امامزادگان فردوس

بارگاه امامزادگان فردوس (امامزادگان سلطان محمد و سلطان ابراهیم ( ع )) از مهمترین مکانهای زیارتی شهرستان فردوس در استان خراسان جنوبی است .
امام زادگان سلطان محمد و سلطان ابراهیم از نوادگان حضرت موسی بن جعفر ( ع ) هستند.
بارگاه مطهر این دو امامزاده در جنوب غربی شهر فردوس و در داخل مجموعه تاریخی شهر قدیم تون قرار دارد که ساختمان فعلی آن در عهد تیموری بنا شده و قبل از زلزله سال 1347 در مرکز شهر فردوس قرار داشته است .
بیشتر زائران بارگاه قدس رضوی که از مسیر استانهای خراسان جنوبی به مشهد مقدس سفر میکنند به زیارت این دو امامزاده مشرف میشوند .
اقدام‌های قابل توجهی در چند سال اخیر برای رفاه حال زائران از قبیل بهسازی و آجر فرش نمودن صحن امامزاده ، تعویض ضریح ، اصلاح سیستم روشنائی ، مرمت ساختمان اصلی ، احداث سرویس بهداشتی و وضوخانه و همچنین جاده مناسب انجام شده است .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

مسجد کوشک فردوس

به دلیل این که مسجد کوشک فردوس در شهرستان فردوس از توابع استان خراسان جنوبی در منطقه ای محروم و دور افتاده واقع شده تا حدودی از نظر استادان فن در کشور به دور و ناشناخته مانده است ولی تحقیقاتی که کارشناسان باستان شناسی در مورد این مسجد انجام داده اند نشان می‌دهد که قدیمی‌ترین بنای خشتی استان‌های خراسان است.
مسجد کهن کوشک دارای فرم مستطیل و معماری درون گرا و همچون بناهای صدر اسلام بسیار ساده و بی پیرایه است و سبک خراسانی یا شبستانی دارد،عناصر معماری تشکیل دهنده بنا شامل سردر ورودی، میان سرا، رواق‌ها و صفه در اطراف میان سرا، گرم خانه یا شبستان زمستانی و 2 محراب است که ورود به بنا از جبهه شمال غربی توسط ایوانی با ارتفاع 7 متر و 40 سانتی متر انجام می‌شود.
قوس سر در ورودی به فرم ته رنگ مساجد سبک خراسانی، بیضی شکل است که درون قابی قرار گرفته و در بالای سر در، قاب مستطیل شکلی با عرض کمتر تکرار شده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای مهوید

روستای مهوید روستایی از توابع شهرستان فردوس واقع در استان خراسان جنوبی می‌باشد.
بر طبق شواهد و اسناد موجود ، این روستا از قدمتی چند صد ساله برخوردار بوده و در گذشته دهستانی با بیش از پنج هزار سکنه بوده است که از جنوب به دهستان باغستان (فردوس) و از غرب به دهستان برون (فردوس) و از شمال به بجستان و از شرق به کاخک (گناباد) محدود و دارای 17 روستای تابعه .
این روستا به دلیل استقرار در دامنه کوه و ارتفاع 2000 متری از سطح دریا ، آب و هوایی معتدل و کوهستانی داشته و همین امر باعث شده است که طیف وسیعی از گیاهان قابلیت رشد و نمو در این منطقه را دارا بوده و صاحب باغات مرکباتی مثل زردآلو ، آلبالو ، گیلاس ، هلو ، گلابی ، سیب و غیره باشد . همچنین درختان کهنسال گردو و بادام در سرتاسر منطقه به چشم می‌خورد .
اکثر محصولات کشاورزی و حبوبات مانند گندم و جو و لوبیا و نخود و غیره قابلیت کشت در این منطقه را دارا می‌باشند و محصول خوب و با کیفیتی هم قابل برداشت می‌باشد. اما به خاطر صرفه مالی و اقتصادی و محدودیت منابع اب که در طی خشکسالی سال‌های اخیر ایجاد شده ، اکثر زمین‌ها به کشت زعفران اختصاص یافته و زراعت در سایر محصولات محدود به میزان مصرف ساکنین می‌باشد .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای باغستان علیا

