امروز: چهارشنبه، 11 اسفند 1395

توریسم تراول

سایت گردشگری ایران و جهان

روستای بوژان

آدرس : 13 کیلومتری شمال شرقی نیشابور ، 120 کیلومتری شهر مشهد
روستای بوژان نیشابور با ارتفاع ۱۶۰۰ متر، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان نیشابور در استان خراسان رضوی و در 120 کیلومتری شهر مشهد و 13 کیلومتری شمال شرقی نیشابور قرار گرفته است که از شهر نیشابور جاده ای آسفالته جهت ورود به این روستا وجود دارد.
در مورد وجه تسمیه بوژان چند نظریه وجود دارتد. اول اینکه بوژان به معنای رشد کرده است، دوم اینکه نام گیاهی است که برگ‌های ریز و ساقه‌های دراز دارد و در این روستا به وفور یافت می‌شود و سوم اینکه کلمه بوژان گرفته شده از پسوند مناطقی به نام چشمه ساران یا مرغزاران است.
در هنگام ورودتان به نیشابور می‌توانید از جاده آسفالتی که به این شهر ختم می‌شود، وارد روستایی زیبا با آب و هوایی خاص و طبیعتی منحصر به فرد شوید. در اینجا آبشاری زیبا و رودخانه ای که اطرافت آن را باغ‌های میوه پوشانده، چشم اندازی رویایی را برای گردشگران رقم زده است.

رباط زرنوخ

رباط زرنوخ بنایی تاریخی مربوط به دوره صفوی است که در 30 کیلومتری جاده تربت حیدریه به فیض آباد و دربخش مه ولات شمالی از توابع استان خراسان رضوی قرار دارد .
این رباط از نوع سرپوشیده است و تزئینات آجری متعددی دارد بطوری که پوشش سقف گنبدی بنا هر کدام به یک نوع آجر چینی آراسته است .
در بخش میانی رباط، نورگیر پوشش سقف نور فضای داخلی این قسمت را تأمین می‌نماید ،علاوه بر آن بارانداز نیز در این قسمت واقع است .

قلعه دختر شوراب

آدرس : قلعه دختر شوراب در حدود 15 کیلومتری شهر گناباد در استان خراسان رضوی و مشرف بر روستایی به نام شوراب واقع شده است.
قلعه سنگی دختر شوراب، در حدود 15 کیلومتری شهر گناباد در روستایی به نام شوراب و آن سوی شهر بیدخت بر فراز کوهی بلند و خطرناک قرار گرفته است. زیر آن باغی با نام کلاته که از آن پسران صحرایی است واقع شده. که امروزه دیگر قناتش آب زیادی ندارد. پس از رسیدن به کلاته بالا رفتن از کوه سخت است و شما باید از وسط کوه رد شوید.
وجه تسمیه این بنا به دلیل انتساب آن به «‌ناهید » الهه آب و برکت و زیبایی است که مورد پرستش و احترام ایرانیان در آیین پیش از اسلام بوده است و یا به گفته برخی، قبر شاهزاده خانمی در این قلعه است هرچند در چند شهر دیگر ایران نیز قلعه هایی به همین نام داریم.

کاخ خورشید

کاخ کلات یا کاخ خورشید در شهرستان کلات از توابع استان خراسان رضوی قرار دارد و مهم‌ترین یادگار نادر شاه افشار درکلات است که در سال ۱۱۵۱ هـ.ق، به دستور نادرشاه جهت اقامت و خزانه برای جواهرات و غنایم درکلات ساخته شده‌است.
این قصر در میان باغی بزرگ به شیوه باغ‌های ایرانی بنا شده، اما ساختمان آن تلفیقی از معماری ایران و هندوستان است. نادر شاه علاوه بر سیم و زر و جواهر، هنرمندان زیادی را از هند به ایران آورد و از ماهرترین هنرمندان برای آرایش قصر خورشید استفاده کرده است.
کلات به معنی قلعه و برج و بارو است قبل از اسلام تقریبا تمامی شهرها را به شکل کلات می‌ساختند که در آنها مساله نظام طبقاتی رعایت می‌شده است.

پارک جنگلی سید مرتضی

شهرستان کاشمـَر ، یکی از شهرستان‌های استان خراسان رضوی ایران است که در جنوب غربی این استان قرار گرفته‌است. مرکز این شهرستان، شهر کاشمر است.
پارک جنگلی سید مرتضی با مساحتی حدود 50 هکتاردر سال 1337 احداث شد,این پارک در جوار آستان مقدسه سید مرتضی (ع) در کاشمر احداث شده است.
از سالها پیش طرح توسعه مجموعه سیاحتی- زیارتی سید مرتضی (ع) با امکانات مختلفی از قبیل زائر سرا، آشپزخانه، پارک امکانات سرگرم کننده و بازار به مرحله اجرا درآمده است.
امامزاده سید مرتضی (ع) برادرامامزاده سید حمزه (ع) و امام رضا (ع) منسوب می‌باشد
طبق استناد تاریخی کهن، وی در سده دوم هجری توسط امویان در همین مکان شهید و به خاک سپرده شد.

