در شمال بقعه صحن کوچکی است که در شمال حرم واقع است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

کویر دو شاخ

کویر دوشاخ در شرق پارک ملی توران و غرب پناهگاه حیات وحش شیر احمد، در جنوب محور ارتباطی تهران مشهد و در غرب شهر سبزوار از توابع استان خراسان رضوی قرار گرفته است. در شمال این منطقه رشته کوه گر قرار گرفته است. این منطقه با ارتفاع متوسط 800 متر از سطح آبهای آزاد مکانی برای انباشت سیلابهای و هرز آب‌های منطقه است. عمده سطح کویر توسط زمینهای پف کرده نمکی و در قسمت شمالی توسط گنبدهای نمکی احاطه شده است.
از رودهای مهم که به این کویر میریزند میتوان به کال شور جاجرم که از سمت شمال غربی و کال شور سبزوار که از سمت شرق وارد این کویر میشوند اشاره کرد. علت نامگذاری این کویر به دو شاخ به دلیل شکل این کویر است که در سمت غرب و شرق مانند شاخ به سمت شمال باریک میشوند. کویر گستره ای شرقی غربی دارد و طول آن در حدود 100 کیلومتر و عرض آن 40 کیلومتر است. در قسمت جنوبی کویر در حوالی روستای رضا آباد شاهرود گنبدهای نمکی و اجتماعات ماسه ای منطقه را فرا گرفته است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

مسجد خسرو شیر

مسجد خسرو شیر در استان خراسان رضوی و در 100 کیلومتری شمال غرب شهر سبزوار و در نزدیکی روستای خسرو شیر واقع شده است ، این بنا زیباترین معماری عصر ایلخانیان بوده است ، در حال حاضر از این مسجد فقط دو دیوار جانبی ایوان آن باقی مانده است که در نوع خود یکی از شاهکارهای جالب معماری منطقه محسوب می‌شود ، ارتفاع این دیواره‌ها در حدود 6 متر و قطر آن 2 متر است.
چون مسجد مذکور به روستای خسرو شیر نزدیک است نام این روستا را بر این مسجد گذاشته اند، نام اصلی این مسجد ، منار مسجد است.
تزئینات این مسجد قابل مقایسه با مسجد جامع ورامین و محراب گچبری شده مسجد جامع اصفهان می‌باشد .
ایوان بنا رو به شمال است و شبستان‌های مسجد در دو طرف آن قرار گرفته اند، در هر ضلع این ایوان دو ورودی تعبیه شده که به شبستان‌های اطراف منتهی می‌شده است .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

مناره خسروگرد

مناره خسروگرد در ده کیلومتری غرب شهر سبزوار از توابع استان خراسان رضوی واقع شده است که متعلق به قرن ششم هجری قمری می‌باشد .ارتفاع این مناره حدود بیست و هشت متر می‌باشد و در بالای آن دو رشته کتیبه کوفی و تزئینات لوزی شکل مشاهده می‌شود. تاریخ کتیبه به سال پانصد و پنج هجری قمری می‌رسد.
مناره تاریخی خسروگرد سبزوار در غرب استان خراسان رضوی و در کنار جاده قدیم ابریشم قرار دارد و نشانه ای از زندگی در کویر می‌بشد که مردم را با محبت و دوستی به خود جذب می‌کند.
این بنای بسیار زیبا در سال پانصد و پنج هجری قمری به دستور " تاج الدوله ابوالقاسم بن سعید "، همدوره با حکومت سلجوقیان برای راهنمایی و محل اطراق مسافران و کاروانیان خسته جاده قدیم ابریشم ساخته شده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

مصلی تاریخی سبزوار

مصلی تاریخی سبزوار از بنا‌های آجری به شمار می‌آید که در قسمت شرقی شهر سبزوار از توابع استان خراسان رضوی واقع شده و به عنوان مصلی شهر در قرون گذشته محسوب می‌شده که برای برگزاری نمازهای جمعه و اعیاد مورد استفاده قرار می‌گرفته که چهارتاقی اصلی ( فضای مرکزی ) با گنبدی بر فراز آن و ایوانی بزرگ در جلوی بنا را شامل می‌شود .
مساحت این بنا حدود دویست و چهل و دو متر مربع است و فضایی تقریبا حدود یک هکتار در اطراف مصلی واقع شده که به وسیله دیوار کوتاهی محصور شده است .
مصلای آجری سبزوار فاقد کتیبه و سنگ نوشته و تزیینات می‌باشد.
زیر سقف رسمی بندی شده و مانند سقف مقبره ارسلان جاذب در سنگ بست مشهد، سقف مسجد ماراندیز شور در نزدیکی بجستان و سقف مقبره سید ناصر در قریه چشم، سقف ضربی جناغی آن رسا و بلند و به وسیله آجرهای خفته - راسته پوشش داده شده است .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آرامگاه اسرار

