مزار امامزاده احمدالرضا

مزار امامزاده احمدالرضا در استان خراسان رضوی و در پنج کیلومترى جنوب غربى شهر تربت حیدریّه و در میان روستاى سرسبز بورى آباد قرار دارد.
بقعه، در یک باغ مصفّا و زیبا که بیش از یک هکتار است و به طرز زیبایى جدول بندى و فضا سازى شده، قرار دارد و آب نمایى در ابتداى باغ، بر طراوت فضا افزوده و در فصل‌هاى خوب سال، تفرج‏گاه زایران زیادى است.
بقعه، به صورت هشت ضلعى و هر ضلع آن چهار متر مى ‏باشد که به غیر از در غربى ـ که ایوان ورودى محسوب مى‏ گردد ـ در جهات دیگر، دو طاق‏نما با سکّویى تعبیه شده و در سه جهت دیگر، درى به حرم باز مى ‏شود.
بقعه، از داخل به صورت مربّع و به ابعاد 8×8 متر مى ‏باشد که در ارتفاع پنج مترى دیوار با ایجاد طاق‏نما در زاویه، به هشت ضلعى و سپس به دایره تبدیل گردیده و گنبد عرقچینى بنا بر آن استوار شده است. در بالاى هر ضلع از بقعه که گنبد خانه در آن جاى داده شده، یک پنجره بزرگ و در ساقه گنبد نیز چند پنجره کوچک تعبیه شده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

مقبره قطب الدین حیدر

آدرس : مقبره قطب الدین حیدر در در استان خراسان رضوی و در مرکز شهر تربت حیدریه و در مجاورت مسجد جامع قدیم و کاروانسرای طبسی قرار دارد .
قطب الدین حیدر عارف مشهور ، تک فرزند تیمور فرزند ابوبکر فرزند سلطانشاه سالوری از شاهزادگان ازبک و از تبار خاقان ترک بوده است. وی مجذوب شیخ ابوالقاسمی که در زاوه سکنا داشته است شده و به هوای شیخ راهی این دیار گردید. قطب الدین حیدر را مردی صاحب باطن، مجذوب مطلق و اهل ریاضت و کرامت توصیف کرده اند.
آرامگاه وی در مرکز شهر و در مجاورت مسجد جامع قدیم و کاروانسرای طبسی قرار دارد . شالوده آرامگاه در دوره تیموری ایجاد شده است ، وجود دو بنای دیگر در دوره‌های متفاوت بر ارزش این مجموعه افزوده است .
مقبره مشتمل بر ایوانی مرتفع و در امتداد فضای ورودی محرابی تعبیه شده است . پوشش زیرین سقف در فضای داخلی آرامگاه مزین به نقش هندسی بسیار زیبا و برجسته گچی بر زمینه اخرایی است .
بنا در دوره صفویه در زمان شاه عباسی در سال ۱۰۲۳ هجری به همت خواجه سلطان محمود تربتی حاکم تربت با مصالح سنگ و گچ و بسیار مستحکم مرمت و بازسازی شده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

موزه تربت حیدریه

موزه تربت حیدریه از بناهای موجود در مجموعه معماری قطب الدین حیدر شهر تربت حیدریه از توابع استان خراسان رضوی است. حاج محمد ابرهیم طبسی از تجار معروف عصر قاجار در اواخر این دوره در ملک شخصی خود این رباط را بنا کرد.
رباط طبسی در زمره بناهای دو ایوانی است که شامل فضای ورودی ، هشتی، تعدادی حجره مشرف به میان سرای بنا، انبار و اصطبل است.
مقبره قطب الدین حیدر مشتمل بر ایوانی مرتفع , ورودی و محوطه زیر گنبد است , این مزار که در اصل از بناهای دوره تیموری است با گنبد دو جداره استقرار بر طاق نماهای شانزده گانه ایجاد شده است.
در دوره صفویه در زمان شاه عباسی در سال 1023 هجری به همت خواجه سلطان محمود تربتی حاکم تربت با مصالح سنگ و گچ و بسیار مستحکم مرمت و بازسازی شده است.
پوشش زیرین سقف در فضای داخلی مزین به تقوشی هندسی بسیار ممتاز دارد , به خط کوفی لا اله الا الله و محمد رسول الله و اسامی تعدادی از عرفا حکاکی گردیده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آرامگاه سلطان سلیمان

