کمر مقبولا

کمر مقبولا در استان خراسان رضوی نام منطقه ای است که در فاصله 3 کیلومتری طرقبه در شهرستان بینالود و یک کیلومتری دره داغستان واقع است. این منطقه بکر پوشیده از تخته سنگ‌های آتشفشانی با جلوه‌هایی بسیار زیباست، به نحوی که دیدار از این آثار سنگی با هیات‌های شگفت‌انگیز برای گردشگر خالی از لطف نخواهد بود.
مسیر دسترسی به این محدوده از گره اصلی دوراهی نغندر منشعب میشود و در مسیری که به سمت نغندر جریان دارد یک مسیر خاکی جدا شده که ورودی محدوده کمرمقبولا محسوب میشود. به عبارتی از گره دوراهی نغندر تاورودی محدوده کمرمقبولا باید مسافتی حدود ۲ کیلومتر طی شود.
نزدیک کمر مقبولا به صورت طبیعی‌ترین پارک تفرج‌گاهی پذیرای علاقه‌مندان و گروه‌های علمی خواهد بود. دسترسی به کمرمقبولا از جاده کنار هتل طرقبه امکان‌پذیر است.
محور گردشگری طرقبه به رغم برخورداری از مواهب طبیعت،دارای بوستان‌ها و مرکز خرید مهمی از جمله پارک بوستان، پارک لاله، پارک شهر، پارک و تپه نصوح‌آباد، پارک طلوع، پارک نیلوفر، باغ پونه و بازار بعثت با یکصد و بیست واحد تجاری می‌باشد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

رباط فخر داوود

رباط فخر داود در شهرستان بینالود از توابع استان خراسان رضوی از کاروان‌سرای‌های قدیمی ایران از دوره تیموریان است که در راه جاده ابریشم (راه نیشابور به طوس) قرار داشته است.این رباط آجری در محل یکی از توقفگاه‌های کاروانیان در راه قدیم مشهد به نیشابور بنا شده و در 55کیلومتری مشهد قرار دارد.
در لوحی که در قسمتی از داخل این رباط نصب شده، آمده است: «فخر داود، منزلی بر کناره شاهراه نیشابور به طوس (جاده ابریشم) و بعد از منزل قدمگاه قرار داشته است. منزل فخرداود در حدود یک‌صد سال پیش قلعه‌ای مستحکم با 100 خانوار جمعیت بود و مهم‌ترین بنای فخرداود کاروان‌سرای سرپوشیده‌ای بود که از بناهای دوره تیموری است؛ دردوره صفویه مرمت شده و در دوره قاجاریه تا سال ۱۳۰۲ هجری قمری دو بار به وسیله محمدولی میرزا پسر فتحعلی شاه و امیرنظام‌الدوله تعمیر شده است...»
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آتشکده بازه هور

آتشکده بازه هور نام چهارطاقی سنگی است در شهرستان بینالود که در هفتاد کیلومتری جنوب شهر مشهد مرکز استان خراسان رضوی و ضلع شرقی روستایی به نام رباط سفید در ابتدای تنگه بازه هور قرار دارد.
از نظر لغوی بازه در فارسی دری به قسمتی از دیواره کوه گفته می‌شود که خورشید از میانه باز آن به طرز زیبایی طلوع می‌کند. به لحاظ ویژگی‌های معماری این بنا نمایانگر بخشی از اجزا و عناصر پارتی است که‌آندره گدار ( باستان‌شناس و معمار فرانسوی و متخصص در صنایع اسلامی و ایرانی و خاورمیانه ) آن را به قرن سوم میلادی نسبت داده است. این بنا یکى از کهن‌ترین نمونه هاى آتشکده گنبد دارى است که احتمالا متعلق به زمان پارتیان است .
دو پژوهشگر معروف ( هرتسفلد در کتاب ابنیه و آثار تاریخى ایران و آندره گدار در کتاب آثار ایران ) این بنا را از نزدیک دیده اند و آن را از آثار دوره ساسانى میدانند.
همچنین برخی معنقدند این بنای چهار طاقی بازه هور مانند یک تالار مجلل در دوران ساسانی است که بررسی‌های اولیه نشان می‌دهد به احتمال زیاد بنایی حکومتی و متعلق به درباریان دوران ساسانی است
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

سد چالیدره

سد چالیدره یک سد خاکی رس در شهرستان بینالود از توابع استان خراسان رضوی است که بوسیله رودخانه جاغرق پر آب می‌شود و در ابتدای جاده روستای نغندر و در سمت چپ جاده در دره ای با همین نام ساخته شده است.
آب این سد از طریق رودخانه جاغرق تامین می‌گردد و سبب طراوت آب و هوا در منطقه شده و امکانات و تسهیلات مناسبی برای گردشگران در محل فراهم آمده است.
کل مساحت چالی دره تفریحی و گردشگری یکصد و 60 هکتار می‌باشد که موقعیت ایده آل و خاصی دارد. جاذبه‌های زیبای طبیعی منطقه گردشگری چالیدره موجب استقبال روز افزون بازدید کنندگان و گردشگران از این منطقه شده و زمینه را برای توسعه بیشتر این مجموعه فراهم ساخته است.
این منطقه از دره‌های فرعی منطقه طرقبه بوده و یک محیط تفریحی و گردشگری کاملا مجزا را به وجود آورده است
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

