مسجد جامع سنگان

مسجد جامع سنگان خواف واقع در استان خراسان رضوی ، در شهرستان خواف ، شهر سنگان ، کوچه معروف به کوچه آب قرار دارد ، این بنا مربوط به دوره خوارزمشاهی است.
مسجد جامع سنگان شامل حیاط ورودی ، دو ایوان شرقی و غربی با پوشش سنتی محلی ، ایوان ورودی و کفش کن و گنبد خانه است .
اجزاء گنبد و کتیبه بنا با تمام ظرافت انجام شده و عناصر تزئینی متعددی در زمینه کتیبه وجود دارد که شباهت بسیاری به بعضی از گچ بری‌های ساسانی دارد و در ترکیب کلی بصورت غیر متارن به کاررفته است .
به نظر میرسد که این گنبد با حجم گنبد خانه کوچکتر شباهت بسیار زیادی به گنبد بقعه مجموعه بناهای سنگ بست دارد و بعد از گنبد اخیر ساخته شده و معماری به شیوه رازی ، مربوط به اواخر عهد سلجوقیان است که بعداً بعلت زلزله و ریزشهای جوی ، به مرور زمان برخی از قسمتهای آن تخریب شده است . زیبایی بنا در آنجا ست که به شکل ذوزنقه بنیان گرفته است .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

مدرسه غیاثیه

مدرسه غیاثیه خرگرد در استان خراسان رضوی و در مجاورت روستای خرگرد و به فاصله 5کیلومتری شهر خواف بر سر راه تایباد واقع است و از جمله ابنیه چهار ایوانی و آجری است که در زمان شاهرخ تیموری به سعی پیر احمد خوافی ساخته شده است.
مدرسه غیاثیه اثری بر جای مانده از شهر خرگرد قدیم (در خراسان) است ، شهر خرگرد که در دوران سلجوقیان استطاعت نظامیه را داشته و در زمان تیموریان بنایی چنین با شکوه احداث شده است. مدرسه غیاثیه خرگرد به دست هنرمند هنرمندان معماری قوام الدین و غیاث الدین شیرازی بنا نهاده شده است و شاید با الهام از نام یکی از معماران خود یا وزیر شاهرخ تیموری غیاث الدین شیرمحمدخوانی نام گذاری و شهرت یافته است.
روستای غیاثیه زادگاه وزیر مقتدر شاهرخ، غیاث الدین پیر احمد خوافی بانی مدرسه غیاثیه، است. زمان ساخت این بنا بین سال‌های 842 تا 847 هجری می‌باشد ، این بنا را می‌توان آخرین بنای با عظمت دوران تیموریان قلمداد کرد و در عین حال شاید بتوان آن را نماینده کامل معماری دوره تیموری به شمار آورد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آسیابهای نشتیفان

آسیاب‌های نشتیفان در استان خراسان رضوی , شهرستان خواف , روستای نشتیفان قرار دارد
آسیاب‌های بادی نشتیفان خواف از بزرگترین مجموعه‌های خشت، گل و چوب بازمانده از دوره‌ی صفویه، وبزرگترین و قدیمی‌ترین مجموعه آسبادهای جهان هستند
چرخش این آسبادها تنها به وزش بادهای قوی، مداوم و 120 روزه سیستان باز می‌گردد. بادهایی که می‌وزند و با به حرکت در آوردن پره‌های چوبی این آسبادها، باعث انتقال نیرو به سنگ‌های این آسیاب‌ها و آرد شدن گندم می‌شده اند.
یکی از مهمتریمن و چشمگیر‌ترین ساختهای فرهنگی در نشتیفان آسبادهای بادی است.
اطلاعات دقیقی درباره پیدایش آسبادها در دسترس نیست,اغلب مورخین که در طول قرون متمادی به ایران سفر کرده اند مبنای آن‌ها را قبل از فتح ایران به دست مسلمین می‌دانند.
برخی آنها را به 1700 سال قبل از میلاد مسیح مربوط می‌دانند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