آرامگاه سلطان سلیمان در روستایی به نام " سلطان سلیمان " در 65 کیلومتری شرق شهرستان تربت حیدریه در استان خراسان رضوی ، در جلگه زاوه در منطقه کوهپایه ای دهستان سلیمان قرار دارد.
قدمت ساختمان بقعه به 600 الی 700 سال قبل می‌رسد و کتب معتبر محل دفن راتائید می‌نمایند .
سلطان سلیمان فرزند امام موسی الکاظم (ع) می‌باشد که بعد از مراجعت حضرت رضا (ع) به دیار خراسان عزیمت نموده وبه علت درگیری با کفار به شهادت می‌رسد.
در کتاب فرهنگ لغت دهخدا صفحه 593 باب س- ل وفرهنگ جغرافیایی ایران جلد 9 سلطان سلیمان برادر امام رضا (ع) که از فرزندان موسی الکاظم (ع) در روستایی به همین نام مدفون است و کتاب ایران شهر جلد2 صفحه 1357 نیز موضوع را تائید می‌نماید و ششدانگ این روستا وقف بر همین بقعه شریفه می‌باشد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

پارک جنگلی پیشکوه

پارک جنگلی پیشکوه از بزرگترین پارک‌های کشور است که جایگاه خاصی در استان خراسان رضوی و محور شرق کشور دارد و در شهرستان تربت حیدریه واقع می‌باشد
تربت حیدریه در قدیم با نام "زاوه" شهرت داشته‌است؛ پیشینه تاریخی تربت حیدریه به نام زاوه به دوران قبل از اسلام دوره اشکانیان بر می‎گردد و به مناسبت مقبره قطب‌الدین حیدر که از معاصران عطار و از صوفیان قرن ششم هجری بوده، بدین نام خوانده شده است.
وسعت این پارک 800 هکتار است و در دامنه کوه سه قله مشرف به شهر و جاده گذر مسافران استان‌های جنوبی کشور به مشهد قرار دارد.
پارک کوهستانی پیشکوه با چشم اندازهای طبیعی و داشتن مجموعه استخر و آبشار مصنوعی پارک سنگی، رستوران، شهربازی کودکان جز مناطق گردشگری نمونه استان می‌باشد.
کمپ ثامن برای استراحت و اطراق مسافرین و زائرین در این پارک ,در مسیر جاده آسیایی احداث شده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آبشار رود معجن

آبشار رود معجن در روستای رود معجن در شمال غرب شهرستان تربت حیدریه از توابع استان خراسان رضوی است و در ۴۸ کیلومتری شمال غرب شهر تربت حیدریه و در بخش بایگ قرار دارد.
از تربت حیدریه تا بایگ حدود ۲۰ کیلومتر مسافت است و از بایگ تا روستای رودمعجن حدود۲۸ کیلومتر را در جاده‌ای کوهستانی و پیچ در پیچ باید پیمود تا به روستا رسید.
این روستا منطقه ای کوهستانی است و به خاطر وجود رودخانهٔ پرآب و آبشار بلند و کوههای مرتفع از مناطق مناسب برای گردشگری است.
آبشار رود معجن آبشار زیبای روستا است که در 4کیلومتری روستا قرار دارد ,راه رسیدن به آبشار مسیر رودخانه است که از وسط باغهای روستا می‌گذرد.
این آبشار از سلسله جبال چهل تن در 54 کیلومتری غرب شهرستان سر چشمه گرفته و پس از ایجاد آبشار و مشروب کردن آبادی مسیر خود در نزدیکی روستای رود معجن وارد رودخانه حصارچه می‌شود.
با سرعت معمولی پیاده روی، حدود 45 دقیقه تا آبشار فاصله است
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

رودمعجن

'رودمَعجَن روستایی در شمال غرب شهرستان تربت حیدریه از توابع استان خراسان رضوی است.
این روستا از معدود روستاهای خوش آب و هوای تربت حیدریه است ,به همین خاطر هر سال پذیرای صدها مسافر از راه دور و نزدیک می‌باشد.
روستا در ۴۸ کیلومتری شمال غرب شهر تربت حیدریه و در بخش بایگ قرار دارد.
از تربت حیدریه تا بایگ حدود ۲۰ کیلومتر مسافت است و از بایگ تا روستای رودمعجن حدود۲۸ کیلومتر را در جاده‌ای کوهستانی و پیچ در پیچ باید پیمود تا به روستا رسید.
این روستا منطقه ای کوهستانی است و به خاطر وجود رودخانهٔ پرآب و آبشار بلند و کوههای مرتفع از مناطق مناسب برای گردشگری است.
اهالی روستا و روستاهای همجوار نام روستا را «رُذمهجن» و «روی‌مهجن» تلفظ می‌کنند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]