امروز: جمعه، 8 اردیبهشت 1396

توریسم تراول

سایت گردشگری ایران و جهان

روستای مهنه

روستای مهنه نام روستایی است که در مرکز شهرستان مه ولات در استان خراسان رضوی واقع شده است ، سرتاسر اطراف روستا را زمین‌های هموار و پست فراگرفته است.
تا فاصله ۳۰ کیلومتری در شمال غرب روستا هیچ گونه ارتفاعی در اطراف روستای وجود ندارد ، نزدیکترین ارتفاعات، کوه‌های قلعه جوق در شمال روستا غرب است که فاصله آن با روستا ۳۰ کیلومتر است.
آرامگاه منسوب به ابوسعید ابوالخیر عارف نامدار در این روستا قرار دارد که بنظر کارشناسان روزی قدمگاه وی بوده است و آرامگاه او در مهنه خاوران (ترکمنستان) قرار دارد.
کشاورزی در روستای مهنه به دو صورت زراعت- باغداری و دامداری صورت می‌گیرد.با توجه به اقلیم منطقه محصولات متنوعی در روستا به عمل می‌آید، در واقع مهم‌ترین محصولات کشاورزی این روستا شامل گندم، جو، زعفران و پنبه می‌شود.

کوه و آبادی ییلاقی اسفره ( سیبره )

کوه و آبادی ییلاقی اسفره با نام محلی سبیره ، آبادی و کوهی در غرب روستای دوغ آباد مرکز دهستان مه ولات شمالی در استان خراسان رضوی است.
مه ولات یکی از شهرستان‌های استان پهناور خراسان رضوی به مرکزیت شهر فیض آباد می‌باشد که از دو بخش مرکزی و شادمهر تشکیل شده‌است.
ارتفاع کوه اسفره معادل ۱۱۸۸ است که در غرب روستای دوغ آباد واقع شده‌است و از آن چندین رشته قنات سرچشمه می‌گیرد.
مجموع این قنات‌ها آبادی و باغستانی را بوجود می‌آورند که به آن سیبره یا اسفره می‌گویند.

آرامگاه منسوب به ابوسعید ابوالخیر

آدرس : آرامگاه منسوب به ابوسعید ابوالخیر واقع در شهرستان مه ولات از توابع استان خراسان رضوی است .

بوسعید فضل‌الله بن احمد بن محمد بن ابراهیم (ابوسعید فضل‌الله بن ابوالخیر احمد) عارف و شاعر نامدار ایرانی قرن چهارم و پنجم(۳۵۷-۴۴۰ قمری) , معروف به ابوسعید ابوالخیر می‌باشد
در 55 کیلومتری جنوب شرقی تربت حیدریه و 7 کیلومتری فیض آباد در روستایی به نام مهنه مقبره ای قرار دارد که برخی معتقدند مدفن شیخ ابوسعید ابی الخیر پیرمهنه است.
ابوسعید ابوالخیر در بین عارفان مقام بسیار ممتاز و استثنایی دارد و نام او با عرفان و شعر آمیخته است.

امامزاده سید مرتضی

ارگاه منور امامزاده سید مرتضی(ع) در فاصله ۵ کیلومتری شمال شهر کاشمر واقع در استان خراسان رضوی و در دامنه کوه‌های معروف به هفت شاخ، در منطقه ای ییلاقی و چشم نواز، قرار گرفته است
ایشان از فرزندان امام موسی بن جعفر (علیه السلام) است.
مزارات دیگری در شهرهای خراسان از جمله اسفراین، بجنورد، بردسکن و قوچان منسوب به این امامزاده می‌باشد. در حالیکه وی به خراسان سفر نکرده است و در سال 210 ق به دستور مأمون مسموم و به شهادت رسید و آرامگاه وی در کنار مرقد پدرش در صحن کاظمین قرار دارد و به طور مسلم این امامزاده از احفاد و نوادگان آن حضرت و یا شخصیت دیگری غیر از ابراهیم الاصغر المرتضی می‌باشد.

آبگرم کریز

آدرس : استان خراسان رضوی - شهرستان کاشمر - 3 کیلومتری روستای کریز
آبگرم کریز در حاشیه جاده آسفالته کریز به ریوش در فاصله 15 کیلومتری شهر ریوش و به فاصله 3 کیلومتری روستای کریز کاشمر قرار دارد.
این آبگرم معدنی خاصیت‌های درمانی فراوانی دارد.
در حاشیه‌ی این مکان نیز دره بسیار با رودخانه ای پرآب، چشمه سارهای آب سرد شیرین و گوارا وجود دارد.