دره شمخال

دره شمخال نامی است از روستایی کوهپایه ای به همین نام که از شمال شرقی به کوه آسلمه و از جنوب شرقی به رودخانه دائمی کال شمخال محدود است، گرفته شده است
این روستا بنای تاریخی کهنی ندارد اما اقلیم مساعد، خاک مرغوب و منابع غنی آب، تاثیر فراوانی در شکل گیری روستا داشته است
دره شمخال به طول ۱۸کیلومتر، از روستای شمخال در کیلومتر ۷۰ جاده قوچان به باجگیران در استان خراسان رضوی آغاز می‌شود و به اراضی درونگر در جاده قوچان به درگز ختم می‌شود.
شمخال نام یک نوع تفنگ قدیمی و دست ساز و قوی به زبان کردی کرمانجی بوده است.
مردم روستا کرد کرمانج و پیرو مذهب شیعه اند و عموما از طریق کشاورزی به ویژه باغداری و دامداری و عده ای هم از راه صنایع دستی معیشت می‌گذرانند.
دره شمخال شیب ملایمی دارد,در مدخل ورودی زو (دره) رودخانه ای فصلی جاری است که هنوز آب چندانی در آن دیده نمی‌شود اما هر چه به داخل دره نزدیک‌تر می‌شوید بیشتر زیبایی‌ها و آب جاری و زلال آن چشمگیر می‌شود.

معدن فیروزه

مشهورترین فیروزه در ایران فیروزه نیشابور است و مهم‌ترین معدن فیروزه در ایران در شهرستان نیشابور می‌باشد مهمترین معدن فیروزه ایران در نزدیکی روستای معدن از توابع شهرستان فیروزه از توابع استان خراسان رضوی واقع شده است و از سطح زمین ۲۰۱۲ متر بلندی دارد, بیش از 2000 سال است که این معدن مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد. فیروزه این معدن به عنوان مرغوب‌ترین نوع این ماده معدنی در مقایسه با تولیدات کشورهای چین، آمریکا، مصر و مکزیک شناخته می‌شود. شاید این معدن قدیمى‌ترین معدن فعال دنیا باشد و سابقه بهره بردارى از آن به استناد کشف جسدى در شهر قدیمى تپه برج ،به بیشتر از بالاى 5000 سال برسد .

سد تاریخی فریمان

سد تاریخی فریمان یکی از مهمترین جاذبه‌های طبیعی و تاریخی سیاحتی فریمان در استان خراسان رضوی است این سازه مربوط به دوران‌های تاریخی پس از اسلام است و در ۱۰ کیلومتری شهر فریمان واقع است.
بنای اولیه بند به عصر مغول و به روایتی به دوران صفوی بر می‌گردد,این سد یک بار در دوران عین الدوله مرمت و سپس در زمان پهلوی و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ارتفاع آن افزایش داده شده است.
این بند دستخوش حوادث طبیعی زیادی بوده است ظاهرا سطح اولیه بستر آن آجر فرش بوده که بر اثر رسوب و گل و لای زیادی پوشیده است. ارتفاع فعلی آن ۲۰ متر می‌باشد و دارای پشت بندهای آجری بسیار مستحکمی است.
برخی می‌گویند این بند ابتدا هزار سال پیش تا ارتفاع 4 متری ساخته شده است و سپس در زمان صفویان ارتفاع آن را به 20 متر رسانده اند. تا چند سال پیش، از آب این سد، برای تولید برق استفاده می‌کردند.

دریاچه بزنگان

دریاچه بزنگان یا کل بی‌بی، تنها دریاچه در استان خراسان رضوی است ,این دریاچه مهمترین دریاچه خراسان رضوی است و در ۱۳۰ کیلومتری مشهد و ۸۰ کیلومتری شهرستان سرخس و در جنوب رشته‌کوه‌های هزارمسجد قرار دارد.
وسعت این دریاچه حدود ۸۰ هکتاراست و عمیق‌ترین نقطه آن ۱۲ متر می‌باشد.
آب این دریاچه از بارندگی‌های سالانه و چشمه‌های کوچک حاشیه و کف دریاچه تامین می‌شود و تاکنون ۳۳ گونه فیتو پلانکتون جلبکی در دریاچه بزنگان شناسایی شده است
طعم آب کمی تلخ و شورمزه است . این دریاچه و محیط پیرامون آن زیستگاهی مناسب برای ماهیان ، جانوران و پرندگان مهاجر زمستان گذرا ، بهارگذار و بومی است .
دریاچه بزنگان ویژگیهای خاصی دارد و از اهمیت علمی و تحقیقاتی بالایی برخوردار است که همه ساله در فصلهای پاییز و زمستان و اوایل بهار زیستگاه بسیار مناسبی جهت زمستان گذرانی پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی می‌باشد .

آرامگاه ملا هادی سبزواری

آرامگاه ملا هادی سبزواری مربوط به دوره قاجار است در استان خراسان رضوی و در شهر سبزوار ، ضلع جنوبی میدان کارگر واقع شده است
حاج ملا هادی سبزواری، معروف به «حکیم سبزواری» و «حاجی سبزواری»، حکیم و عارف بزرگ شیعه و اسلام در سال 1212 قمری در شهر سبزوار به دنیا آمد و در سال سال ۱۲۸۹ هـ.ق وفات یافته است
پدرش حاج میرزا مهدى یکى از انسانهاى وارسته و مومن سبزوار بود.
حکیم سبزواری، هشت ساله بود که به جمع محصلان علوم مقدماتى پیوست و در نوجوانى ادبیات عرب (صرف و نحو) را فرا گرفت و به جلسات درسهاى بالاتر راه پیدا کرد.
او در ده سالگى پدرش را از دست داد اما توانست به کمک یکى از اقوام خویش راههاى سخت آینده را هموار سازد.
پسر عمه‌‌اش حاج ملا حسین سبزوارى که خود اهل فضیلت و دانش بود در ادامه تحصیل وى را یارى کرد و با کمک او راهى حوزه علمیه مشهد شد و ده سال در کنار بارگاه امام رضا (ع) مشغول به تحصیل شد