روستای باغستان علیا در استان خراسان جنوبی از روستاهای دشتی است که در 15 کیلومتری شمال شرقی شهرستان فردوس و 330 کیلومتری مشهد قرار دارد.روستای باغستان از طریق شهرهای گناباد، بجستان و فردوس با جاده آسفالت قابل دسترسی است.
این روستا دارای آب و هوای سرد در زمستان‌ها و هوای خشک در تابستان‌ها است,رودخانه فصلی چهل از جنوب روستا عبور می‌کند.
روستای باغستان از گذشته‌های دور دارای باغ‌های سرسبز بوده و به همین دلیل به باغستان معروف شده است.
استقرار روستای باغستان علیا در نزدیکی شهر تاریخی تون (فردوس) و روستای بیدسکان که بافت تاریخی با ارزشی دارد و همچنین همجواری آن با سد و امام‌زاده احمد مهویه، بیانگر قدمت کهن آن است.
مردم روستا به زبان فارسی دری با لهجه فردوسی صحبت میکنند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آبگرم معدنی فردوس

آبگرم معدنی فردوس در مسیر جاده اصلی و ترانزیتی استان‌‌های مرکزی و جنوبی به مشهد و استان‌‌های شمالی در کیلومتر 22 جاده شهر فردوس به بجستان در استان خراسان جنوبی قرار دارد
قدمت این آبگرم 200 سال می‌باشد و توجه افراد زیادی از سراسر کشور به ویژه استان‌‌های خراسان رضوی، جنوبی را به خود جلب کرده است.
آبگرم معدنی شهرستان فردوس بر بالای کوهی که آبگرم از آن جریان دارد قرار دارد و آثار برج و بارو در ان مشاهده می‌شود که بیانگر قدمت تاریخی آبگرم معدنی فردوس است.
در گذشته‌‌های دور دو باب حوضچه از سنگ و آهک توسط افراد خیر برای استفاده مسافران از آبگرم ساخته شد و سقف آن نیز به صورت گنبدی با آجر پوشش شد.
تولیت آن را از سال1345هلال احمر فردوس عهده دار شد
با توجه به آزمایشات انجام شده این آبگرم برای امراض جلدی و کبدی و دردهای مفصلی، اتصاع عروق، پیشگیری از رسوب سنگ درکلیه، بیماری‌های رماتیسمی، دردهای مفصلی وعصبی، افزایش سوخت و سازبافتها، کاهش درد و رفع گرفتگی عضلات، افزایش دامنه حرکتی اندام ها، بهبود دردهای ناحیه ستون فقرات و دیسک کمر و پیشگیری از ایجاد انحراف در ستون فقرات مفید است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

مسجد، آب انبار و حمام کوشک

مسجد، آب انبار و حمام کوشک مجموعه‌ی تاریخی هزار ساله در نزدیکی دروازهٔ قاین در شهر فردوس از توابع استان خراسان جنوبی قرار گرفته‌اند.
تون از همان اوایل اسلام از شهرهای مهم منطقه بوده و جایگاه اقتصادی و اجتماعی خاصی داشته است. در سال 1308 خورشیدی با تصویب هیأت دولت وقت از تون به فردوس تغییر نام می‌دهد.
مسجد کوشک، قدیمی‌ترین مسجد استان خراسان جنوبی بوده طبق شواهد، معماری موجود و فرم مسجد، بنای اولیه مسجد مربوط به اوایل اسلام است.
در جلوی ایوان ورودی مسجد کوشک و در داخل زمین، حمامی با همین نام وجود دارد که متعلق به دوره تیموریان است. در شمال شرقی ورودی مسجد نیز آب‌انباری با همان نام وجود دارد که از پیشینهٔ بالایی برخوردار است.
مسجد کوشک دو شبستان تابستانی و زمستانی دارد که شبستان زمستانی آن با طاق‌های گهواره ای و ستون‌های قطور خشتی خود و لایه‌های مرمتی زیادی که در خود دارد، از اجزای بسیار مهم و قابل ارزش مجموعه کوشک است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای بیدسکان

روستای بیدسکان یا بیدسگان، روستایی کوهستانی در دهستان باغستان از توابع بخش مرکزی شهرستان فردوس واقع در استان خراسان جنوبی است .
این روستا در فاصله ۲۹ کیلومتری شمال شرقی شهر فردوس واقع شده‌است.
محصولات کشاورزی عمدهٔ این روستا، زعفران، گندم، انار، پنبه، بادام و گردو هستند و محصولات باغی روستا نیز شامل انار، گردو، بادام ، توت، زردآلو و انگور است. ‎
دامداری در روستای بیدسکان نیز به دلیل کوهستانی بودن بیشتر به صورت پرورش گاو و گله‌های گوسفند و بز است.
مزارع و باغات روستا در دو منطقه قرار دارد که بخش اصلی آن در مجاورت روستا و در کوه و دره است که از آب قنات‌ها سیراب می‌شود و بخش دیگر مزارع آن در دشت و در مسیر راه فردوس و بیدسکان واقع شده است که از آب چاه سیراب می‌شود.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]