سد شوسف

شوسف مرکز بخش شوسف شهرستان نهبندان از توابع استان خراسان جنوبی است ، یکی از تفریحگاههای شوسف سد شوسف می‌باشد که درغرب شوسف ساخته شده است.
این سد در فاصله 38 کیلومتری شمال شهرستان نهبندان واقع شده است .
حجم مخزن سد در تراز نرمال 0.3826 و حجم مفید مخزن 0.23 میلیون مترمکعب می‌باشد.
رودخانه هنگر که این سد بر روی آن احداث گردیده است از ارتفاعات کوه هوری سرچشمه می‌گیرد و حوزه آبریز آن به شکل طویل و کشیده ای است که در امتداد شرق به غرب بوده و بیشترین نقطه ارتفاعی آن 2723 متر از سطح دریا ارتفاع دارد ، امتداد حرکت جریان در داخل حوزه از غرب به شرق می‌باشد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای ده سلم

روستای ده سلم آخرین نقطه انسان نشین استان خراسان جنوبی است ، این روستا در جاده نهبندان به شهداد قرار دارد و شاخصه این روستا نخلستان‌های آن است که در کمتر جایی در خراسان جنوبی دیده می‌شود. دهسلم آخرین روستای حوزه استحفاظی نهبندان است که در مجاورت استان کرمان قرار دارد.
ده سلم بدلیل نزدیکی به کویر لوت تحت تأثیر آب و هوای آن قرار گرفته و بهمین دلیل تابستانهای خشک و سوزان دارد.
در روستای دهسلم ویژگی‌های بارز مناطق کویری متبلور شده و خانه‌های گنبدی و گلی، نخلستان‌های خرما و ... جلوه هایی از زیبایی‌های این روستا است ، در گوشه ای از نخلستان خرمای آن و در بافت قدیم روستا قلعه قدیمی دهسلم قرار دارد که دیوارهای آن هنوز پا بر جا است.
زمینهای زراعی قابل بهره برداری که شامل نخلستان و گندمزار است، در قسمت جنوب دهکده قرار گرفته است و به این ترتیب زندگی ده سلمی‌ها مستقیماً به خرما و درخت آن مربوط می‌شود.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

تالاب نمکزار کجی

تالاب نمکزار کجی شوره ­زاری وسیع است که در 75 کیلومتری شمال شهر نهبندان در استان خراسان جنوبی واقع شده است.
این منطقه به دلیل پایین بودن سطح ارتفاع آن نسبت به مناطق اطراف، محل تجمع زه ­آب منطقه شده و با توجه به این که شوری خاک آن نیز زیاد است به دریاچه نمکی تبدیل شده است.
این تالاب از آنجایی که در تمام فصول سال دارای آب بوده، محل امنی برای پرندگان مهاجر آبزی می­باشد و همه ساله تعداد زیادی از پرندگان مهاجر را در خود جای می­دهد و نیز دارای برآمدگیهای خشکی همراه با پوشش گیاهی مناسب برای تخمگذاری پرندگان است.
منطقه تالاب کجی نمکزار نهبندان نیز همانطور که از نامش پیداست همانند سایر تالاب­های کشور پرندگان متنوعی را در خود جای داده است و هر ساله خصوصاً در فصل مهاجرت پرندگان آبزی و کنار آبزی، گونه ­های مختلفی از قبیل آبچیلیک پاسبز، آبچیلیک پاسرخ، حواصیل خاکستری، حواصیل سفید، خوتکا و اردک سرسبز در آن به چشم می­خورند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای چاهدراز

روستای چاهدراز در استان خراسان جنوبی ، شهرستان نهبندان بخش شوسف قرار گرفته و فاصله ان از شهر شوسف حدود 20 کیلومتر و فاصله ان از جاده اصلی حدود 8 کیلومتر است. در قسمت شمالی این روستا کوه‌های گنده گاو و دشت بندونک قرار گرفته و آن دریاچه نمک و بخش شرقی آن شوسف و روستای ذهاب و در جنوب هم جاده اصلی بیرجند به واقع می‌باشد. شغل مردم این دیار کشاورزی و دامداری است و مانند بسیاری دیگر از روستاییان مهاجر، افرادی از این روستا به شهرها کوچ کرده و در آنجا به کسب و کار می‌پردازند. نام خانوادگی مشهور در این روستا نخعی زینلی، نخعی زاده و رستمی است و با این فامیلی شناخته می‌شوند. تعداد جمعیت افراد ساکن در روستا بیش از 700 نفر بوده و خانه‌های آنها به صورت گاه و گلی با سقف‌های گنبدی ساخته شده که ساختاری بسیار زیبا دارند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

قلعه شاهدژ

قلعه شاهدژ در فاصله پنج کیلومتری شرق شهر نهبندان در استان خراسان جنوبی و مشرف بر فراز کوهی منفرد به نام شاهدژ واقع شده است که از سطح زمینهای اطراف آن 300 متر بلندتر است
قلعه شاهدژ در ارتفاع 1400 متری از سطح دریا در فضای وسیع قله کوهی منفرد که از اطراف به دشت‌های با و وسیع اشراف دارد ، قرار گرفته است این بنا در نقطه ای قرار گرفته که سه مسیر سیستان ، بلوچستان ، و قهستان را در بر می‌گیرد
در چهار گوشه قلعه برجهای بلندی قرار داشته که امروزه تنها یکی از آنها در ضلع جنوب غربی قلعه سالم مانده است آنچه بیشتر از هر چیز دیگر نظر بازدیدکنندگان را به خود جلب می‌نماید درب ورودی قلعه و قطعه سنگ بسیار سنگین و بزرگی است که به طرز ماهرانه‌ای تراشیده شده است. ورودی قلعه یک فضای مربع شکل کوچک است که به سحن بزرگ قلعه منتهی می‌شود.
در داخل قلعه فضاهایی نظیر اتاق‌های سربازان، اصطبل، آب انبار، برج‌هایدفاعی، حصار انبار آذوقه و سایر قسمت‌های ضروری وجود داشته است، طبق بررسی‌های به عمل آمده این قلعه گنجایش 3 هزار نفر را داشته است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