روستای بحرود

روستای بحرود نام روستایی از توابع دهستان تحت جلگه بخش مرکزی شهرستان فیروزه در استان خراسان رضوی است که در 7 کیلومتری جنوب مرکز شهرستان واقع شده است.
این روستا از جنوب با روستای بازوبند و از شرق با روستای معتمدیه و از شمال با روستای اقبالیه همسایه است . در غرب نیز با اراضی کشاورزی روستای حاجی آباد (خالی از سکنه) محدود می‌شود و از طریق یک جاده آسفالته آنتنی به طول 500 متر به جاده فیروزه- حسن آباد سالار متصل می‌شود.
این روستا در میانه دشت قرار گرفته و اطراف آن کاملا هموار و صاف است و از کوهستان و ارتفاعات فاصله زیادی دارد.
بحرود و اطراف آن توسط رسوبات آبرفتی مربوط به دوران چهارم زمین شناسی پوشیده شده است و با توجه به نزدیکی به گسل‌های بینالود در منطقه زلزله خیز قرار دارد.
شیب روستا از شمال به جنوب بوده و میزان آن حدود 2 درصد می‌باشد.

آب انبار همت آباد زمانی

پیشینه‌ی بنای « آب انبار همت آباد زمانی » که در دهستان تحت جلگه بخش مرکزی شهرستان فیروزه از توابع استان خراسان رضوی قرار گرفته، به دوره‌ی قاجاری می‌رسد. مالکیت این بنا وقفی بوده و به شماره‌ی 5145 در تاریخ 25/12/1380در فهرست آثار ملی ایران ثبت گردیده است. بنای آب‌انبار همت‌آباد، با داشتن فرم کلی و اصلی آب‌انبارهای قدیمی و همچنین سبک شاخص سازهه - به ویژه در ساخت سردرب ورودی- دارای ارزش معماری و تاریخی است و دربرداشتن تزئیناتی چون آجرکاری راسته-خفته بر روی لچکی سردرب و راهروی اصلی، بر ارزش هنری و فرهنگی بنا می‌افزاید.
موقعیت جغرافیایی:
آب‌انبار همت‌آباد زمانی، در جنوب غربی روستای همت‌آباد و با فاصله‌ی تقریباً صد متری از جاده‌ی اصلی روستا، جای گرفته. بنای آب‌انبار همت‌آباد، با زاویه‌ای حدود 45 درجه نسبت به جاده، کوچه‌ها و منازل مسکونی روستا، ساخته شده. زاویه‌ی 45 درجه‌ای بنا به سمت شمال شرقی است.

عمارت و باغ نشاط فیروزه

عمارت و باغ نشاط فیروزه در ۳ کیلومتری شهر فیروزه و ۲۰ کیلومتری شهر نیشابور استان خراسان رضوی قرار گرفته است. این باغ تاریخی به «باغ سالار» یا «باغ نشاط» معروف است و قدمت آن به دوره قاجار می‌رسد و در سال ۱۳۳۶ قمری به دست «آقابالاخان سالار معتمد گنجی» بنا شده است.
مالک اصلی این باغ ((سالار معتمد)) فرزند ابراهیم بیگ از اهالی قزوین بوده که در حدود 130 سال قبل در نیشابور سکونت داشته و این باغ را احداث نموده است.
باغ نشاط با ۱۵ هکتار مساحت با بهترین ترکیب اصیل فنی ساخته شده و پلان آن به شکل مربع می‌باشد
بنا دارای دو ورودی شمالی وجنوبی ,دو عمارت شمالی و مرکزی، دیوار حصار، ۴ برج است و درختان زیادی را دربرمی گیرد که در عمارت‌های آن از عناصر تزیینی، آجر کاری، کاشی کاری و گچ بری‌های زیبایی استفاده شده و دارای ارزش فرهنگی و هنری ویژه ای است.

برج واقع

شهر فَریمان شهری در استان خراسان رضوی در شرق ایران است این شهر در بخش مرکزی شهرستان فریمان قرار دارد.
فریمان قبل از سال 1313 یکی از بخش‌های تابع شهرستان مشهد با 200 خانوار بود و در زمان صفویه و قاجاریه جزو املاک سلطنتی به حساب می‌آمد.
برج واقع یکی از جاذبه‌های فریمان است که در فاصله کمی از سد فریمان و در ضلع شمال شرقی سد فریمان روی تپه‌ای نه چندان مرتفع قرار گرفته است.
این برج , مدور ساخته شده است و فانوس‌های دریایی را در ذهن تداعی می‌کند که مربوط به دوره پهلوی اول است و سبک معماری بسیار زیبایی دارد.

مجموعه معماری سنگ بست

مجموعه معماری سنگ بست یکی از آثار باستانی استان خراسان رضوی است.این مجموعه مربوط به دوران‌های تاریخی پس از اسلام است و در شهرستان فریمان ، بخش مرکزی، روستای سنگ بست واقع شده است
از آنجا که سنگ‌بست در قدیم محل تلاقی شاهراه نیشابور به مرو و قهستان وهرات به مشهد و توس بوده منزلی مهم به شمار می‌رفته و در آن تأسیسات رفاهی ساخته شده است.
مقبره ارسلان جاذب - مناره مجاور آن و رباط سنگ بست از جمله بناها و آثار تاریخی ساخته شده در سنگ بست است.
مقبره ارسلان جاذب:
این مقبره مربوط به ارسلان جاذب والی وسپهسالار توس یکی از دوسردار سلطان محمود غزنوی است.