پناهگاه حیات وحش دشت لاغری

پناهگاه حیات وحش دشت لاغری در شمال غربی شهرستان بردسکن از توابع استان خراسان رضوی قرار گرفته است. منطقه دشت لاغری طی مصوبه شماره ۳۶۳ شورای عالی محیط زیست مورخ ۱۳۹۱/۲/۳۱ با وسعت ۲۶۲۱۳ هکتار بعنوان پناهگاه حیات وحش به مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست پیوسته است.
گونه شاخص گیاهی این منطقه قیچ می‌باشد که همراه با گونه‌های گز، تاغ و برخی گونه‌های استپی عمده پوشش گیاهی منطقه را تشکیل می‌دهند.
گونه شاخص جانوری این منطقه زاغ بور است که به تعداد مناسب قابل مشاهده است. زاغ بور یا زاغ ایرانی با نام علمی Podoces Pleskie گونه ای از خانواده کلاغ هاست که به عنوان متکامل‌ترین پرندگان نامیده شده است. از آنجا که تنها گزارشات معتبر درخصوص مشاهده این گونه محدود به خاک ایران است بسیاری از پرنده شناسان آن را گونه ای بومی و آندمیک به شمار آورده و لقب “پرنده ملی ایران” را به آن نسبت داده اند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای خوشاب

روستای خوشاب از توابع شهرستان بردسکن در استان خراسان رضوی ، در 36 کیلومتری شمال شرق این شهرستان واقع شده است. شاید علت نامگذاری روستا به خوشاب، آب وهوای مطبوع وخوش روستا باشد، زیرا در تابستان که هوای گرم وکویری شهرستان تا چند درجه بالای صفر می‌رسد ، آب وهوای خنک و دلپذیر خوشاب میزبان میهمانانی است که از شهر و روستاهای اطراف به آنجا می‌آیند تا جمعه را در دامان طبیعت بکر و زیبای روستا باشند.
روستای خوشاب بر روی تپه ای ساخته شده است و همه اطراف آن زمین‌ها و باغ‌ها و مزارع است. در قسمت غربی روستا تنگل بالا ودرخت بید قرار دارد، البته قبرستان روستا نیز در قسمت غربی است .در قبرستان روستا مکانی است به نام گودلو که قنات ودرخت و استخر در آن مکان وجو دارد البته آب قنات آن جا کم شده است .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

منطقه شکارممنوع درونه

منطقه حفاظت شده درونه در غرب شهرستان بردسکن و در حاشیه منطقه حفاظت شده توران استان خراسان رضوی واقع شده است.
منطقه درونه در سال ۱۳۷۵ به عنوان منطقه شکار ممنوع اعلام و پس از آن طی مصوبه شماره ۲۷۳ شورای عالی محیط زیست مورخ ۱۳۸/۱/۱۹ بعنوان منطقه حفاظت شده به مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست پیوسته است.
این منطقه بدلیل تنوع زیستگاه حیات وحش و قابلیتهای بالقوه در زمینه احیاء و حفظ پوشش گیاهی و جانوری درون منطقه ای شکار ممنوع اعلام شده است.این منطقه یکی از زیستگاه‌های یوزپلنگ آسیایی است. احتمال حضور این گونه در این منطقه قطعی شده بود ولی نیاز به حضور مستمر و پایش دقیق در منطقه احساس می‌شود تا بتوان از این گونه با ارزش عکس و فیلم تهیه شود.
از انواع مختلف گیاهان این منطقه می‌توان به بلقیص -گل زرد-سلمه-شور-خار گونی-بومادران-تلخه-چرخه-کنگر-شیرسگ-جودوسر-کاکوتی-فستوکا-جووحشی-خارمشک-مریم گلی-پونه-گون-خارشتر-دلمه ترکی-زیره‌ی سیاه وگل لاله اشاره نمود.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

