پناهگاه حیات وحش دشت لاغری

پناهگاه حیات وحش دشت لاغری در شمال غربی شهرستان بردسکن از توابع استان خراسان رضوی قرار گرفته است. منطقه دشت لاغری طی مصوبه شماره ۳۶۳ شورای عالی محیط زیست مورخ ۱۳۹۱/۲/۳۱ با وسعت ۲۶۲۱۳ هکتار بعنوان پناهگاه حیات وحش به مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست پیوسته است.
گونه شاخص گیاهی این منطقه قیچ می‌باشد که همراه با گونه‌های گز، تاغ و برخی گونه‌های استپی عمده پوشش گیاهی منطقه را تشکیل می‌دهند.
گونه شاخص جانوری این منطقه زاغ بور است که به تعداد مناسب قابل مشاهده است. زاغ بور یا زاغ ایرانی با نام علمی Podoces Pleskie گونه ای از خانواده کلاغ هاست که به عنوان متکامل‌ترین پرندگان نامیده شده است. از آنجا که تنها گزارشات معتبر درخصوص مشاهده این گونه محدود به خاک ایران است بسیاری از پرنده شناسان آن را گونه ای بومی و آندمیک به شمار آورده و لقب “پرنده ملی ایران” را به آن نسبت داده اند.
این گونه، لانه خود را به طرز هنر مندانه‌ای درمیان شاخه‌ها , درختچه‌ها و بوته‌های بیابانی به ویژه قیچ‌ها و تاغ‌ها با بهره‌گیری از الیاف گیاهی بنا می‌کند و کف لانه را از پشم گوسفند و گل می‌پوشاند تامحیطی گرم برای تخم‌گذاری که عمدتا اواسط اسفند ماه آغاز می‌شود فراهم گردد.
فرایند لانه‌سازی گونه آندمیک زاغ بور هر ساله بسیاری از عکاسان و علاقمندان حیات وحش را به عرصه‌های طبیعی این شهرستان می‌کشاند تا از نزدیک این رفتار عضو کوچک جثه خانواده ...مشاهده کامل متن کلاغ‌ها را شاهد باشند.
در مردادماه سال ۱۳۹۱ برای نخستین بار یوزپلنگ آسیایی در این منطقه مشاهده گردید. دیگر گونه‌های جانوری منطقه شامل گرگ، کفتار، روباه، هوبره، باقرقره، کبک، تیهو، انواع گنجشک سانان و انواع مار و مارمولک می‌باشند.
همچنین ماده آهوی سایت تکثیر دشت لاغری در اردیبهشت ماه ۱۳۹۲ دوقلو زایمان کرد .
در راستای حفظ و تکثیر گونه‌های در خطر انقراض جهت پرورش و زادآوری 3 راس گورخر از شهرستان یزد و 200 راس آهو در منطقه رها سازی شده است.

Add comment

عکس خوانده نمی شود