امروز: دوشنبه، 28 مرداد 1398

توریسم تراول

سایت گردشگری ایران و جهان

03/23 1396

شهرستان خواف یکی از شهرهای استان خراسان رضوی در ۲۵۰ کیلومتری جنوب غربی مشهد واقع است.
در جنوب شهر خواف و در جوار رودخانه خواجه یار، در ارتفاعات مشرف به شهر  منطقه گردشگری خواجه‌یار قرار دارد.
این منطقه فضایی سرسبز و خرم و با آب و هوایی مفرح دارد و در آن پارکی کوهستانی احداث شده است. این منطقه به عنوان تفریحگاهی کوهستانی مورد توجه اهالی شهرستان خواف می‌باشد.
مجموعه تاریخی فرهنگی خواجه یار شامل گورستانی منسوب به شهدای صدر اسلام ، بنای کوچک دو طبقه و آب انباری از دوره قاجار است. علاوه بر جاذبه‌های تاریخی ارتفاعات خواجه یار با چشم انداز وسیعی به شهر، مرکز تفریگاه کوهستانی اهالی شهر خواف و مناطق مجاور به شمار می‌آید.
این مجموعه دو آب انبار و یک مقبره دارد .بنای کوشک مانندی است دوطبقه که در دوره قاجار ساخته شده است، چهارده متر طول و 70/6 متر عرض دارد این بنا مشرف به محوطه ای محصور در دیوار خشکه چین سنگی است و سکویی بلند بطول 8 متر و عرض یک متر روی پایه‌های آجری در میان محوطه واقع شده است که در واقع محوطه‏ ی خواجه یار است .
دو آب انبار به فاصله کمی از یکدیگر نزدیک آن قرار دارند مخزن یکی از آنها دارای پلان دایره و 8 متر قطر بوده اینک ویران شده و بقایای دیوار آن باقی مانده است . دیوار آب انبار از سنگ لاشه با ملات گل آهک ساخته شده و بر روی آن چهار لایه ساروج نهاده است . ...مشاهده کامل متن سقف آن گنبدی و آجری بوده است .
آب انبار دیگری با پلان مستطیل در مجاور آب انبار مخروبه مدور ایجاد شده که 40/13 متر طول و 7 متر عرض دارد جلوی آن ایوانی به طاق جناقی و دو درگاهی در طرفین احداث گردیده از انتهای ایوان راهی با 6 پله عریض به سطح آب می‏رسد, ظاهرا مخزن و ایوان آب انبار در دو زمان ساخته شده باشد و مخزن بر ایوان تقدم دارد, وسعت قبرستانها و قطعات سنگ قبرها و فرسودگی آنها نشان می‌دهد که از زمان صفویه‏ بوده است و آب انبارها از نظر سبکهایش قابل مقایسه با آثار زمان تیموریان و صفویه است که مورد احترام مردم زمان بوده است .
در مورد خواجه یار اقوال و نظریات مختلف وجود دارد برخی می‌گویند که یکی از یاران امام حسن بوده که در زمان این امام و هنگام حمله‏ی ایشان به ایران در جنگ با کفّار و زردشتیان به شهادت رسیده و در همان مکان به خاک سپرده شده است .

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی شود