مقبره عبدل آباد

عبدل آباد نام روستایی در استان خراسان رضوی ، شهرستان بردسکن ، بخش شهرآباد ، دهستان جلگه است. مقبره عبدل آباد در روستاى عبدل آباد واقع شده و به مسجد و گنبد عبدل نیز مشهور است.
به جهت واقع شدن بقعه در حاشیه کویر، شن‌هاى روان از سمت شرق به آن حمله ور می‏شوند و همین امر باعث فرسایش در این قسمت بنا شده است.
ساختمان مقبره که به صورت یک چهارطاقى به ارتفاع قریب به ده متر است، داراى گنبدى مدور به قطر 5 و ارتفاع قریب به 5 متر است که در جانب جنوب آن روزنه‏ اى جهت نورگیرى دارد. فضاى داخلى بنا مخصوصاً در قسمت داخل گنبد و بخش‏هاى بالاى دیوارهاى داخلى، گچبرى ‏هاى ساده بوده که متاسّفانه از بین رفته است.
این بنا که از دورة ایلخانى به جا مانده، به قرن پنجم هجرى هم نسبت مى‏ دهند، هر چند سبک معمارى آن بیشتر به بناهاى قرن هشتم به بعد، خصوصاً دورة تیموریان شبیه‏‌تر است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

برج علی آباد

برج علی‌آباد در شهرستان بردسکن ، روستای کشمر واقع شده است و در ۵ کیلومتری شمال جاده بردسکن به مشهد مرکز استان خراسان رضوی نمایان است. اعتقاد بر این است که این برج یک مقبره بوده‌است و به مقبره کشمر نیز معروف شده است. مشخص نشده است که این مقبره به یادبود زرتشت یا طغرل سلجوقی ساخته شده است. این برج ۱۸ متر ارتفاع دارد و محیط خارجی آن ۴۲ متر و محیط داخلی آن ۲۱ متر می‌باشد.
نمای خارجی بنا دارای پوششی مخروطی شکل است و از آجر ساخته شده‌است. بنا از داخل دارای سه طبقه‌است. این بنا دو پوششه می‌باشد و سقفی گنبدی به شکل عرق چین در داخل دارد. پوشش دوم بسیار بلندتر از پوشش اول می‌باشد ارتفاع آن بیشتر از 5 متر است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

برج فیروزآباد

فیروزآباد، روستایی در استان خراسان رضوی ، شهرستان بردسکن ، بخش شهرآباد، دهستان جلگه است.
برج فیروز آباد اثر تاریخی در ۱۷ کیلومتری جنوب بردسکن و در بخش شهرآباد در میان روستای فیروزآباد و بر روی ویرانه‌های بست دروازه ترشیز قدیم قرار دارد.
این مناره به شکل استوانه‌ای دولایه است و از آجر ساخته شده. ارتفاع اولیه آن 24 متر و اکنون به دلیل فرسایش 18 متر از آن باقی مانده است.
این بنا استوانه ای شکل است و با ارتفاع ۱۸متر و تزیینات و نحوه آجرچینی نشان دهنده معماری به سبک قرن ۷ و ۸ است. این بنا دارای ۲ کتیبه در بالا و پایین به خط کوفی است, به احتمال قریب به یقین، در گذشته، بلندی آن بیش‌تر از امروز بوده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

برج علی‌آباد

برج علی آباد در ۱۲ کیلومتری شمال شرقی بردسکن از توابع استان خراسان رضوی در میان روستای کشمر واقع است و در ۵ کیلومتری شمال جاده بردسکن به مشهد نمایان است.
این بنا بر فراز بقایا و آواره‌های قلعه کهن بنام کوشک بنیان شده‌است و قدمت این منطقه به دوره کیانیان و اشکانیان می‌رسد.
اعتقاد بر این است که این برج یک مقبره بوده‌است. به همین خاطر به مقبره کشمر نیز معروف شده‌است. این که مقبره چه شخصیتی است به خوبی مشخص نیست. یا به یادبود زرتشت یا طغرل سلجوقی ساخته شده‌است و یا یادبود نبوده و مقبره یکی از این افراد بوده‌است. این برج ۱۸ متر ارتفاع دارد و محیط خارجی آن ۴۲ متر و محیط داخلی آن ۲۱ متر می‌باشد.
نمای خارجی بنا دارای پوششی مخروطی شکل است و از آجر ساخته شده‌است. این بنا دو پوششه می‌باشد و علاوه بر سقف مخروطی خارجی سقفی گنبدی به شکل عرق چین در داخل دارد و این دو گنبد از بخش میانی به هم متصل و در مرکز این پوشش‌ها دو روزنه تعبیه شده‌است که به منظور روشنایی و تخلیه هوا می‌باشد. پوشش دوم بسیار بلندتر از پوشش اول می‌باشد ارتفاع آن ۵ متر بالاتر است این بنا دوجداره‌است و از جدار داخلی طاق‌هایی به داخل بنا ساخته شده‌است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]