سد کمایستان ( زرقان )

سد کمایستان در استان خراسان رضوی و در ۱۴ کیلومتری شمال شرق شهر جغتای روی رودخانه کمایستان در پایین دست روستای زرقان احداث شده است.
هدف احداث این سد توسعه بخش کشاورزی از طریق انتقال آب به زمینهای کشاورزی واقع در سمت چپ رودخانه ,ایجاد مرکز تفریحی و گردشگری و پرورش آبزیان می‌باشد.
سد کمایستان به دلیل نزدیکی به جغتای و نقاب از موقعیت ویژه ای برای اجرای طرحهای گردشگری برخوردار است و هم اکنون طرح گردشگری رودخانه کمایستان از سوی شهرداری جغتای در اطراف این رودخانه در حال اجرا می‌باشد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای زرقان

روستای زرقان واقع در شهرستان جغتای از توابع استان خراسان رضوی با بیش از ۷۰۰خانوار و دارا بودن جمعیتی بالغ بر ۲۰۰۰نفر ،یکی از بزرگترین روستاهای جغتای محسوب می‌گردد، شغل اغلب اهالی کشاورزی ودامپروری به شکل سنتی و درآمد اهالی این روستا از همین راه تامین می‌شود.
اما چرا نام روستا زرقان شده ؟معنی زرقان چیست ؟کلمه زرقان در اصل زرگان بوده ،واژه ایست مرکب از (زر)به معنی طلا و(گان)به معنی سزاوار و شایسته و شاید اطلاق کلمه زرگان به این روستا به سبب زمینهای مرغوب و زرخیز این خطه بوده است ،که بعدها به زرقان مبدل شده است ،امامعانی دیگری نیز به زرقان نسبت داده شده است،نظیر زرکان به معنی مکان زر،که به مرور زمان دستخوش تغییرات شده و به زرقان تبدیل شده است .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

رودخانه زرقان ( کمایستان )

رودخانه زرقان از جاذبه‌های گردشگری شهرستان جغتای از توابع استان خراسان رضوی می‌باشد، این رودخانه از ارتفاعات جغتای سرچشمه گرفته و با جهت جنوبی شمالی به طول 40 کیلومتر جریان می‌یابد و دارای دو انشعاب بنام هادی و چراغ است که در فاصله دو روستای حطیطه وزرقان به هم می‌پیوندند.
این رودخانه از ارتفاعات جنوبی دشت سپیدار سرچشمه گرفته است سیلاب‌های آن به دشت جوین رسیده و سفره‌های آب تحت الارضی راتغذیه می‌کند وسعت حوضه آبریز آن 93 کیلومتر مربع تامحل ایستگاه حطیطه است.
رودخانه زرقان درمسیر خودبستر خود را فرسایش داده و دره عمیقی به وجود آورده , حفره‌های متعدد درطرفین دره ایجاد شده که بصورت غاردرآمده است یکی ازاین غارها درمحل به نام سیاه تاریکی معروف است این دره یک پدیده جغرافیایی منحصر به فرد است که هربیننده خوش ذوقی رابه وجد می‌آورد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]