کوه‌های مینیاتوری نهبندان

کوه‌های مینیاتوری در پنج کیلومتری غرب شهر نهبندان از توابع استان خراسان جنوبی قرار دارند ,این کوه‌ها دارای یک کیلومتر عرض و 25 کیلومتر طول دارند و از بهترین زیبایی‌های زمین‌شناسی در شرق ایران به شمار می‌روند.
در ایران این نوع کوه‌ها فقط در شهرستان‌های چابهار و نهبندان وجود دارند که وجود این کوه‌های مینیاتوری در نهبندان یکی از مهم‌ترین تفریح‌گاه‌های خانواده‌های این شهرستان محسوب می‌شوند.
این کوه‌ها به رنگ‌های قرمز و خاکستری و از نوع رسوبی هستند و فاقد پوشش گیاهی هستند.ارتفاع این کوهها از 5 تا 100 مترمتغیراست به کوه‌های مینیاتوری هم معروف است.
ارتفاع بعضی از آنها تنها پنج متر است که مانند مخروط‌های کله قندی صحنه‌ای رویایی و خیال انگیز را به وجود می‌آورد گویی یک سلسله جبال بزرگ است به همین دلیل به آن کوه‌های مینیاتوری می‌گویند.
این کوه‌ها یکی از زیباترین و شگفت انگیزترین جاذبه‌های طبیعی جهان و پدیده‌ای منحصر‌به‌فرد است که همه ساله پذیرای گردشگران و مسافران بسیار زیادی است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آسیاب بادی نهبندان

آسیاب بادی نهبندان یا آسباد‌ها در روستای خوانشرف و در مجاورت شهر نهبندان از توابع استان خراسان جنوبی در کنار آسباد‌های روستا‌های همند، رومه، میغان و چهارفرسخ از جمله آثار تاریخی زیبای ایران زمین نیز به شمار می‌آیند. یکی از ویژگی‌های آسباد‌های ایران این است که برخلاف آسیاب‌های اروپایی که محوری عمودی داشته اند اینها محوری افقی دارند و با نیروی باد حرکت می‌کنند.
منطقه سیستان و خراسان جنوبی محل وزش باد‌های ۱۲۰روزه سیستان است؛ باد هایی که می‌تواند به عنوان عنصری ویران کننده تلقی شود. با وجود این ایرانیان قدیم آسیاب‌های بادی نهبندان را در مسیر این باد‌ها ساختند.
باد‌های ۱۲۰ روزه سیستان در دوره گرم سال و معمولاً در بازه اواسط اردیبهشت تا اوایل پاییز و معمولاً بیش از ۱۲۰ روز می‌وزد. معمولاً اوایل خرداد تا اوایل پاییز این باد‌ها قدرت و شدت بیشتری دارند. منشأ باد‌های ۱۲۰ روزه که در اصطلاح محلی به بادکوه معروف است، ارتفاعات پربرف کوه بابا در هندوکش می‌باشد. وجود باد‌های شدید از یک طرف و نبود آب از طرف دیگر باعث رونق آسیاب‌های بادی در شرق ایران زمین بوده وباعث اهمیت آن شده است
بنای آسباد از ساده‌‌ترین مصالح شامل خشت و گل و چوب ساخته شده و ساختمان آن از دو طبقه اصلی تشکیل شده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

قلعه نهبندان

قلعه نهبندان از جمله آثار به جامانده تاریخى در استان خراسان جنوبى و در پنج کیلومتری شرق شهرستان نهبندان است که قدمت آن به دوران اشکانیان مى‏رسد و به گفته عده‏اى از صاحب‏نظران محل شهر باستانى «نِه» در آن جا بوده است. این بنا از چهار طرف به دشت‌های وسیع مشرف و این خود نشان اهمیت ویِژه آن است، به گفته عوام نام اصلی این قلعه «شاه دزد» بوده که برگرفته از نام صاحب اصلی و اولی این بنای تاریخی است و بعدها به این قلعه «شاه دژ» گفته شده است. به دلیل اشرافیت کامل این قلعه به شهر نهبندان و قلعه قدیمی دیگر آن در همه زمانها مورد توجه حاکمان وقت قرار می‌گرفته است. قلعه نهبندان مجتمعی بزرگ از عناصر و اجزاء معماری مختلف با کارکردهای گوناگون است هر چند در مجموع بنایی نظامی و شبیه یک پادگان بزرگ می‌باشد که مربوط به فدائیان اسماعیل بوده است و مصالح بنا تماماً از سنگ و آجر است. وقتی هزار و 400 متر از سطح دریا بالاتر رفته و به رأس قلعه و شاه نشین آن مشرف شوید به عظمت این بنای منحصر به فرد پی می‌برید، بنایی که 3000 سرباز را در دل خود جای داده است. در داخل قلعه فضاهایی نظیر اتاق‌های سربازان، اصطبل، آب انبار و سایر قسمت‌های ضروری وجود داشته است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]