منطقه گردشگری خواجه‌یار

شهرستان خواف یکی از شهرهای استان خراسان رضوی در ۲۵۰ کیلومتری جنوب غربی مشهد واقع است.
در جنوب شهر خواف و در جوار رودخانه خواجه یار، در ارتفاعات مشرف به شهر  منطقه گردشگری خواجه‌یار قرار دارد.
این منطقه فضایی سرسبز و خرم و با آب و هوایی مفرح دارد و در آن پارکی کوهستانی احداث شده است. این منطقه به عنوان تفریحگاهی کوهستانی مورد توجه اهالی شهرستان خواف می‌باشد.
مجموعه تاریخی فرهنگی خواجه یار شامل گورستانی منسوب به شهدای صدر اسلام ، بنای کوچک دو طبقه و آب انباری از دوره قاجار است. علاوه بر جاذبه‌های تاریخی ارتفاعات خواجه یار با چشم انداز وسیعی به شهر، مرکز تفریگاه کوهستانی اهالی شهر خواف و مناطق مجاور به شمار می‌آید.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

مسجد ملک زوزن

مسجدملک زوزن واقع در استان خراسان رضوی به سدهٔ ۷ ه. ق. مربوط است و در شهرستان خواف ، بخش جلگه زوزن ـ روستای متروکه قرار دارد
مسجد ملک زوزن تنها بنای آجری به جای مانده از بقایای شهر تاریخی زوزن و یادمانی ارزشمند از شکوه و عظمت این منطقه است.
شهر در خاک خفته زوزن که روزگاری زادگاه سیاست گذاران، وزیران و شاعران و فقیهان بوده قرنهاست که مسجدی منحصر به فرد را در خود جای داده, این بنا توجه هر بیننده ای را به خود جلب می‌کند و تماشای آن هر انسانی را به حیرت وا می‌دارد.
بنا به دلایلی محقق ارجمند محمدرضا خسروی این مسجد را متعلق به کاخ ملک زوزن (قوام الدین موید الملک ابوبکر علی الزوزنی یکی از رجال نامدار دوران سلطنت خوارزمشاه علاء الدین محمد بن تکش که از ۵۹۶ تا ۶۱۷ هجری قمری سلطنت کرده بود) هنگامی که ایالت کرمان به نام خوارزمشاه فتح شد ملک زوزن حکمران آن جا شد و چند سال بعد درگذشت. او در زوزن یک قصر باشکوه بنا کرد. (آندره گدار به نقل از طبقات ناصری و نزهت القلوب) می‌داند و معتقد است بعد از کاخ ساخته شده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای زوزن

روستای زوزن - مرکز دهستان جلگه زوزن – در 60 کیلومتری جنوب غربی شهرستان خواف ازتوابع تربت حیدریه در جنوب استان خراسان رضوی است.
ارتفاع آن از سطح دریا ۷۶۲ متر می‌باشد و عمدتا از طوایف عرب و خزائی که هر دو عرب نژادند و مردم آن پیرو مذهب جعفری هستند.
در دوران قبل و بعد از اسلام تانیمه اوّل قرن هشتم (هـ-ق) به مرکزیت زوزن ، یکی از ایالتهای معروف و قدرتمند ایران ، زادگاه اشکانیان و پارتیان بوده است .
این شهر بر قلمرو وسیع خواف ، که زمانی شامل شهرستان کنونی تربت حیدریه تا باد غیسات هرات و بیابان‏های قهستان و فراه افغانستان و سیستان ادامه داشته ، حکم می‏رانده است .
برخی می‌گویند که«سوزیان»یا«سوزیا»از شهرهای شاهان اشکانی است که اکنون شهر «زوزن»نامیده می‏شود و ما بین هرات و نیشابور قرار گرفته و از هزاره‏های قبل از اسلام آباد بوده است.
این منطقه شاهراه تجاری«شبکه راه ابریشم»و معبر زردتشتیان آذربایجان به سیستان برای حمل آتش مقدس بوده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]