آرامگاه خواجه نجم الدین کبری

بنای مقبره خواجه نجم الدین کبری در شهرستان جوین که بخش مرکزی مجموعه معماری بزرگی در کنار محوطه باستانی زیرآباد قسمتی از فضای پا بر جا از آن مجموعه در استان خراسان رضوی است ، گنبد خانه‌ای است با پلان هشت ضلعی که چهار درگاهی اضلاع اصلی آن ارتباط گنبد خانه را با فضای مجاور میسر می‌کرده و فضاهای جانبی گنبد خانه که از آنها فقط بقایای پاکار تاق‌ها و
بخش‌هایی از دیوارهای پی برجا مانده و نیز آثار تزیینات موجود روی پوشش‌های این فضاها و بقایای آن موید عظمت و اهمیت این بقعه است.
خواجه نجم الدین کبری سر سلسله فرقه کبرویه و از عرفای معروف و به نام سده‌های ششم و هفتم هجری بوده که در منطقه جوین نفوذ خاصی داشته است.
بنا نوع دیگری از برج مقبره با نقشه و ساختاری متفاوت است که برخوردار از ویژگیهای معماری عصر ایلخانی است. پوشش مخروطی یا رکن یکی از بارزترین این ویژگیها می‌باشد. ارزش و اهمیت این بنا بیشتر متعلق به شخصیتی است که در داخل این بنا مدفون است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

غار و آبشار بید

آدرس : استان خراسان رضوی - شهرستان جوین - 40کیلومتری شهر نقاب - غار و آبشار بید
نقاب مرکز شهرستان جوین می‌باشد و آثار و بقایای تاریخی موجود در آن نشان دهنده گذشته‌ای پرشکوه و پراهمیت این منطقه است
نام جوین به واسطه شخص عطاملک جوینی مولف کتاب مشهور جهانگشای جوینی بسیار شناخته شده است.
در فاصله 40 کیلومتری از شهر نقاب،در مجاورت راه دسترسی به روستای بید، مسیر مورد نظر پس از طی 5 کیلومتر محدوه ای سر سبز با چشم اندازهایی طبیعی دیده می‌شود که به دلیل وجود آبشاربید در آن،بسیاری به این منطقه می‌آیند.
وجود درختان متنوع در محدوده آبشار سایه‌های دلپذیری ایجاد نموده و رودخانه جاری سبب ایجاد آب و هوای مطبوعی شده است
به دلیل وجود آبشار بید در این منطقه، گردشگران و طبیعت دوستان بسیاری بدان سفر می‌کنند و درختان سایه دلپذیری را برای مسافران خسته ایجاد کرده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

ارگ تاریخی آق قلعه

ارگ تاریخی آق قلعه در استان خراسان رضوی و در فاصله هشتاد کیلومتری شمال غرب شهر سبزوار ، در منطقه جوین و بین دو روستای قادر آباد و فتح آباد قرار دارد.
طبق مطالعات انجام شده این مجموعه در عصر ایلخانی، به منظور ایجاد شهری به سبک سلطانیه زنجان ساخته شده است. بر اساس کتیبه ساقه گنبد مسجد آق قلعه این مجموعه در سال 712 ه.ق و مقارن با حکومت الجایتو، به پایان رسید.
بنابراین مجموعه آق قلعه یکی از آثار ارزنده عصر ایلخانی محسوب می‌شود. ولی زمان استفاده از آن اندک بوده و در دوره صفویه و قاجاریه نیز از آن استفاده شده است. ولی از آن زمان تاکنون بنا به دلایل نامشخص متروک باقی مانده است.
این قلعه یکی از بزرگ‌ترین قلعه‌های زمان ایلخانی است که در استان خراسان وجود دارد و زمانی نیز مرکز حکومت ایلخانیان بوده است.
با توجه به پلان وضعیت موجود، این دژ سه دروازه ورودی دارد که یک دروازه در ضلع شمالی و دو دروازه در ضلع شرقی و غربی رو به روی هم قرار دارند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای بیدخور

روستای بیدخور ، روستایی از توابع بخش مرکزی و در شهرستان جوین در استان خراسان رضوی است، بیدخور روستایی با موقعیت آب و هوایی کوهستانی است ,مردم روستا لهجه‌ی فارسی دارند و بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵ جمعیت آن ۳۱۶ نفر (۸۸ خانوار) بوده است.
این روستا یکی از قدیمی‌ترین روستاهای شهرستان جوین می‌باشد که قدمت آن به دوران قبل از اسلام نیز می‌رسد.
روستای زیبای بیدخور با طبیعت و باغ‌های دلپذیر و زیبا در دامنه کوه‌‌های شهرستان جوین و وجود بقعه مبارک امامزاده شاه احمد (ع) یکی از قطب‌های گردشگری شهرستان سبزوار ، جوین و جغتای نیز می‌باشد که هر ساله نزدیک به ۲۵۰۰۰ نفر بازدید کننده و زائرین حرم مطهر احمد ابن الموسی بن الجعفر را دارا می‌باشد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

مسجد آق قلعه

معماری مسجد آق قلعه واقع در شهرستان جوین از توابع استان خراسان رضوی به سبک ایلخانی و تا حدودی شبیه به سلطانیه زنجان احداث شده است. آق قلعه شامل یک ایوان ورودی بزرگ و رفیع منتهی به گنبد خانه بزرگ و عظیم و 2 شبستان عظیم شرقی و غربی در اضلاع غرب و شرق گنبد خانه است .
ساخت و سازه این مسجد با پلان مستطیل‌شکل و به ابعاد 5/17 در 5/57 متر ساخته شده، و مشتمل بر یک ایوان ورودی، گنبدخانه و دو شبستان در دو سوی آن است. ایوان مسجد به ارتفاع حدود 12 متر، رو به شمال باز می‌شود و از طریق یک درگاهی، به گنبد خانه راه می‌یابد. پوشش ایوان با طاق جناغی اجرا شده و در دو سوی آن، دو نیم ستون قطور به شکل مناره تعبیه گردیده است. مصالح این بخش از مسجد را، آجر و ملات گچ تشکیل می‌دهد. قسمت پایینی نیم‌ستونها نسبت به بالای آن، حدود یک متر قطورتر می‌باشد، و بدین‌ترتیب استحکام آن را بیشتر کرده است.
گنبدخانه، متصل به ایوان و در واقع هسته مرکزی مسجد می‌باشد. این گنبدخانه از یک اتاق مربع شکل به ابعاد 5/7 در 5/7 متر تشکیل شده، که گنبدی نیمه‌کروی و به شکل کلاه‌خود، بر روی آن قرار گرفته است. گنبد به صورت یک پوسته بوده، و از کف اتاق تا راس آن حدود 12 متر ارتفاع دارد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]