موزه رباط ویرانی

موزه رباط ویرانی در روستای ویرانی از توابع شهرستان بینالود در ۱۰ کیلومتری جاده‌ی مشهد - شاندیز استان خراسان رضوی قرار دارد و از روستا‌های حاصلخیز و قدیمی است که بعد از انقلاب نام آن به ” نور آباد ” تغییر کرد.
این روستا در قرن‌های ۸ و ۹ یکی از کانون‌های مهم ترویج عرفان در خراسان و ولایت توس بوده است.
در اسناد موجود و معتبر گذشته نام روستا “ویرانیو” و “ویرانو” بوده و اخیرا به “ویرانی” تبدیل شده است.
رباط کاروانسرای ویرانی که این روزها مکان برپایی موزه مردم شناسی ویرانی شده در راه تابستانی،مواصلاتی نیشابور به توس در دوره تیموری احداث شده است.
این رباط در تاریخ ۲۷ دی ۱۳۷۷ با شمارهٔ ثبت ۲۲۶۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
رباط کاروانسرای ویرانی از نوع رباط‌‌های سرپوشیده و فاقد حیاط مرکزی است.
این بنا دارای 9 غرفه با طاق‌های جناغی است که هشت غرفه به شکل قرینه روبرو و یک غرفه در انتهای بنا قرار گرفته است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

ییلاق طرقبه

ییلاق طرقبه با وسعت ۱۶۰۰ کیلومترمربع در منطقه‌‌ای کوهستانی در امتداد شهرستان بینالود از توابع استان خراسان رضوی واقع شده و در ۱۵ کیلومتری مشهد در غرب انتهای بلوار وکیل‌آباد قرار دارد.
طُرقَبه که اکنون یکی از شهرهای شهرستان طرقبه شاندیز به شمار می‌آید، از جمله آبادی‌های بزرگ طوس قدیم بوده که در میان دره‌های سرسبز رشته‌کوه بینالود و در امتداد دره بسیار با صفایی واقع شده است و از نظر زمین‌شناسی از بخش‌های دشت، پای کوه و کوهستانی شکل گرفته است.
دره سرسبز و خرم طرقبه به واسطه اتصال به ییلاق‌های دیگر و نزدیکی به مشهد از قدیم به عنوان تفریحگاه مورد توجه ساکنان و زائران مشهد بوده است. طرقبه بین دو گودی قرار دارد و درسمت چپ آن رودخانه و در طرف راست بازه زو واقع شده و ارتفاع آن حدود 1433 متر از سطح دریاست .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

شاندیز

شاندیز یکی از شهرهای زیبا و ییلاقی ایران در بینالود از توابع استان خراسان رضوی در ۱۵ کیلومتری غرب مشهد قراردارد.
این شهر از شمال به میان ولایت و از جنوب به شهرستان نیشابور و از شرق با طرقبه و از غرب با گلمکان و چناران مجاور می‌باشد و دارای وسعتی حدود ۳۷۸۲۵ کیلومترمربع است. در بهمن ماه سال ۱۳۸۷ همزمان با تأسیس فرمانداری شهرستان بخش شاندیز به مرکزیت شهر شاندیز از ترکیب دهستانهای شاندیز و ابرده علیا ایجاد گردید. و از آن زمان تاکنون بخشداری شاندیز شروع به کار نموده است.
بخش شاندیز دارای دو دهستان (شاندیز- ابرده علیا) می‌باشد که دهستان شاندیز از مجموع روستاهای: چاه خاصه- ویرانی- لنگر- حسن آباد وکیل – سوران- فرح آباد – حصار سرخ – سرآسیاب – ساغشک- کلاته ابراهیم آباد و دهستان ابرده از روستاهای : ابرده علیا- ابرده سفلی- زشک- محله زشک علیا- محله زشک سفلی- گراخک- حیطه- شمعلی- گیزی و کلاته معاون تشکیل شده است. همچنین در بخش شاندیز ۹ روستا دارای دهیاری مصوب می‌باشند شامل: چاه خاصه- ویرانی- سوران- حصارسرخ- سرآسیاب- گراخک- ابرده علیا- ابرده سفلی- زشک و ۱۱ روستا دارای شورای اسلامی می‌باشند: محله زشک علیا- زشک- ابرده علیا- ابرده سفلی- کلاته ابراهیم آباد- گراخک- سرآسیاب- حصارسرخ- فرح آباد- ویرانی- چاه خاصه.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]