پل سالار ( کال سالار )

پل سالار در استان خراسان رضوی و در ۲۰ کیلومتری جاده تربت حیدریه - رشتخوار در و در سمت چپ این جاده قرار دارد. این اثر تاریخی از جمله بناهای دوره قاجاریه است که روی رودخانه کال سالار و بین روستاهای سنگان و ملک آباد احداث شده است.
این رودخانه فصلی که از کوه‌های بکاول و کامه علیا سرچشمه می‌گیرد پس از عبور از شرق تربت با رودهای صبی و سهل آباد همراه شده و به اراضی جنگل می‌رسد و پس از آن با کال مقبره و کال دو نخ که از کوه‌های کیبر می‌آید به هم می‌پیوندد و کال شور را تشکیل می‌دهد و سپس به کویر نمک می‌ریزد.
طول رودخانه سالار از سرچشمه تا سه راهی مذکور بیش از 140 کیلومتر است ، شروع ساخت پل سال 1298 هجری شمسی است و در سال 1300 هجری شمسی افتتاح شده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

تفرجگاه گرماب

شهر رشتخوار (فروغ آفتاب) شهری در استان خراسان رضوی در شرق ایران است این شهر در بخش مرکزی شهرستان رشتخوار قرار دارد و مرکز این شهرستان است.
تفرجگاه گرماب یکی از مناطق گردشگری رشتخوار است ,این مکان با طبیعتی زیبا در 25 کیلومتری روستای سعادت آباد قرار دارد
این منطقه دارای درختان پسته کوهی، زرشک ، چنار کوهستان ، بلوط ، چشمه‌های آب گرم معدنی ، گذرهای پرپیچ و خم در دل نهرهای آب زلال و گوارا و آبشاری خروشان است .
همچنین مزار پیریاهو از سالکان طریقت و تصوف در بلندترین نقطه کوه و نزدیک به چشمه‌های آبگرم منطقه قرار دارد که هر ساله پذیرای گردشگران زیادی می‌باشد.

[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

مسجد جامع رشتخوار

مسجد جامع رشتخوار در استان خراسان رضوی و در خارج شهر رشتخوار و در ۷۰۰ متری جنوب شرق رشتخوار در بیابان شرقی این شهر قرار دارد، این بنا مربوط به دوره خوارزمشاهی- دوره تیموریان است.
مسافرانی که جاده آسفالته تربت حیدریه به خواف را در پیش دارند این اثر تاریخی را بی فاصله در حاشیه راست جاده و چسبیده به کناره شرقی شهر رشتخوار می‌بینند.
مسجد جامع رشتخوار با پلانی چهار ضلعی که در بالا به 6 و 8 ضلعی ودر نهایت به گنبد ختم می‌شود جزء مساجد تک ایوانه است، شبستان مسجد به طول 14 و عرض 8متر است و شامل سه قسمت می‌باشد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

خانه قرایی

خانه قرایی معروف به خانه حاجی خان یاور حاکم رشتخوار خانه ای مربوط به دوره قاجار است,این خانه تاریخی در خیابان امام خمینی (ره) شهرستان رشتخوار استان خراسان رضوی قرار دارد و در حال حاضر بزرگترین موزه مردم شناسی شهرستان رشتخوار است.
این بنا با وسعت 2200 مترمربع با توجه به کتیبه آن در دوره قاجار و به سال 1344 هـ . ق ساخته شده و شامل ایوانی با شش ستون ، تزئینات کاشیکاری و آجرکاری است که از جلوه ای خاص برخوردارند. مهمترین فضاهای این خانه عبارتند از:
کوچه ورودی :
کوچه ورودی خانه قرائی حدود 45 متر طول دارد در این کوچه چند خانه قدیمی وجود داشته که اکنون فقط سه خانه باقی مانده است دیوارهای طرفین کوچه دارای قابهای آجری می‌باشد که داخل آنها با کاهگل اندود شده است, یک ازاره‌ی آجری به ارتفاع 60 سانتیمتر در پایین این قابها دیده می‌شود .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]