روستای پشته

روستای پشته در فاصله ۲۷۰ کیلومتری مشهد مرکز استان خراسان رضوی و نیز در فاصله ۵۰ کیلومتری شمال غربی شهرستان تایباد و همچنین ۲۵ کیلومتری کرات واقع گردیده است و از شمال به حوزه روستای شیزن - از غرب و جنوب به ارتفاعات خواف - از شرق به روستای ایله و از غرب به جوزقان و پساوه محدود گردیده است .
در کنار فعالیتهای کشاورزی اکثر ساکنین روستا دامدار نیز می‌باشند . شیوه دامداری به روش سنتی و متکی بر استفاده از مرتع می‌باشد
طبیعت بکر و کوهستانی و شکل معماری روستا که در دامنه کوه قرار گرفته و خانه‌های روستایی که به صورت پلکانی از دامنه کوه به سمت قله‌ی کوه ساخته شده اند بدین شکل مهمترین جاذبه‌ی گردشگری روستا را بوجود آورده اند. علاوه بر آن مزار خواجه محمد چنار ، هوای مطبوع کوهستانی و آب مناسب و باغات میوه و سرسبزی منطقه می‌تواند باعث جذب هر رهگذری گردد. تا خود روستا جاده آسفالته،آب و برق و تلفن نیز وجود دارد از دیگر جاذبه‌های گردشگری میتوان به طبیعت زیبای سلامی - قنات کاریزنو و .... اشاره نمود.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای آبقه

روستای آبقه نام روستایی در ۴۵ کیلومتری شهرستان تایباد از توابع استان خراسان رضوی است که از شمال به روستای پساوه از شرق به روستای کوه آباد از غرب به روستای ایله متصل میگردد ، این روستا از نظر ناهمواریها پایکوه بوده وجهت جنوب روستا را کاملا کوه در برگرفته است.
شغل اصلی مردم روستا کشاورزی و دامداری می‌باشد که از نظر کشاورزی کاشت به صورت آبی و دیم است. این روستا دارای چهارقنات دایر به نامهای سنگانجه - ملخ آب-سوسوی - کلان و یک قنات بایر به نام نادری می‌باشدکه آب همه قناتها شیرین و قابل آشامیدن است و همچنین کشاورزان این روستا از دو چاه نیز برای کشاورزی استفاده می‌کنندمحصولات کشاورزی این روستا شامل زعفران - خربزه -هندوانه -گندم وجواست .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

منطقه گردشگری دره ارزنه

منطقه گردشگری دره ارزنه از زیباترین گردشگاههای شهرستان تایباد است ,منطقه زیبای ارزنه در استان خراسان رضوی با چشم‌اندازهای متنوع طبیعی در فاصله 12کیلومتری غرب شهر باخرز واقع شده است.
این منطقه مصفا و دلگشا در جوار شهرستان تایباد قرار گرفته است و دارای آب و هوایی به اعتدال، در تابستان‌های گرم می‌باشد.
از ویژگی‌های بارز منطقه وجود درختان چنار کهنسال و رودخانه‌ای است که از میان کوه‌های انتهایی این دره جریان وبه پایین سرازیر می‌شود.
پستی و بلندی‌های این دره آبشارهای بسیار زیبایی را به وجود آورده که چشم هر بیننده‌ای را خیره می‌کند.
سرتا سر دره ارزنه با درختان غیر مثمر کهنسال با سایه ای دلپذیر پوشیده شده و همه روزه پذیرای گردشگران و دوستداران طبیعت است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستا و محوطه تاریخی جوزقان

روستای جوزقان ازتوابع شهرستان تایباد در استان خراسان رضوی است و در34 کیلومتری شهرستان تایباد قرار دارد. این روستا دارای 550 خانوارجمعیت می‌باشد.
روستای جوزقان در کناره رودخانه فصلی مرغزار واقع شده است. این بخش مسکونی بر روی خرابه‌هایی قدیمی ایجاد شده است و جبهه جنوب غربی آن به شکل پستی و بلندی‌هایی است که به « قلعه کهنه جوزقان » مشهور استو یاقوت حموی نیز از آن به عنوان یکی از 168روستای باخرز نام برده است.
شیخ جمال‌الدین احمد جورفانی [ جوزقانی ] از علما و مشایخ صوفیّه که در ابتدای حاکمیّت ملوک‌کُرْتْ در قلمروی آنان زندگی می‌کرده و به ارشاد مردم می‌پرداخته است. وی از اصحاب « شیخ رضی‌الدین علی لالاءغزنوی » ( متوفی ربیع‌الاول642 ) است.
شیخ سعدالدین حموی با شیخ جمال‌الدین در جورپان [ جوزقان ] ملاقات داشته است؛ او معاصر شیخ علاءالدوله سمنانی بوده و شیخ عبدالرحمان اسفراینی کَسِرْقی از اصحاب او بوده‌است. شیخ‌جمال‌الدین احمد در آخر ربیع‌الآخر669 از دنیا رفته است ( جامی، 1382: 439-40 )
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

میل کرات

میل کرات بالای تپه ای نسبتا بلند در کنار روستای کرات در ۲۵ کیلومتری جنوب غربی شهرستان تایباد از توابع استان خراسان رضوی در مکانی که راه قدیمی جام و باخرز به خواف از کنار آن عبور می‌کرده قرار دارد
شکل ظاهری مطّبق این مناره، با دیگر مناره‌ها مقداری تفاوت دارد و بسیار شبیه مناره جام در شرق شهر هرات است.
در اطراف میل آثار آبادی نمایان است و سفال‌های اطراف آن تمدن دوره سلجوقی و بعد را نشان می‌دهد. بنا تماماً از آجر با ملات ماسه و گچ ساخته شده است.
این بنا که مانند راهنمای مسافران و کاروانیان در نزدیکی آبادی قدیمی کرات بود, بنایی
است آجری با ساقه ای به ارتفاع ۲۵ متر دارای ساختاری دو قسمتی که نمای ظاهری آن در بخش تحتانی ( پایه میل ) با بلندی ۱۵ متر بصورت هشت ضلعی و بخش فوقانی آن استوانه ای است.
در بخش انتهایی ساقه هشت ضلعی بقایایی از تزئینات موسوم به « شرفه » نیز به چشم می‌خورد.از جبهه غربی میل درگاهی باز است که برای دسترسی به روی شرفه استفاده می‌شده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آرامگاه مولانا ابوبکر تایبادی

آرامگاه "مولانا ابوبکر تایبادی" در فضایی باز مقابل بنایی رفیع در پناه درخت پسته ای کهنسال کنار گورستان قدیمی شهر تایباد از توابع استان خراسان رضوی واقع شده است.
مولانا ابوبکر زین‌الدین تایبادی دانشمند و عارف معروف، شاگرد نظام‌الدین هروی است و از روحانیت شیخ‌الاسلام احمد جامی تربیت معنوی یافته و بعضی او را مرید ابوطاهر خوارزمی نوشته‌اند.
شخصی به نام خواجه درویش در سال 1030 ه. ق محجری را اطراف قبر کشیده و لوحی نیز تقدیم مزار کرد ,دو لوح خاکستری یکی بر روی قبر و دیگری در بالاسر آن به صورت افراشته وجود دارد.
نقشهٔ بنا شامل گنبدخانه‌اى چهارتاقى با ایوانى رفیع در جلوى آن و با اتاق‌هاى دوطبقه‌اى در طرفین است.
نماى بیرونى بنا شامل ایوان رفیعى با تاق‌آهنگ است که در دو طرف آن، غرفه‌هاى دو طبقه‌اى قرار گرفته است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]