آدرس : آرامگاه اسرار در مرکز شهر سبزوار از توابع استان خراسان رضوی واقع شده است .
حـکـیـم حـاج مـلا‌هادی سبزواری یکی از شخصیت‌های برجسته حکمت و عرفان ایران اسـلامـی در قـرن سـیـزدهـم هجری می‌باشد و اشعاری را نیز با تخلص «اسرار» می‌سرود.
ایشان سال هزار و دویست و دوازده هجری قمری در شهر سبزوار متولد شدند، این در حالی است که نوزده سال از حکومت «"قاجار" در ایران می‌گذشت. فتحعلی شاه، محمدعلی شاه و ناصرالدین شاه در زمان زندگانی وی بـر ایران حکومت می‌کردند. نام پدرش محمد مهدی و مادرش زینتالحاجیه بود. پدرش از ثروتمندان و اشراف سبزوار محسوب می‌شد که به جوانمردی، سخاوت و نیکوکاریزبانزد خاص و عام بود.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

پناهگاه حیات وحش شیر احمد

پناهگاه حیات وحش شیر احمد در 5 کیلومتری جنوب شرقی شهر سبزوار از توابع استان خراسان رضوی واقع شده است. قرار گرفتن در بین دو راه ترانزیتی سبزوار- مشهد و سبزوار- بردسکن با فاصله کمتر از 2 کیلومتر موقعیت ویژه ای را ایجاد نموده تا ارزشهای آموزشی- پژوهشی و تفرجگاهی آن بیشتر مورد توجه مردم قرار گیرد. این منطقه از اقلیم خشک و کویری با نوستانی زیاد درجه حرارت برخوردار است.
حیات وحش شیر احمد در سال ۱۳۷۵ بعنوان منطقه شکار ممنوع اعلام و پس از آن براساس شورای عالی محیط با مساحتی در حدود ۲۲,۸۴۷ هکتار به پناهگاه حیات وحش شیراحمد ارتقا یافت.
وضعیت توپوگرافی منطقه بصورت دشتی، کویری و تپه ماهور بوده و دارای حداقل ارتفاع ۹۱۵ متر و حداکثر ارتفاع ۱۳۸1 متر می‌باشد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آرامگاه بقراط

شهر سبزوار یکی از شهرهای بزرگ استان خراسان رضوی است که در غرب خراسان، در شمال شرق ایران قرار دارد و آرامگاه بقراط یکی از مکانهای دیدنی این شهر به شمار میرود .
سبزوار از مهم‌ترین مراکز جمعیتی، دانشگاهی، فرهنگی، اسلامی و تاریخی شمال شرق ایران به شمار می‌آید و به عنوان یکی از نمادهای تاریخ و علم ایران مطرح شده‌است
آرامگاه بقراط مربوط به دوره قاجار است ,این بنا در سبزوار، میدان کارگر، جنب مدرسه راهنمایی مشکاتی واقع شده است
این بنا در درون مجموعه ای تاریخی مرکب از آرامگاه حکیم حاج ملاهادی سبزواری، آرامگاه امین التجار مشهدی، کاروانسرای حاج فرامرز خان و آب انبار حاج کریم پیرامون میدان کارگر سبزوار واقع شده است.
حاج محمد حسن بقراط فرزند حاج محمد تقی از دانشمندان زمان خود بود و شعر می‌سرود,تخلص او در سروده هایش «فانی» بوده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

کاروانسرای فرامرزخان

کاروانسرای فرامرز خان یکی از زیباترین کاروانسراهای شهرستان سبزوار در استان خراسان رضوی بجا مانده از دوره قاجاریه است .
رباط حاج فرامرز خان (کانون) در سبزوار،در جنوب میدان کارگر واقع شده است.
بنا از نوع کاروانسراهای چهار ایوانی است که طبق وقف نامه موجود در سال 1291 ه.ق توسط حاج فرامرزخان سبزواری برای استفاده زئران حضرت رضا (ع) در کنار شاهراه خراسان ساخته شده است
ورودی بنا از بخش جنوبی و از طریق یک هشتی به ایوان جنوبی منتهی می‌شود. صحن این کاروانسرا روباز بوده و چهار ایوان اصلی و غرفه هایی مشرف بر صحن نیز دارد. در انتهای غرفه‌ها حجره هایی قرار داده شده که در پشت اتاق‌های شمالی، شرقی و غربی سالن هایی طویل جهت بارانداز، مال بند یا اصطبل در نظر گرفته شده است .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]